Hlavní obsah
Hobby, chovatelství a volný čas

Z pergoly mi prší zlato. Jak chytře sbírat dešťovku a ušetřit stovky litrů vody

Foto: Kireyonok_Yuliya, Freepik

Ilustrační foto

Máte na zahradě pergolu? Pak možná netušíte, že vám nad hlavou doslova prší poklad. Dešťovou vodu můžete snadno zachytit a zdarma zalévat celou zahradu. Poradím vám, jak na to jednoduše a z vlastní zkušenosti.

Článek

Než jsem si na zahradě postavil pergolu, voda z nebe mě tak nějak míjela. Pršelo, voda stekla do trávníku nebo do kanálu a tím to haslo. Ale jakmile se nad hlavou objevila střecha, začal jsem přemýšlet, jak tenhle přírodní dar využít trochu chytřeji. A musím říct – dnes bych už bez sudu pod pergolou zahradu nezaléval.

Pergola jako sběrač vody? Překvapivě dobrý nápad

Možná to zní divně, ale pergola se stala mým malým „vodním hospodářstvím“. Když na ni prší, voda krásně steče do žlabu, odkud ji svádím rovnou do plastového sudu. Zní to jednoduše – a taky že je. Přitom ten sud za pár deštivých dní naplní klidně po okraj.

A když se to vezme kolem a kolem, proč platit za pitnou vodu, kterou pak leju do záhonů? Dešťovka je pro rostliny mnohem přirozenější – není v ní chlor, má správnou teplotu a všechno zelené po ní roste jako z vody. Doslova.

Kam s ní a co s ní?

Na zahradě využívám dešťovku skoro na všechno. Zalévám s ní záhony, keře, ovocné stromky i květináče. Když je jí dost, napustím s ní i sud na mytí nářadí nebo s ní osvěžím kompost. A v létě, když je sucho, je každá kapka dobrá. Během horkých týdnů bych jinak trávník ani zeleninu udržet nezvládl.

Aby se do vody nedostávaly listy a nečistoty, mám na svodu obyčejné sítko. A sud mám přikrytý, aby mi tam nelítali komáři. Všechno levné, jednoduché, ale funkční.

Kolik vody se dá nasbírat?

Zkušenost mi ukázala, že i malá pergola udělá slušnou práci. Mám střechu asi 10 metrů čtverečních a při větším dešti mi to naplní 200litrový sud raz dva. Za rok je to několik tisíc litrů – voda, kterou bych jinak platil z vodoměru.

Jasně, nejde z toho napustit bazén, ale na běžnou údržbu zahrady to bohatě stačí. A hlavně – dešťovka není tvrdá, takže ani na konvích se neusazuje žádný vodní kámen. A to člověk taky ocení.

Na co si dát pozor

Jen pozor – dešťová voda není pitná, to asi nemusím zdůrazňovat. Na zalévání nebo mytí je perfektní, ale do domácnosti určitě nepatří. V zimě navíc doporučuju systém vypustit, aby vám sud nebo potrubí nepopraskalo. Mně se to jednou stalo a od té doby si dávám pozor.

Shrnutí: voda z nebe, která dává smysl

Upřímně – nikdy bych nečekal, jak moc mi taková jednoduchá věc jako svod vody z pergoly ulehčí život na zahradě. Je to praktické, šetrné a hlavně dává smysl. Pokud máte na zahradě pergolu s pevnou střechou a ještě vám dešťovka teče jen tak do trávy, doporučuju – dejte tam sud. Uvidíte, že za pár týdnů si bez něj už práci na zahradě nedokážete představit.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz