Hlavní obsah
Finance

Stát rozdává peníze zahrádkářům: Víte, jak získat dotaci i jako hobby pěstitel?

Foto: Freepik

Ilustrační foto

Máte zahrádku a říkáte si, jestli vám s ní stát nějak pomůže? Možná budete překvapeni – pár možností tu skutečně je. Dotace, dešťovka nebo komunitní zahrady můžou ulehčit práci i ušetřit peníze.

Článek

Stát a zahrádkáři: Jak se dá v roce 2025 něco ušetřit i získat

Kdo má zahrádku, ví, že to není jen relax. Je to i lopota, čas a někdy dost peněz. Ale taky spousta radosti – z prvních ředkviček, z vlastní úrody, z pořádně šťavnatýho rajčete. A víte co? Stát nám s tím občas i trochu pomůže. Nečekejte zázraky, ale pár možností tu je.

Dotace? Ano, ale musíte vědět, kam koukat

Když jsem se poprvé začal pídit po tom, jestli stát nějak podporuje lidi jako my – co si po práci rádi hrábnou na zahradě – narazil jsem na spoustu dotací. Jenže většina z nich cílí na velké farmáře nebo domy po rekonstrukci. Ale když se podíváte blíž, najde se i něco pro nás, hobby zahrádkáře.

Nová zelená úsporám – víc než jen zateplení

Tuhle „zelenou“ asi znáte – hlavně díky zateplování domů nebo výměně starých kotlů. Ale od letoška, konkrétně od února 2025, se program trochu rozšířil. A začal být zajímavý i pro lidi, kteří chtějí šetřit vodou na zahradě nebo si třeba pořídit solární panel pro čerpadlo ve skleníku.

Největší změna? Peníze se nově dávají dopředu. Už nemusíte nejdřív všechno zaplatit ze svého a pak čekat měsíce na proplacení. Tohle je fakt posun, který ocení každý, kdo počítá, kolik stojí každá nová hadice nebo nádrž na vodu.

A ještě jedna dobrá zpráva – podporují se i systémy na zachytávání dešťovky. Ale pozor, už to nejde samostatně, jako dřív. Musíte to mít spojené třeba se solárem, výměnou kotle nebo jiným ekologickým opatřením. Ale když už do toho jdete, proč to neudělat chytře?

Dvě větve, dvě možnosti

Program teď běží ve dvou liniích:

  • Nová zelená úsporám Light – ideální pro menší zásahy, často využívaná seniory nebo lidmi v menších domech.
  • Oprav dům po babičce – větší rekonstrukce pro ty, kdo třeba převzali starý barák po rodičích a chtějí ho přetvořit k obrazu svému.

Když nemáte zahradu, ale chcete pěstovat

Znáte komunitní zahrady? U nás v městské části jednu založili před dvěma lety a od té doby to tam žije. Lidi si tam pronajmou kousek záhonku, někdo pěstuje rajčata, jiný bylinky, jiný jen tak sedí a čte si v altánku. A hlavně – poradíme si navzájem.

Obce a města tyhle projekty často podporují – poskytnou pozemek, někdy i přispějí na oplocení nebo vodu. Pokud bydlíte v bytě nebo máte malý dvorek, tohle může být parádní varianta.

Český zahrádkářský svaz – víc než stará škola

Možná si pod ČZS představíte partu dědečků v klobouku s motyčkou přes rameno, ale věřte, že dneska už to tak úplně neplatí. Já sám jsem členem už pár let a musím říct, že se tam dozvím spoustu věcí, ke kterým bych se jinak nedostal.

Dostáváme zahrádkářský časopis, máme slevy na různých výstavách a sem tam se někdo ozve s radou, jak se zbavit mšic nebo kdy je nejlepší ostříhat rybíz. A to se cení.

Shrnu to po zahrádkářsku

Stát vám nepřiveze kompost zadarmo ani nezasadí stromy. Ale když víte, kde hledat, můžete pár tisíc ušetřit – třeba na nádrž na vodu nebo solární napájení. A když k tomu přičtete komunitní zahrady, nebo fajn partu ze svazu, začnete v tom vidět víc než jen „práci kolem baráku“.

Zahrada není jen o záhonech – je to styl života. A i když vám stát nezaplatí sazenice, můžete díky jeho programům hospodařit chytřeji. A co si budeme povídat – radost z vlastního výpěstku chutná vždycky nejlíp.

Zdroje:

Novazelenausporam.cz – https://novazelenausporam.cz

Sfzp.cz – https://www.sfzp.cz

Zahradkari.cz – https://zahradkari.cz

iDNES.cz – https://www.idnes.cz/brno/zpravy/komunitni-zahrady-pestovani-trend-podpora-poradnik.A230727_738754_brno-zpravy_krut

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz