Hlavní obsah

Tajemství šťavnatých ředkviček? Vyzkoušejte domácí hnojivo, po kterém chutnají opravdu lahodně

Foto: Alexei_other, Pixabay

Ředkvičky

Zapomeňte na chemii a objevte kouzlo přírodních hnojiv! Ředkvičky milují droždí, kopřivy i kompost. V článku najdete osvědčené tipy, díky kterým vypěstujete křupavé a chutné plody i bez umělých hnojiv.

Článek

Jaro je u mě doma ve znamení ředkviček. Malé červené koule, které první prorazí z hlíny, mi dávají pocit, že sezóna je opravdu tady. Jenže abych se dočkal těch správně křupavých a šťavnatých kousků, nestačí jen nahodile rozhodit semínka do záhonu. Ředkvičky jsou totiž trochu náročnější, než se tváří – chtějí živiny, a to hned. A já jsem přišel na to, jak jim je dodat bez chemie. Takže pokud to s nimi myslíte vážně, pojďme si říct, jak na domácí hnojiva, která jim chutnají nejvíc.

Co ředkvičky opravdu potřebují

Ředkvičky rostou rychle – některé odrůdy zvládnou sklidit už za 3 týdny od výsevu. Jenže právě tahle rychlost znamená, že musí mít pořádný přísun živin, jinak zůstane úroda malá, štiplavá a nevalné chuti. A protože nechci do půdy cpát umělá hnojiva, začal jsem hledat přírodní řešení. Vyzkoušel jsem kdeco – od kávové sedliny až po popel – ale pár věcí se mi osvědčilo nejvíc.

Droždí – překvapivý zázrak z kuchyně

Když mi kamarád řekl, že zalévá zeleninu droždím, myslel jsem si, že si ze mě dělá legraci. Ale ne. Droždí totiž obsahuje vitamíny skupiny B, enzymy a minerály, které podporují růst rostlin a posilují jejich odolnost. Stačí rozpustit cca 20 g čerstvého droždí v deseti litrech vlažné vody, nechat chvíli odstát a jednou týdně tímhle „koktejlem“ zalít záhon. Výsledky? Ředkvičky narostly rychleji, byly plné šťávy a listy měly sytě zelenou barvu.

Kopřivová jícha – smrdí, ale funguje

Klasika mezi domácími hnojivy, která nikdy nezklame. Kopřivy jsou nabité dusíkem a dalšími minerály. Napěchuju jimi sud, zaliju vodou a nechám kvasit aspoň týden. Je to smrad jako z kanalizace, ale když tenhle roztok naředím v poměru 1:10 a zalévám s ním, rostliny rostou jako z vody. A nejen ředkvičky. Kopřivová jícha navíc zvyšuje odolnost proti škůdcům, což je u jarních výsevů dost zásadní.

Kompost – starý dobrý základ

Kompost je král mezi organickými hnojivy. Když mám před výsevem záhon, přimíchám do půdy kompost – nejlépe z vlastní zahrady. Je plný humusu, podporuje život v půdě a drží vodu. A když během sezóny přidám trochu kompostu i jako mulč kolem rostlin, záhon nevysychá a ředkvičky jsou stále zásobené živinami. Osvědčilo se mi přidávat kompost z jablečných slupek a zeleninových zbytků – voní, nespálí a je ho vždycky dost.

Vyzrálý hnůj – pro ty, co plánují dopředu

Ředkvičky čerstvý hnůj nesnášejí, ale pokud zapracujete do půdy hnůj už na podzim, máte na jaře výživné lůžko připravené. Dobrý je koňský nebo kravský, ale musí být opravdu rozleželý. Osobně ho používám jen v části záhonu a střídám s jinými plodinami, ale když se použije s rozumem, výsledky stojí za to.

Osobní tip: Živá voda z banánových slupek

Zkoušel jsem i banánové slupky namočené ve vodě – nechal jsem je den dva louhovat a pak touhle vodou zaléval. Ředkvičky si pochutnaly a já měl radost, že jsem využil odpad. Obsah draslíku a fosforu z banánů prospívá hlavně kořenovému systému. Není to tak silné jako droždí, ale jako doplněk určitě fajn.

Pěstujte s chutí, ne s chemií

Pěstování ředkviček je malá radost, která přichází brzy na jaře a potěší každého zahrádkáře. A když jim dáte to, co potřebují – živiny v přírodní formě – odmění se vám chutí, jakou v obchodě nenajdete. Domácí hnojiva jsou jednoduchá, levná a navíc dělají dobře i půdě. Ať už sáhnete po droždí, kopřivách nebo kompostu, hlavní je nezapomenout, že zahrada reaguje na to, jak se k ní chováme. Tak ji hnojte s láskou – ředkvičky vám to vrátí.

Zdroje: Autorský článek / Vlastní zkušenost

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz