Hlavní obsah

Zlomili jste sazenici? Poradím vám 3 triky, které ji vrátí zpátky k životu

Foto: Freepik

Ilustrační foto

Není třeba hned házet motyku do záhonu – i zlomená sazenice může přežít a vyrůst v silnou rostlinu. Stačí vědět, jak ji správně ošetřit, nebo ji zkusit zakořenit znovu. Každá nehoda je v zahradě příležitost.

Článek

Na jaře je zahrada plná života, naděje a očekávání. Všude se zelenají nové výhonky, sazenice rajčat, paprik nebo cuket se natěšeně natahují ke slunci a my zahradníci s nimi prožíváme každé milimetr nové výšky. Jenže pak stačí jeden neopatrný pohyb, silnější vítr nebo zvědavé dítě a ouha – sazenice je zlomená. Bolí to. Ale věřte mi, není to konec. Naopak, může to být začátek silnější a odolnější rostliny.

Když se to stane

Zlomená sazenice není nic neobvyklého. Často se to stává u rajčat, která rostou rychle a jsou poměrně křehká. Mně se to naposledy stalo, když jsem přenášel sazenice ze skleníku na záhon a jeden z výhonků se zachytil o rukáv. Prasklo to, viselo to na vlákně. Naštěstí jsem si už věděl rady.

První krok je nepanikařit. Pokud sazenice zůstala z části spojená – byť jen malým kouskem pletiva – šance na záchranu je vysoká. A i když je oddělená úplně, nic není ztraceno. Rostliny, zvlášť rajčata, mají neuvěřitelnou schopnost regenerace.

Zlomenina? Ošetřit a zafixovat

Když je sazenice zlomená, ale drží pohromadě, zachovejte klid a jednejte rychle. Vezměte párátko, špejli nebo tenký klacík a opatrně ji zafixujte jako dlahu. Přidejte třeba kousek izolepy nebo jemného provázku, ale neutahujte příliš – cílem je stabilizace, ne škrcení. Pokud se dostane voda a živiny do místa zlomu, rostlina začne pletivo obnovovat. Za pár dní uvidíte, že zraněné místo se hojí.

Důležité je také podpořit imunitu sazenice. Zalévejte ji opatrně, dávejte pozor na přímé slunce (zejména v horkých dnech) a můžete ji přihnojit slabým roztokem z mořských řas nebo kompostového čaje – něco, co jí dodá sílu, ale nezatíží kořeny.

Zlomená úplně? Zkuste řízkování

Pokud se stane, že sazenice zůstane ležet vedle květináče bez kontaktu s původním kořenem, nezoufejte. Vezměte zdravou část (horní výhon), odstřihněte ho čistým ostrým nožem a ponořte do vody nebo rovnou do substrátu. Rajčata jsou v tomto ohledu vděčná – při správné vlhkosti a teplotě zakoření během pár dní.

Řízkování se hodí i u jiných rostlin, třeba bazalky, mát nebo dokonce paprik. A někdy se ukáže, že nově zakořeněná rostlina je silnější než původní. Mimochodem, pokud zlomíte sazenici v době, kdy už má postranní výhony, můžete je rovnou rozmnožit. Každá zlomená sazenice se tak může stát příležitostí.

Zlomenina není konec

V zahradě platí, že nic není ztraceno. I zlomky mají šanci vyrůst, pokud jim dáme podmínky a trochu trpělivosti. Zahradničení není jen o úspěších, ale i o opravách, improvizaci a schopnosti se nevzdat. Ať už je to zlomená sazenice nebo přemokřený záhon – vždycky se dá něco zachránit.

Od té doby, co se mi podařilo zachránit několik zlomených rajčat, už se na tyhle „nehody“ dívám jinak. Není to konec sezóny, ale nová etapa. A někdy právě tyto sazenice dají nakonec největší úrodu. Jako by se chtěly předvést, že je nic nezlomí – ani život, ani zahradník.

Zdroje: Autorský článek / Vlastní zkušenost

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz