Hlavní obsah
Hobby, chovatelství a volný čas

Máte sazenice jako nitky? 5 chyb, kvůli kterým se vám vždycky vytahují

Foto: lookstudio, Freepik

Ilustrační foto

Vytahování sazenic dokáže nadělat pěknou paseku při předpěstování zeleniny. Pokud chcete silné a zdravé rostlinky, je potřeba znát pár jednoduchých zásad. Tady jsou rady ze života jednoho zkušeného zahrádkáře.

Článek

Vytahují se vám sazenice? Tady je pár rad ze života, jak tomu předejít

Vytahování sazenic – to je noční můra snad každého, kdo si doma s láskou předpěstovává vlastní zeleninu. Rok co rok vídám na zahrádkářských fórech fotky tenkých, přerostlých sazeniček, které se spíš plazí než stojí. A přitom to není žádná věda, když víte, co je špatně. Já sám si tím prošel – na začátku jsem dělal všechny možné chyby, ale postupem let jsem přišel na to, co funguje. A o to se s vámi chci podělit.

Proč se to vlastně děje?

Většina lidí hned hledá zázračné řešení, ale přitom stačí rozumět tomu, proč se to děje. Sazenice se vytahují hlavně proto, že nemají dost světla. Jednoduše řečeno – snaží se ho najít a natáhnou se za ním. Jenže místo pěkného silného stonku máte najednou hadího mrňouse, co se zlomí při prvním dotyku.

Další zlo je teplo. V pokojových podmínkách je často i přes 22 °C, a to je pro čerstvě vyklíčenou rostlinku moc. Ona pak roste rychle, ale slábne. A když k tomu přihodíte ještě hustý výsev, kdy si sazenice navzájem stíní, máte zaděláno na problém.

Jak na to, aby sazenice rostly silné a pevné

1. Sejte v pravý čas

Tohle je základ. V lednu a únoru už to většinu z nás „svrbí“, ale zkušenost říká: počkej si. Já papriky sejvám až v půlce února, rajčata klidně až v březnu. Dny už jsou delší, víc světla – a to udělá své. Dřív jsem to hnal už od ledna a pak koukal, co s těma přerostlýma „nudlema“.

2. Dejte jim světlo, co to jde

Sazenice potřebují světlo hned, jak vykouknou ze země. Ideál je jihovýchodní nebo jižní okno. Když nemáte moc světlý byt, pomůže obyčejný bílý papír nebo alobal za truhlíkem – odrazí světlo zpět. Někteří používají i LED lampy, ale já si vystačím s tím, co mám doma. A funguje to.

3. Po vyklíčení snižte teplotu

Tohle je finta, která mi kdysi unikala. Když semínka vzejdou, šup s nimi na chladnější místo. Stačí kolem 18 °C. Já dávám sadbovače do chladnějšího pokoje a ono to hned jde líp – sazeničky nejsou vytahané a drží tvar.

4. Pikýrování a prostor

Jestli chcete zdravé sazenice, nesejte jako když sypete mák na koláč. Semínka potřebují prostor. A až se objeví první pravé lístky, přesaďte každou rostlinku zvlášť – to je to slavné pikýrování. Já to dělám do kelímků od jogurtu s dírkou na dně. Každá má svůj prostor, víc světla a kořen roste jak má.

5. Hnojení? Opatrně

Substrát na výsev má být chudý. Když to přeženete s živinami, rostlina bují do výšky, ale ne do síly. Já začínám s přihnojováním až ve chvíli, kdy mají rostliny pár pravých lístků a vidím, že mají chuť růst.

Vytahování sazenic je otrava, ale není to konec světa. Každý z nás si tím někdy prošel. Ale jakmile se naučíte dávat rostlinkám světlo, prostor a správné podmínky, začnou se vám odvděčovat. A není nic lepšího, než když si na jaře přesazujete do skleníku silné, zdravé sazenice, které víte, že jste si vypiplali sami. To pak zahradničení fakt dává smysl.

Zdroje:

Autorský článek / Vlastní zkušenost

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz