Hlavní obsah

Květen! Nejkrásnější zahradní měsíc je tu! Tipy, co zasít, co sklidit a co si užít

Foto: Freepik

Ilustrační foto

Květen je měsícem, kdy zahrada ožívá naplno. Poradím vám, co v tomto období zasít, přesadit a sklidit – a přidám i pár osvědčených fíglů, díky kterým bude vaše zahrada zdravá, voňavá a plná života.

Článek

Květen je pro mě zahradníkem jeden z nejkrásnějších měsíců. Všechno kolem kvete, ze země se dere nová energie, ptáci zpívají, a já mám chuť být venku od rána do večera. Ale ruku na srdce – s tou krásou přichází i pořádná dávka práce. V květnu totiž rozhodujeme o tom, jaká bude celá sezóna. Ať už máte zeleninovou zahrádku, okrasný záhon, nebo jen pár truhlíků na balkoně, teď je čas vzít věci pevně do rukou.

Výsevy a výsadby: teď nebo nikdy

Zeleninové záhony jsou teď v plném provozu. Pokud jste to nestihli v dubnu, v květnu ještě pořád můžete vysévat mrkev, červenou řepu, ředkvičky nebo hrášek. Do teplé půdy můžete sázet i cukety, dýně a fazole. Osobně rád dělám míchané výsevy – například řádky ředkviček s mrkví, protože ředkvičky sklidím dřív a vytvoří prostor pro pomalejší mrkev.

Ze sazenic je ideální čas pro výsadbu rajčat, paprik, okurek a lilků. Rajčata doporučuju sázet hlouběji, než rostla v květináči – vytvoří si víc kořenů a budou odolnější. Pokud hrozí chladné noci, přikrývám sazenice netkanou textilií nebo PET lahvemi s uříznutým dnem.

A nezapomeňte ani na bylinky. Květen je ideální pro výsadbu levandule, tymiánu, máty nebo meduňky. Letos plánuji založit bylinkový šnek – nejenže dobře vypadá, ale rostliny v něm mají různě teplá a suchá stanoviště, což jim vyhovuje.

Trávník, který potěší oko i bosou nohu

Pokud máte trávník, právě teď potřebuje vaši pozornost. Sekám ho pravidelně, ale nechávám ho trochu vyšší, aby neuschl, a po každém sekání ho přihnojuji organickým hnojivem. Kde jsou lysiny, tam dosévám. Nezapomínám ani na provzdušnění – hráběmi nebo vertikutátorem, podle velikosti plochy.

Komu se nechce sekat každý týden, doporučuju založit květnatou louku na části zahrady – vypadá krásně, láká včely a potřebuje méně péče.

Květiny a okrasná část: teď to začíná hrát barvami

V květnu vysazuji letničky – petúnie, lobelky, afrikány, astry, slunečnice. Vysazovat je můžete už přímo do záhonu. Hlíznaté rostliny jako mečíky nebo jiřiny sázím taky až teď, kdy nehrozí mrazíky. Předem ale hlízy zkontroluju, a pokud je potřeba, ošetřím je proti plísním.

Skvělý trik je mulčování – pod květiny sypu mulč nebo posekanou trávu. Udrží vláhu a potlačí plevel.

Péče o ovocné dřeviny

Ovocné stromy a keře jsou už často odkvetlé, takže teď nastává čas pro první zásahy. Kontroluji, jestli nejsou napadené škůdci, a v případě potřeby je ošetřím vhodným postřikem – nejčastěji proti mšicím nebo strupovitosti.

U broskvoní a slivoní se pouštím do výchovného řezu, ale jen za suchého počasí. A pozor – pokud jste loni sázeli nové stromky, odstraňte jim květy. Letos ještě potřebují energii na zakořenění, ne na plody.

Co bych si nenechal ujít

Můj květnový tip? Nezapomeňte na kompost. Čerstvě posekaná tráva a odřezky z kuchyně tvoří ideální základ. Přidávám i nasekané kopřivy – urychlí zrání a dodají dusík.

A ještě jeden – když mám chvilku, jen si sednu na lavičku a pozoruju zahradu. Květen je nádherný a stojí za to si ho vychutnat nejen s motyčkou v ruce, ale i s hrnkem kávy nebo sklenkou vína.

Květen je měsícem, kdy se na zahradě odehrává ten pravý koncert. Pokud se do toho pustíte s chutí, přinese vám zahrada nejen radost, ale i úrodu, která vás potěší celé léto. Nebojte se experimentovat, zkoušet nové odrůdy nebo postupy. A hlavně – užívejte si každý den venku. Protože právě teď je ten čas, kdy vše začíná růst.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz