Hlavní obsah

Tajemství bujného oleandru: pro bohaté květy i vitalitu je klíčem jarní řez

Foto: biollama, Pixabay

Oleandr

Oleandr je krásný, ale náročný keř, který přináší vůni Středomoří až k vám domů. Při správné péči vás odmění záplavou květů. Jak ho stříhat, kdy přesazovat a proč je důležité ho na zimu schovat? Vše se dozvíte v článku.

Článek

Oleandry: Kráska ze Středomoří, která si zaslouží vaši péči

Když se řekne oleandr, většina z nás si vybaví rozkvetlé keře lemující středomořské promenády a terasy v Itálii nebo Řecku. Tahle půvabná rostlina ale může stejně tak dobře zdobit i vaši zahradu nebo balkon, pokud jí dáte to, co potřebuje. Jako nadšenec do pěstování rostlin můžu říct, že oleandr si získá srdce každého, kdo miluje výrazné květy a vůni léta – i když si to občas vyžádá trochu práce navíc.

Královna v květináči

Oleandr (Nerium oleander) je stálezelený keř, který má rád teplo, slunce a dostatek živin. V našich podmínkách se nejčastěji pěstuje v nádobách, protože zimu by venku nepřežil. Od jara do podzimu mu vyhovuje slunné, chráněné stanoviště – ideálně u jižní stěny domu nebo na terase, kde nehrozí průvan.

Půda by měla být propustná a výživná, klidně obohacená kompostem nebo substrátem pro kvetoucí rostliny. Oleandr miluje vláhu, ale pozor na přemokření – zvlášť pokud ho pěstujete v plastových květináčích bez odtoku.

Jarní řez jako základ pro bohaté květy

Na jaře, ideálně v březnu, je čas keř prořezat. Nejde jen o údržbu, ale hlavně o stimulaci květenství. Starší výhony, které už nekvetou, nebo větve, které rostou do středu keře a brání světlu, je třeba odstranit. Řežte nad tzv. přesleny – tedy místy, kde z jednoho bodu vyrůstá několik listů. Díky tomu podpoříte tvorbu nových výhonů, které přinesou květy.

Zní to možná drsně, ale nebojte – oleandr se po řezu rychle vzpamatuje a vyraší s ještě větší vervou. Pokud máte starší keř, klidně ho zkraťte razantněji – vydrží to a omladí se.

Přesazování a zimní odpočinek

Mladší rostliny je dobré přesazovat každé dva až tři roky. Při té příležitosti zkraťte trochu kořeny a dopřejte rostlině nový substrát. Jakmile se začne ochlazovat, oleandr přeneste do chladnější, světlé místnosti. Ideální zimní teplota je mezi 5–10 °C. V zimě prakticky nezaléváte – jen občas, aby úplně nevyschl.

Zazimování je klíčové – bez něj se keř po zimě často vzpamatuje jen pomalu, a někdy ani nekvete.

Pozor, jed!

Tady je nutné zmínit i méně příjemný fakt – oleandr je prudce jedovatý. A to celý – listy, květy i šťáva. Při řezu vždy používejte rukavice a nenechávejte zbytky rostliny v dosahu dětí nebo zvířat. U nás je to rostlina spíš okrasná, ale v některých zemích se i dnes vyskytují případy otravy. Bezpečnost je tedy na místě.

Proč ho pěstovat?

Přesto všechno má oleandr právem své místo v zahradnickém srdci. Není to úplně nenáročná květina, ale pokud jí porozumíte, odmění se vám bohatým kvetením od jara až do podzimu. Navíc nádherně voní a svým vzhledem vnese kousek Středomoří i do české zahrady.

A ruku na srdce – kdo by si nechtěl dát kávu pod rozkvetlým oleandrem a aspoň na chvíli se cítit jako na dovolené?

Zdroje: Autorský článek / Vlastní zkušenost

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz