Hlavní obsah

Faraon Tutanchamon byl mumifikován se ztopořeným údem. Měl se přiblížit vzkříšenému bohu Usírevovi

Foto: Noahedits / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0

Tutanchamon je bezpochyby nejznámějším faraonem starého Egypta. Fantastický nález jeho hrobky vyvolal vlnu nadšení i řadu překvapení. Jedním z nich je zjištění, že faraon byl mumifikován s erekcí. Proč?

Článek

Usírev byl prvním bájným králem Egypta, bohem úrody a plodnosti, jenž vyvedl lidi z temnoty. Naučil je hudbě, řemeslům i zemědělství, dal jim zákony a ukázal jim, jak ctít bohy. Byl velmi oblíbený, ne však u svého bratra Sutecha, kterému zbyla vláda nad pouští.

Žárlivý Sutech se nehodlal smířit s bratrovou oblíbeností, ani s vlastním osudem. Proto vymyslel rafinovaný způsob, jak se Usíreva zbavit. Uspořádal k Usírově poctě velkou hostinu. Zde před zraky všech nechal vystavit nádhernou malovanou a vyřezávanou truhlu a vyhlásil, že kdo z hostů ji nejlépe zaplní, tomu ji věnuje. Nikdo neměl ani tušení o tom, že Sutech truhlu zhotovil na míru svému bratrovi. V truhle se postupně vystřídali všichni hosté, až do ní nakonec ulehl i Usírev. V tom se nad ním přibouchlo víko a na Sutechův pokyn bylo přibito. Truhla s nebohým králem pak byla vhozena do Nilu.

Foto: Mursal / Wikimedia Commons / public domain

Bůh podsvětí Usírev jak je vyobrazen v hrobce královny Nefertari.

Roztrhaný bůh

Řeka truhlu zanesla až do Středozemního moře, k městu Byblos, kde truhlice s Usírevem zarostla do mohutného stromu, z nějž místní král nechal zhotovit pilíř svého paláce. Teprve tehdy, po dlouhém hledání, truhlici našla Usírevova žena Eset, která nechala tělo svého manžela převést do bezpečí v bažinaté deltě Nilu. Avšak dozvěděl se o tom zlovolný Sutech, úkryt vypátral a bratrovo tělo roztrhal na čtrnáct kusů. Ty pak rozházel po celém Egyptě. Ani tentokrát se ale milující Eset nedala odradit a pátrala tak dlouho, dokud nenalezla všechny části manželova těla. Jedna však přece chyběla. Byl to penis, který sežraly říční ryby. Řecký dějepisec Plútarchos v této souvislosti píše, že právě tato mytická událost je důvodem, proč Egypťané nejedí ryby.

Bohyně Eset s pomocí magie vytvořila umělý úd a poté požádala boha Thovta, jenž ovládal kouzla a lékařské umění a šakalího boha Anúpa, znalého mumifikace, aby společně Usíreva oživili. Usírev byl ovinut pruhy látky a v podobě mumifikovaného krále s bílou korunou Horního Egypta, ozdobenou pštrosími pery a důtkami a žezlem v rukou, připraven započít věčný život krále podsvětní říše. A to byl také důvod, proč se faraoni nechávali mumifikovat, věřili totiž, že budou vzkříšeni stejně jako Usírev.

Foto: Alensha / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0

Umělá Usírevova mumie s erekcí.

Mumie Tutanchamona s erekcí

V jednom doloženém případě však mumifikace faraona zašla ještě dál. Šlo o tělo faraona Tutanchamona, který byl mumifikován se ztopořeným penisem v úhlu 90° stejně jako bůh Usírev. Vtělení faraona jako boha Usíreva naznačuje i jedna z nástěnných maleb v Tutanchamonově hrobce, která mladého faraona zobrazuje v podobě pána podsvětí. U žádné jiné nalezené mumie není ztopořený úd znám, naopak jsou ale doloženy uměle vytvořené mumie v podobě boha Usíreva s erekcí, které byly starými Egypťany vyrobeny na počest božstva z různých materiálů včetně obilí.

Usírevův ztopořený údu v sobě skrýval významnou a pro starověký Egypt naprosto zásadní symboliku vzkříšení a znovuzrození. Ranní křesťané pak Usírevův falus, který se objevoval na sochách, sarkofázích či rytinách, ničili, neboť pro ně symbolizoval démonickou sílu, která se v obrazech ukrývala. Ne vždy byl ale falus odstraněn ze strachu, ale naopak ve víře, že přinese novému majiteli potenci, sílu a plodnost. Stával se tedy i vyhledávaným amuletem.

Foto: The Times / Wikimedia Commons / public domain

Archeolog Howard Carter při otevírání Tutanchamonova sarkofágu roku 1922.

Synova pomsta

Krátký okamžik při oživování Usíreva stačil k tomu, aby Eset počala syna. Ovšem dokud syna nedonosila, musela se skrývat v papyrových houštinách nilské delty před Sutechem, který prahl po pomstě. Usíreva sice ze světa živých odstranil, ale početí právoplatného dědice nezabránil. O devět měsíců později se narodil sokolí bůh Hór. Do doby, než Hór udrží meč, ale zbývalo ještě mnoho let, a tak matce a dítěti pomáhali proti Sutechovi ostatní bohové, včetně stvořitele boha Re i prostí lidé.

Kruh se uzavřel, když Hór dosáhl dospělosti. Teprve tehdy se mohl utkat se strýcem Sutechem o egyptský trůn. Soupeření mělo mnoho podob, Sutech s Hórem změřili své síly v závodech na lodi či v souboji, kdy se oba proměnili v hrochy. Po mnoha desítkách let nakonec bohové rozhodli. Hór bude vládnout Egyptu, zatímco poražený Sutech, dříve než se vrátí do pouště, bude muset odčinit vraždu Usíreva a jeho tělo odnést do hrobky. Zde byl pak Usírev konečně oživen, aby se mohl stát králem mrtvých.

Foto: Diego Delso / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

Výjev z Tutanchamonovy hrobky, kde je faraon zobrazen jako Usírev.

Eset, univerzální bohyně

Význam egyptské bohyně Eset, doložené v polovině 3. tisíciletí př. Kr., vzrostl právě díky vztahu k Usirovi, jehož byla sestrou a manželkou a jejich synu Hórovi. V 5. století př. Kr., kdy již měla charakter univerzální bohyně, pronikl její kult do Řecka, kde byla známá jako Isis. V období helénismu se Isidin kult rozšířil po celém antickém světě a tehdy se také dostal do Říma. S expanzí Římské říše se antická Isis stala oblíbenou bohyní ve všech koutech římského impéria.

Kult antické Isis, společně s jejím manželem v podobě boha Serapida, se stal jedním z hlavních konkurentů šířícího se křesťanství. Podle jedné z teorií je Isis předobrazem Marie jako madony, neboť byla zobrazována v tmavém plášti s malým Hórem v náručí a jako vládkyně universa stojící na měsíčním srpku.

Další informace:

Bárta, Miroslav: Tutanchamon: Století záhad a objevů, Praha 2022.

Vandenberg, Philipp: Zapomenutý faraon, Praha 2009.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz