Článek
Hnojení rybízu podle zkušeného zahrádkáře: Co mu chutná a kdy mu to dát
Kdo má na zahradě rybíz, ví, že je to vděčný keř. Nezabere moc místa, nenadělá starosti, a když se mu daří, nadělí slušnou dávku vitamínů v podobě šťavnatých bobulí. Jenže aby to nebyl jen planý keř s pár listy, chce to trochu péče. A tou péčí nemyslím jen pravidelné stříhání nebo zalévání – rybíz potřebuje pořádně nakrmit. V tomhle článku ti povím, co se mi za roky pěstování osvědčilo nejvíc. Žádné vědecké slohovky, jen poctivá zkušenost ze zahrady.
Začnu tím nejdůležitějším – rybíz není nijak extra náročný, ale pokud chceš pořádnou úrodu, musíš mu dopřát živiny. A to nejlépe hned zjara, než se rozjede.
Kompost – základ všeho
Já osobně nedám dopustit na kompost. Každé jaro kolem keře rozhodím dvě lopaty dobře proleželého kompostu a jemně ho zapracuju do vrchní vrstvy půdy. Nejenže tím keř nakrmím, ale zároveň zlepším půdu, která pak líp drží vodu a žije si svým mikrobiálním životem. Když máš dobrý kompost, rybíz to pozná hned – lístky se zazelenají, výhony rostou, a do léta je obsypaný květy.
Popel z kamen? Jen s mírou
Jestli doma topíš dřevem, určitě znáš dřevěný popel. Ten obsahuje hlavně draslík, který rybíz potřebuje na tvorbu plodů. Ale pozor – popel není cukr, nesype se po hrstech. Každé jaro mu dopřeju jen tak hrstku popela, kterou rozprostřu dál od kořenového krčku, a zapravím do půdy. Je to něco jako koření – v malém množství skvělý pomocník, ve velkém zabiják.
Když se rostlina trápí, sáhnu po minerálech
Stane se, že keř bledne, neroste, a je takový unavený. To je signál, že mu něco chybí. V takovém případě přichází na řadu minerální hnojivo – používám klasickou NPK směs s vyšším obsahem draslíku. Většinou jednou za rok, zjara, rozházím trochu hnojiva pod keř a zaliju vodou. Dávkování hlídám – lepší míň než víc. Není to žádný elixír mládí, ale když je potřeba, pomůže.
Mykorhiza – tichý spojenec v půdě
Tohle je věc, kterou jsem zkusil teprve před pár lety a musím říct, že jsem byl příjemně překvapený. Mykorhizní houby nejsou žádný zázrak na počkání, ale dlouhodobě dělají v půdě dobrou práci. Pomáhají kořenům přijímat živiny i vodu efektivněji, a rostlina je díky tomu vitálnější. Používám to hlavně při výsadbě nových keřů – trošku prášku k kořenům, zasypat, zalít – a pak už jen sledovat, jak si to sedne.
Kopřivová jícha – levná klasika
Na závěr nesmí chybět kopřivy. Nejsou jen na žahnutí, ale i na výživu. Na jaře si vždycky udělám kbelík kopřivové jíchy – nasekané kopřivy zaleju vodou, nechám pár dní kvasit a pak ředím vodou (v poměru 1:10). Tím rybíz zalévám jednou za dva týdny v květnu a červnu. Je to přírodní dusíkatý doping, který nic nestojí a funguje.
Rybíz ti dá tolik, kolik mu dáš ty. Když ho každý rok přihnojíš, dáš mu čas a trochu pozornosti, odmění se ti bohatou sklizní a spoustou radosti. Neříkám, že musíš běhat s chemikáliemi nebo kupovat drahé přípravky. Někdy stačí lopata kompostu, hrstka popela a kbelík kopřiv. Zbytek zařídí příroda – a tvoje ruce.
Zdroje:
Autorský článek / Vlastní zkušenost