Hlavní obsah

Tohle mi poradil soused a od té doby mám dvojnásobnou úrodu okurek. Stačí pár korun!

Foto: Freepik

Ilustrační foto

Okurky patří mezi nejoblíbenější plodiny českých zahrádkářů. Aby se jim dařilo, potřebují nejen slunce a vláhu, ale i správnou výživu. Poradíme vám, jak si vyrobit účinné hnojivo z toho, co už máte doma.

Článek

Okurky milují péči

Zahradničení není jen o kopání v hlíně – je to tak trochu alchymie. Když chcete, aby vám rostly šťavnaté a chutné okurky, nestačí jen je zasadit a zalévat. Okurky mají své specifické potřeby a jednou z nich je správná výživa. Pokud je chcete podpořit v růstu a sklizni, potřebují dostatek dusíku, draslíku i dalších minerálů. Dobrou zprávou je, že účinné hnojivo nemusíte kupovat – můžete si ho vyrobit jednoduše doma.

Domácí hnojiva, která fungují

Banánové slupky – přírodní bomba plná draslíku

Banánové slupky rozhodně nepatří do koše. Pokud je necháte pár dní máčet ve vodě (ideálně na slunci), vznikne výluh, který obsahuje spoustu draslíku a hořčíku – látek, které podporují květ a plod. Okurky budou po takové zálivce doslova vzkvétat. Roztok můžete aplikovat jednou týdně přímo ke kořenům.

Kávová sedlina – dusík pro růst

Vylouhovaná káva nebo kávová sedlina je dalším domácím pokladem. Obsahuje dusík, který rostliny potřebují hlavně v růstové fázi. Suchou sedlinu stačí jemně zapracovat do půdy kolem rostlin, případně ji zalít vodou a nechat pár dní louhovat. Pozor ale na přehnojení – stačí jednou za 10 dní.

Vaječné skořápky – vápník proti hnilobě

Skořápky obsahují vápník, který pomáhá předcházet hnilobě květů a zlepšuje strukturu půdy. Důkladně je rozdrťte a přimíchejte do půdy nebo je rozmixujte s vodou a nechte odstát. Tento výluh pak použijte jako hnojivo.

Kopřivový výluh – klasika mezi přírodními hnojivy

Nasekané kopřivy naložené do vody jsou osvědčeným prostředkem už po generace. Výsledný výluh obsahuje dusík, draslík i stopové prvky. Výroba trvá asi 10–14 dní, než kopřivy zkvasí. Zřeďte ho vodou v poměru 1:10 a zalévejte okurky jednou týdně. Výhodou je nejen podpora růstu, ale i odolnost rostlin proti chorobám.

Popel ze dřeva – draslík a fosfor zdarma

Dřevěný popel je skvělým zdrojem draslíku a fosforu. Hodí se zejména pro plodovou zeleninu, tedy i okurky. Jemně ho rozsypejte kolem rostlin nebo přidejte do kompostu. Dávejte ale pozor na pH půdy – popel ji může příliš alkalizovat, což některým plodinám nesvědčí.

Šetrně, levně a účinně

Pěstování okurek může být radost – zvlášť když víte, jak jim pomoct bez chemie a zbytečných výdajů. Domácí hnojiva nejsou jen levnější alternativou k průmyslovým produktům, ale často i šetrnější k půdě i rostlinám. Stačí se rozhlédnout po kuchyni nebo zahradě – to nejúčinnější hnojivo možná už máte po ruce.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz