Hlavní obsah
Hobby, chovatelství a volný čas

Takhle jednoduše jste se plevele ještě nezbavili! Bez chemie a za pár minut

Foto: Zenbunny, Pixabay

Ilustrační foto

Plevel vás nemusí porazit! Ukážu vám osvědčené triky, jak se zbavit nežádoucích rostlin bez kapky chemie. Stačí pár jednoduchých fíglů a zahrada bude zase vaše království!

Článek

Když máte zahradu, víte, že plevel je boj na celý život. Sotva člověk uklidí záhony, za pár dní se zase někde vynoří noví nezvaní hosté. Chemické postřiky jsem ze své zahrady už dávno vyhnal – jednak kvůli dětem a domácím zvířatům, a taky protože mám rád přírodu takovou, jaká je. Naštěstí existuje pár osvědčených fíglů, jak se s plevelem poprat i bez jediné kapky chemie. Některé jsem si sám vyzkoušel a rád se o ně s vámi podělím.

Horká voda: rychlé řešení na dlažbu

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak zatočit s plevelem, je obyčejná horká voda. Stačí ji převařit v konvici a pak opatrně polít přímo nežádoucí rostliny. Ideální na chodníky, dlažbu nebo kolem obrubníků. Já to používám hlavně u plotu, kde se každoročně snaží prorazit kopřivy. Dávejte si ale pozor – horká voda vezme všechno, na co přijde, takže ji nasměrujte opravdu přesně.

Ocet: zbraň z kuchyně

Ocet není jen na saláty. Zředěný s trochou vody (já míchám tak 1:3) dokáže pěkně zatočit i s houževnatějším plevelem. Přidávám i kapku jaru, aby se roztok lépe chytil na listech. Aplikuji za slunečného dne, protože slunce účinek ještě zesílí. Jen pozor – ocet nezná slitování. Když vám omylem ukápne i na užitečné rostlinky, vezme je s sebou.

Jedlá soda: tajná zbraň na chodníky

Jedlou sodu vždycky sypu tam, kde se nechci moc zdržovat – hlavně mezi dlaždice na příjezdové cestě. Trošku popráším místa, kde roste plevel, a je hotovo. Soda zvyšuje pH a plevelům se tam prostě nechce růst. Není to žádný zázrak na první pohled, ale za pár dní poznáte rozdíl.

Mulčování: příroda si poradí

Mulčování je moje oblíbená prevence. Všude, kde to jde, pokládám slámu, dřevní štěpku nebo posekanou trávu. Jednak to vypadá pěkně upraveně, a hlavně to brání plevelům v růstu. Když půda nemá dost světla, semínka plevelů si ani neškrtnou. A bonus navíc? Udržíte si vlhkost a půda bude mnohem kypřejší.

Ruční práce: klasika, která se vyplatí

Jasně, vytrhávání plevele není zrovna zábava. Ale když si vezmete do ruky motyčku nebo vypichovač kořenů a pustíte si u toho třeba oblíbenou hudbu, dá se to zvládnout. Nejlepší je pustit se do toho po dešti, kdy jde plevel ven skoro sám. Já si z toho dělám takový víkendový rituál – a musím říct, že když se člověk podívá na čistý záhon, je to skvělý pocit.

Půdopokryvné rostliny: přírodní obrana

Další finta je vysadit rostliny, které se samy postarají o to, že plevel nebude mít šanci. Na menší plochy doporučuju třeba mateřídoušku nebo barvínek – jsou husté, nenáročné a krásně voní. Já je mám podél cesty ke skleníku a fungují skvěle.

Prevence: základ každé dobré zahrady

Nejdůležitější ze všeho je nenechat plevel vyrůst do fáze, kdy vás převálcuje. Každý týden si projdu zahradu a nové výhonky okamžitě odstraním. Nezabere to moc času a je to tisíckrát lepší, než pak bojovat s metrovými bodláky. A když přihodíte ještě trochu mulče a kvalitního kompostu, uvidíte, že i bez chemie se dá mít zahrada jako ze žurnálu.

Zbavit se plevele bez chemie není jen o tom, že uděláte něco pro přírodu. Je to i o vztahu k vlastní zahradě. O trpělivosti, pravidelné péči a troše šikovnosti. Já osobně věřím, že s těmito jednoduchými metodami se vám podaří udržet záhony krásně čisté – a ještě budete mít z práce na zahradě opravdovou radost.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz