Hlavní obsah
Hobby, chovatelství a volný čas

Zdravá rajčata bez chemie: Tipy proti skvrnám, hnilobě i škůdcům

Foto: wirestock, Freepik

Ilustrační foto

Rajčata jsou srdcovka každého zahrádkáře. Ale stačí pár chyb a místo plodů sklidíte jen vztek. Vím, o čem mluvím. Tady je přehled nejčastějších problémů s rajčaty a jak jim dát stopku.

Článek

Před pár lety jsem si myslel, že pěstovat rajčata je brnkačka. Zasadíš, zaleješ, otrháš a máš vystaráno. Jenže pak přišly skvrny na listech, popraskané plody, hniloba… a já stál na zahradě s rukama v kapsách a pocitem, že jsem selhal. Od té doby jsem nastudoval, vyzkoušel, pohnojil i přežil nejednu plíseň. Tady je souhrn chyb, co vás můžou připravit o úrodu – a jak se jim vyhnout.

1) Skvrny na listech? Jasná známka houby

Na první pohled nic, druhý den už půlka listů posetá tmavými fleky. Nejčastěji jde o septoriovou skvrnitost nebo plíseň rajčat. Měl jsem to jednou v červenci po deštích a zbytek sezóny jsem mohl odepsat.

Co pomohlo? Okamžitě odstranit napadené listy, nepřelévat, a hlavně – zasadit rajčata dál od sebe, aby měl vzduch šanci proudit. A když je fakt zle, sáhněte po fungicidu – i přírodní verze umí zázraky.

2) Prasklé plody: Jak když vám někdo ukradne radost

Čekáte na dokonalý červený plod, a pak – bum – prasklý po straně. Důvod? Nepravidelná zálivka. Po týdnu sucha jim dáte vydatnou sprchu a plody se roztrhnou jak starý balón.

Jak to řešit? Udržujte zálivku pravidelnou, radši méně a častěji než jednou za uherský rok a kýbl vody. Ideálně mulčujte, ať vlhkost zůstane v půdě.

3) Hniloba květního konce – černá tečka na vaší pýše

Na spodku plodu černá skvrna – hnije to, plod ztrácí tvar. Pro mě osobně nejvíc frustrující problém. Vždycky jsem si myslel, že to je plíseň, ale ne – je to nedostatek vápníku.

Co funguje? Hnojivo s vápníkem (třeba dolomitický vápenec), pravidelná zálivka a vyvarovat se přehnojení dusíkem. A hlavně – klid, i zkažený plod něco naučí.

4) Mšice, molice, housenky: Kdo je vetřelec tentokrát?

Listy jako krajka, lepkavé výměšky nebo jen zvláštní „neklid“ kolem rostliny? Škůdci! A věřte mi, když je nezastavíte včas, budou si dělat na vaší zahradě all-inclusive.

Moje taktika: Nasadit berušky (fakt fungují!), pravidelně kontrolovat listy zespodu a když je zle, domácí roztok z mýdlové vody nebo neemového oleje.

Rajčata nejsou jen rostliny. Jsou to lektoři trpělivosti

Pěstování rajčat není jen o vodě a sluníčku. Je to malá zahradnická univerzita. Každý problém vás něco naučí – a každá sezóna je jiná. Ale věřte mi, když si dáte tu práci, vrátí vám to každým soustem.

A pokud chcete, aby vám to v zahradě kvetlo, i když rajčata zrovna stávkují, vysaďte třeba plamenky, třapatky nebo levanduli. Ty vás nezklamou – a navíc potěší i včely a motýly.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz