Hlavní obsah
Cestování

Letadlem na stojáka. Revoluce v letecké dopravě možná už příští rok

Foto: Jan Hrdina

Sedíte v úzkých sedačkách, opěrku máte zaraženou v stehně a koleny dřete o sedačku před vámi. To je realita současného cestování letadlem. Jenomže by to mohlo být i horší. Už příští rok by se totiž mohlo začít létat ve stoje.

Článek

O létání „na stojáka“ už v roce 2012 mluvil šéf Ryanairu Michael O’Leary, který tehdy uvažoval o tom, že by Boeing 737 měl patnáct řad s klasickými sedadly a deset s opěradly ke stání. To už by byla solidní úspora místa a tedy i možnost přepravit více lidí. Ještě bychom rádi vzpomínali na těsné sedačky, na kterých nás zatím přepravuje. Nyní je rok 2025 a sedadla pro přepravu „na stojáka“ jsou skutečností. Plně funkční byly uvedeny v roce 2018 na výstavě EXPO v Hamburgu společností Avionteriors, která nyní představila inovovanou verzi sedaček ve stylu sezení na koni s názvem Skyrider 2.0.

Tyto „sedačky“ jsou upevněny na tyči, ukotvené do podlahy a stropu a mají potenciál navýšit kapacitu letadla až o 20%. Pro nízkonákladovky jistě lákavá představa, ale je otázkou, zda o takový způsob cestování budou lidé stát. Na jedné straně lákavé nízké ceny letenek, na straně druhé ještě nižší komfort při cestování, pokud vůbec lze o komfortu mluvit. Přesto nám především Ryanair opakovaně dokazuje, že to stále jde.

Foto: Raimond Spekking / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

Sedadla pro stání lze očekávat zejména u společnosti Ryanair.

O nasazení „sedel“ pro stání se uvažuje u kratších letů do cca. dvou hodin, což je v případě letů z Prahy velká část Evropy. Faktem je, že i když jsou sedačky Skyrider 2.0 připraveny do ostrého provozu, zatím žádná z leteckých společností oficiálně nepotvrdila jejich nasazení. Možná je to nejistotou zejména díky reakcím na sociálních sítích, kde se objevují silně ironické a kritické komentáře: „Brzy vás připoutají ke křídlu s kyslíkovou maskou.“ nebo „Poznávám sedadla na otrokářské lodi, když to vidím.“ Obavy přirozeně panují také kolem otázky zdravotních rizik a bezpečnosti cestujících během turbulencí nebo mimořádných událostí.

Vzhledem k tomu, že poměrně nedávno vznikly na ruzyňském letišti na žádost nízkonákladovek u některých nástupních bran ohrádky pro cestující a Ryanair opět začal cestující šikanovat kvůli velikosti zavazadel, kdy vadí i ledvinka nebo přečnívající kapsa, se zdá být létání „na stojáka“ předvídatelnou novinkou.

Nadzvukovou rychlostí

Sedadla „na stojáka“ ale rozhodně nejsou jedinou inovací, která čeká leteckou dopravu. Mnohem zásadnější je posun ve způsobu letecké dopravy, která stejně jako doprava automobilová chce být levnější, ekologičtější, udržitelnější … a rychlejší. O slovo se tak znovu hlásí létání nadzvukovou rychlostí. Není to sice novinka, nadzvukové lety v letech 1976 až 2003 realizovaly letadla Concorde, nikdy ale nezaznamenaly větší úspěch. Měla totiž velkou spotřebu a jejich let doprovázel silný, na zemi slyšitelný třesk, způsobený překonáním rychlosti zvuku. Proto také Concordy směly létat pouze nad vodou. Tento problém ale nyní vyřešila americká společnost Boom Supersonic, která představila letoun, u nějž byl problém s třeskem odstraněn.

Nadzvukové letadlo, jež bude schopné přepravit až 80 cestujících, se bude jmenovat Overture a nad pevninou bude schopné létat 1,3 násobkem rychlosti zvuku. Nad mořem by pak byla rychlost ještě o 0,4 vyšší než nad pevninou, což by například zkrátilo cestu přes Atlantik o polovinu. Provoz letounů Overture byl měl být podle společnosti Boom Supersonic zahájen v roce 2029. Společnost již přijímá objednávky na nadzvukové letouny, podle vlastního sdělení již přijala 130 objednávek od velkých leteckých společností, například American Airlines, nebo Japan Airlines.

Foto: Boom Supersonic / Wikimedia Commons / fair use

Nadzvukový letoun Boom Overture

Anketa

Myslíte si, že v dohledné době zavedenou některé nízkonákladové letecké společnosti sedadla pro přepravu ve stoje?
Ano
66,7 %
Ne
33,3 %
Celkem hlasovalo 9 čtenářů.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz