Hlavní obsah

Těmhle květinám stačí květináč a rozzáří vám balkon i celé léto

Foto: AI, www.chatgpt.com

Ilustrační foto

Chcete balkon, který hraje barvami a voní na dálku? Vyberte si správnou popínavou rostlinu do květináče. Tady jsou tipy, které se vám osvědčí i v malém prostoru.

Článek

Popínavé rostliny nejsou jen doménou zahradních pergol a altánů. Mnohé z nich zvládají prosperovat i v obyčejném květináči – stačí vědět, kterou vybrat, jak se o ni starat a jak jí pomoct růst. Pro mě osobně je radost sledovat, jak se během pár týdnů holá stěna promění v zelenou oázu. Ať už hledáte krásu, vůni nebo stín, existuje spousta pnoucích rostlin, které vám balkon, terasu nebo vchod ke vchodovým dveřím zpříjemní.

1. Plamének (Clematis)

Plaménky jsou trochu princezny – milují slunce, ale nesnášejí horké kořeny. Pokud je zasadíte do hlubší nádoby a půdu zamulčujete, odmění se vám záplavou květů v široké škále barev. Vhodné jsou kompaktní odrůdy jako ‚Alba Plena‘ nebo ‚Carnaby‘.

2. Pnoucí růže

Romantika na balkoně? Jednoznačně pnoucí růže. Anglické odrůdy jako ‚Gertrude Jekyll‘ voní na metry daleko a nádherně kvetou opakovaně. Pozor ale na dostatečně velký květináč (min. 60 litrů) a pevnou oporu – růže neodpustí zanedbanou péči.

3. Toskánský jasmín (Trachelospermum jasminoides)

Stálezelený a voňavý – přesně takový je tento jasmín. Kvete bílými hvězdičkami, miluje slunce a přežije i mírnou zimu. Výborně se hodí na terasy, kde si chcete zachovat soukromí a přitom mít co obdivovat.

4. Vistárie (Wisteria)

Pokud máte trochu trpělivosti a rádi něco monumentálního, zkuste vistárii. Ideální je americká ‚Longwood Purple‘ – nádherné převislé květy a růst až do výšky 5 metrů. Vyžaduje pevnou konstrukci, dostatek vody a pravidelný řez.

5. Povijnice (Ipomoea purpurea)

Rychlý efekt a nulové starosti? Povijnice je vaše volba. Roste jako z vody a kvete celé léto. Ideální na zahalování zábradlí nebo mříží, a to i ve vyšších patrech. Jednoletka, ale každý rok se na ni těším.

Tipy z praxe

  • Nešetřete na nádobě. Popínavky mají rády prostor pro kořeny. A čím větší nádoba, tím stabilnější růst.
  • Vždycky dejte oporu. Ať už mříž, tyč nebo síť – bez opory neporostou.
  • Hnojte pravidelně. Zvlášť kvetoucí druhy si rády dopřejí živiny. Ideální je tekuté hnojivo každých 10–14 dní.
  • V zimě pozor na mráz. Některé druhy (hlavně jasmín) potřebují zimní úkryt nebo aspoň izolační obal květináče.

Popínavé rostliny v květináčích jsou geniálním řešením, když chcete zahradu na pár metrech čtverečních. Správně zvolená kombinace druhů dokáže vytvořit nejen krásu, ale i stín, soukromí nebo vůni, která vám bude dělat společnost celé léto. A jakmile to jednou zkusíte, příští rok si květináčů s popínavkami postavíte hned několik.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz