Článek
Afrikány, nebo-li správněji aksamitníky, zná u nás snad každý, kdo kdy sáhl na hrábě. Jsou to květiny, které se nezaleknou slunce ani chudší půdy a svými žlutými a oranžovými tóny oživí jakýkoliv kout zahrady. Pro mě ale nejsou jen hezké – jsou to opravdoví pomocníci. Než jsem je začal pěstovat naplno, trápily mě mšice, škůdci a půda byla unavená. Dnes už vím, že afrikány jsou levnou, nenáročnou a přirozenou odpovědí na spoustu problémů, které jinak řešíme chemií.
Proč dát afrikánům šanci
1. Odpuzují škůdce
Afrikány silně voní – a to co je příjemné nám, odradí mšice, háďátka, svilušky i některé půdní škůdce. Letos jsem je zkusil vysadit mezi rajčata a rozdíl byl znát – listy byly čisté, bez kolonií mšic.
2. Zdravější půda
Kořeny afrikánů vylučují látky, které brání množení háďátek a dalších mikroskopických škůdců. Pokud pěstujete třeba mrkev nebo brambory, určitě je zkuste do řádků přidat.
3. Přilákají včely i motýly
Když afrikány kvetou, je kolem nich rušno. Včely si na nich pochutnávají a zároveň zlepší opylení okolních plodin. Měl jsem vedle afrikánů cukety – a byl to snad nejplodnější rok vůbec.
4. Nepřetržité kvetení až do mrazů
To je na nich taky skvělé – jednou vysadíte a kvetou až do prvních mrazíků. Stačí jim občas přihodit trochu živin a odstřihnout odkvetlé hlavičky.
Jak je pěstovat? Jednoduše
Výsev a předpěstování
Já osobně začínám s výsevem už v březnu – doma na parapetu do menších květináčků. Klíčí rychle, za 5–7 dní už většinou vylézají první klíčky. V květnu, po zmrzlých, je přesadím ven. Pokud se vám s tím nechce dělat, klidně je můžete nasít přímo na záhon v květnu – jen pokvetou o trochu později.
Stanoviště
Afrikány mají rády slunce, ale zvládnou i polostín. Já je sázel jak ke skleníku, tak na západní stranu domu – a vždycky šlapaly.
Půda a zálivka
Nemají zvláštní nároky – stačí jim běžná zahradní hlína. Jen pozor na přemokření. Pokud je v záhonu voda moc dlouho, kořeny mohou uhnívat. Zalévám raději míň, ale pravidelně.
Hnojení a péče
Jednou za dva týdny jim dám hnojivo na květ – používám obyčejné tekuté. A vždycky odstřihávám odkvetlé květy – díky tomu pořád nasazují nové.
Moje tipy ze zahrady
- Nízké odrůdy jsou ideální na okraje záhonů – třeba oranžová 'Starfire' krásně lemovala záhon s bazalkou.
- Vysoké odrůdy jako 'Hawaj' se hodí jako pozadí za nižší květiny nebo zeleninu.
- Truhlíky na balkoně? Určitě. Loni jsem měl afrikány s muškáty a vonělo to na celý dům.
- Sbírejte si semínka – na konci sezóny nechte pár květů dozrát a usušte je. Ušetříte a máte semínka na další rok.
Afrikány mají víc než jen barvu
Afrikány nejsou jen obyčejná „babičkovská“ kytka. Jsou to multifunkční rostliny, které si poradí se škůdci, zlepší půdu, potěší oko i včely a ještě voní. Pokud bych měl doporučit jedinou letničku, kterou si dát do záhonu, byla by to právě tahle. Nenadře se u ní začátečník ani zkušený zahradník – a odměna vás překvapí.
Zdroje: Autorský článek / Vlastní zkušenost