Hlavní obsah
Hobby, chovatelství a volný čas

Nejsou slyšet, nejsou vidět – a přesto mohou ohrozit váš trávník i zdraví. Tohle může být problém

Foto: Lairich Rig, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic, Slizová forma

Slizová plíseň

Z dálky vypadá jako zelený ráj, ale když se podíváte blíž, možná zjistíte, že se po něm procházíte trochu bezstarostně. V trávníku se totiž může ukrývat víc hrozeb, než by vás vůbec napadlo.

Článek

Jsem zahradník tělem i duší a přiznávám – máloco mě baví víc než sečení trávníku v podvečer, když voní posekaná tráva a vzduch je plný léta. Jenže právě uprostřed tohohle klidu jsem si jednou všiml něčeho, co mi otevřelo oči: v trávě rostla jedovatá houba. A pak už jsem začal být vnímavější.

Dneska vám popíšu pět věcí, které se můžou objevit i na tom nejhezčím trávníku – a věřte, že nejsou jen nepříjemné, ale mohou být i nebezpečné.

1. Houby – krásné, ale jedovaté

Po deštích se to houbami v trávě jen hemží. Některé vypadají jak z pohádky, ale právě ty bývají nejzrádnější. Například muchomůrka zelená – její klobouček vypadá nevinně, ale dokáže napáchat velké škody. Děti nebo psi si ji klidně spleťou s jedlou houbou. Já je vždycky radši vytrhám a zlikviduju hned, jak se objeví.

2. Krtci a spol. – neviditelní rozrývači

Když najednou začnete nacházet vyvýšené cestičky nebo nory, je dost pravděpodobné, že máte na trávníku nepozvané hosty. Krtci a hraboši jsou sice přírodní, ale taky pořádně nešikovní zahradníci. Díry a tunely znamenají nejen zničený trávník, ale taky riziko úrazu – zkuste se na něj rozběhnout bosi a uvidíte. Odpuzovače nebo pasti bývají nutné zlo.

3. Chemie, co neodejde

Kdysi jsem na podzim přehnojil trávník a na jaře se nestačil divit – fleky, spálená tráva a pes s podrážděnýma packama. Hnojiva a herbicidy jsou sice rychlá pomoc, ale zůstávají v půdě déle, než si myslíme. A to je problém, hlavně když si na trávník lehá dítě nebo pes olizuje tlapky. Od té doby používám jen přírodní prostředky – a vyplatilo se.

4. Jedovaté rostliny? I na vaší zahradě

Řeknete si: „To bych si přece všiml.“ Ale příroda si roste, jak se jí zlíbí. Náprstník, bolehlav nebo rulík zlomocný se klidně objeví i v koutě vaší zahrady. Vypadají pěkně, ale stačí je utrhnout nebo sníst – a problém je na světě. Doporučuju pravidelně procházet okraje trávníku, zvlášť pokud máte malé děti.

5. Plísně a choroby trávníku

Možná jste si všimli kruhovitých fleků nebo šedých míst po zimě. Sněť sněžná nebo jiná plíseň umí trávník pěkně potrápit. Nejde sice o přímé riziko pro zdraví, ale oslabený trávník je náchylnější k dalším problémům – a to je jako pozvánka pro škůdce. Pomáhá provzdušnění a hlavně nepřehánět to s hnojením před zimou.

Zahrada je radost – ale taky odpovědnost. Trávník není jen na parádu, je to prostor, kde si hrají děti, běhá pes, a někdy si tam lehneme i my sami. Proto má smysl být o krok napřed a vědět, co se v té krásně zelené ploše vlastně může skrývat. Nejde o paniku – jen o trochu větší pozornost. A té v zahradě nikdy není dost.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz