Článek
Množení tújí: Moje zkušenosti, jak si jednoduše vypěstovat vlastní sazenice
Túje jsou v českých zahradách skoro jako doma. A není divu – jsou nenáročné, rostou rychle, drží tvar a vytvoří vám krásný zelený plot, který vás odstíní od sousedů i rušné silnice. Za ta léta na zahradě jsem se naučil jednu věc – není potřeba za každou cenu kupovat nové sazenice v zahradnictví. Túje si můžete jednoduše namnožit sami a navíc vás to bude bavit. Ať už máte zahradu velkou nebo jen pár metrů pod oknem, s trochou trpělivosti si vystačíte klidně s jednou větvičkou.
Řízkování – rychlé, levné a osvědčené
Nejradši množím túje řízkováním. Dělám to už roky, a pokud dodržíte pár základních kroků, není na tom vůbec nic složitého. Nejlepší doba na řízkování je konec léta až začátek podzimu – tehdy mají větve dost síly a dobře zakoření.
Řízky beru z mladších výhonků – ideálně kolem 10 až 15 centimetrů dlouhé. Když je odtrhnu, dávám si pozor, aby na konci zůstala tzv. patka – to je malý kousek starší větve, ze které výhonek vyrůstá. Věřte mi, právě tahle patka pomáhá řízku lépe zakořenit.
Spodní část odjehličkuju, někdy lehce seříznu ostrým nožem, a pak namočím do zakořeňovacího stimulátoru. Není to nutnost, ale z vlastní zkušenosti můžu říct, že to šance na zakořenění dost zvyšuje. Substrát míchám z rašeliny a písku, aby byl lehký a dobře držel vlhkost. Řízky zasazuju asi 4–5 centimetrů hluboko, opatrně přitlačím zeminu a zaliju.
Důležité je udržet vlhko – buď to přikryju fólií, nebo dám do pařeniště. A pak už jen hlídám, aby půda nevyschla. Když všechno klapne, první kořínky se začnou objevovat po zhruba měsíci. Na jaře už jsou z řízků pěkné malé rostlinky, připravené na přesazení.
Množení ze semen – trpělivost přináší sazenice
Párkrát jsem zkoušel túje i ze semen. Je to běh na delší trať, ale když se zadaří, máte z toho radost dvojnásobnou. Semena sbírám na podzim ze zralých šišek. Nechám je uschnout a přes zimu skladuju v chladu, třeba v lednici.
Na jaře je namočím do vody, a když nabobtnají, vysévám je do směsi hlíny a písku. Jen je lehce zapravím, zakryju a dávám pozor na vlhkost. Klíčí pomalu, ale když vyraší první zelené výhonky, je to radost. První rok sice moc nevyrostou, ale zato si zvykají na místní podmínky a bývají otužilé.
Za mě je řízkování nejjednodušší a nejspolehlivější způsob, jak si doma namnožit túje. Nestojí to skoro nic, a pokud máte trochu času a chuť, zvládnete to bez problémů. Navíc si vypěstujete keře, které si samy zvykly na vaši zahradu – a to je výhoda, kterou vám žádný obchod nenabídne.
Zdroje:
Autorský článek / vlastní zkušenost