Článek
Zahrada je pro mě víc než jen místo, kde roste zelenina a kvetou trvalky. Je to moje útočiště, místo, kde vypínám hlavu a zapínám ruce. Jenže letos jsem si při procházce kolem tújí všiml něčeho, co mi náladu zkazilo. Větve začaly osychat, jehlice hnědnout – a na kůře jsem zahlédl drobné otvory s pryskyřicí. Podezření bylo jasné: napadl mě nový nepřítel – brouk z rodu Phloeosinus, lidově řečeno „lýkohub“.
Tenhle nenápadný vetřelec se u nás rychle šíří a dokáže vám z krásně upravené zahrady udělat hotové bojiště. A protože prevence je vždycky lepší než nákladná záchrana, rozhodl jsem se sepsat, co o tomhle škůdci víme a jak se proti němu můžeme bránit.
Lýkohubové z rodu Phloeosinus patří do stejné čeledi jako známější lýkožrouti, kteří dělají škody hlavně v lesích. Jenže tihle si našli cestu do našich zahrad a zaměřili se na oblíbené okrasné dřeviny – především túje, jalovce a cypřiše. A protože jsou tyto rostliny rozšířené skoro na každé české zahradě, mají brouci doslova „prostřeno“.
Dospělci jsou drobní, ale o to zákeřnější. Samičky kladou vajíčka pod kůru oslabených rostlin – často po suchém létě nebo špatném přesazení. Larvy se pak živí lýkem, tedy pletivem, které rozvádí vodu a živiny. Výsledkem je odumírání větví, žloutnutí až hnědnutí jehlic a celkový úpadek rostliny. Pokud se napadení neřeší, může to vést až k úhynu celého keře.
Příznaky napadení nejsou vždy hned nápadné. Já jsem si u sebe všiml:
- drobných otvorů v kůře, často s kapkami pryskyřice,
- hnědnoucích větviček, které působí jako spálené,
- celkového zpomalení růstu.
Co je ale zrádné – lýkohub se může do keře dostat už z koupeného sadbového materiálu, nebo třeba z okrasného keře v kontejneru. Proto důsledná kontrola i nově zakoupených rostlin je klíčová.
Jak se bránit? Opatření, která pomáhají
Nejlepší zbraní proti lýkohubům je kombinace prevence, zdravé výsadby a včasného zásahu. Tady je několik rad, které se mi osvědčily:
- Pravidelná kontrola dřevin
Každý měsíc se projdu po zahradě a sleduji změny – hlavně na tújích a jalovcích. Všímejte si barev, tvaru jehličí, i těch drobných otvorů. - Odstranění napadených větví
Jakmile najdete podezřelé větve, odřízněte je a nekompromisně spalte. Škůdce tím připravíte o úkryt a snížíte riziko šíření. - Podpora zdraví rostlin
Sucho je ideálním spojencem lýkohubů. Dbejte na dostatek vody, kvalitní substrát a hnojení, zvláště po přesazení nebo na jaře. - Lapače a přírodní přípravky
Existují feromonové lapače i postřiky na bázi neemového oleje nebo pyrethrinu. Jsou šetrnější než chemie a často stačí k omezení populace škůdců. - Nekupujte „levné túje z akce“ bez certifikace
Původ rostlin je zásadní. Mnoho levných rostlin pochází z velkovýroby, kde kontrola kvality není zaručena. - Zahradní hygiena
Na podzim zahradu uklízím – suché větve pryč, nemocné keře kompostuji zvlášť nebo rovnou spálím. To vše omezuje zimování škůdců.
Brouk, kterého byste snadno přehlédli, dokáže v krátkém čase zlikvidovat roky péče. A právě to mě jako zahradníka nutí být ve střehu. Naštěstí máme k dispozici nástroje, jak se bránit – ať už jde o pozorné oko, zdravé rostliny nebo šetrné postřiky. Sám jsem musel několik větví obětovat, ale túje mi díky včasnému zásahu přežily.
Zahrada je jako živý organismus – jakmile ho začneme opravdu vnímat, dokážeme zasáhnout dřív, než škody vzniknou. Takže přeji všem čtenářům, ať se vám brouci vyhýbají obloukem. A kdyby ne – ať vás tahle malá zkušenost připraví na obranu.
Zdroje:
www.tnnova.cz - https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/609064-ceskem-se-siri-nebezpecny-skudce-muze-vam-na-zahrade-udelat-poradnou-paseku
www.mdpi.com - https://www.mdpi.com/1999-4907/10/1/1