Hlavní obsah
Názory a úvahy

Je Poslední večeře páně nejzáhadnější freska na světě?

Foto: volné dílo

Než napsal Dan Brown svůj bestseler „Šifra mistra Leonarda“ a byl podle něj natočen slavný film, navštěvovali kostel Santa Maria delle Grazie v Miláně jen milovníci umění.

Článek

Nyní je těch, co touží na vlastní oči vidět da Vinciho záhadnou fresku Poslední večeře páně tolik, že se vstupenky (stojí 15 euro) musí objednávat někdy až tři měsíce dopředu! Největší pozornost přitahuje postava po Kristově pravici. Podle fantazie spisovatele jde totiž o Marii Magdalenu.

Ta měla být jeho milenkou či manželkou. Je fakt, že tento svazek nelze vyloučit. V Novém zákoně není nikde ani zmínka, že by Ježíš dodržoval celibát, naopak se našel fragment papyru až ze čtvrtého století, na němž jsou zaznamenána jeho slova: „Moje žena“.

A Marie měla výsadní roli v jeho životě, radil se s ní, svěřoval, ona na rozdíl od apoštolů odvážně stála u kříže až do jeho skonu, právě tak jako první objevila prázdný hrob, jen jí jediné se zjevil po znovuvzkříšení.

Tím stopa po ni končí. Petr, i další apoštolové, kteří zřejmě žárlili na její vliv, dělali vše možné, aby zmizela z historie, zřejmě ale šířila křesťanství v Řecku, kde v Efezu skonala.

V šestém století papež Řehoř záhadně smíchal osudy tří žen z Bible a udělal z ní bývalou prostitutku jen na základě letmé zmínky, že z ní Ježíš kdysi vyhnal sedm démonů, což ovšem mohlo být cokoli.

Ale zpět k Brownově teorii. Má jednu zásadní slabinu, večeře se zúčastnili všichni apoštolové, takže by muselo být na malbě nutně o postavu víc, což není. Že nějaký chybí, se dá vyloučit.

Zachycuje totiž scénu, jak šokováni ve skupinkách (až na Jidáše svírajícího měšec) diskutují o sdělení, že jeden z nich ho zradí. Je ovšem zase nesporný fakt, že postava vedle něj vypadá vyloženě žensky.

Zřejmé jsou velmi jemné rysy, krásné vlasy, letmý náznak ňader, spřízněnost má dokládat až na barvu stejné oblečení. Jenže dámské bylo jiné než pánské, takže i zde jde spíš o protiargument.

Dalším je, že Leonardo nikdy obraz Magdaleny nenamaloval, i když byla častým námětem, to nesvědčí o velkém zájmu o ni, ale jako homosexuál zase trpěl slabostí na hezké mladé muže. A tím měl být Jan, Kristův nejoblíbenější žák.

Je možné, že da Vinci tuto krásu umocnil, což by mohlo vést ke vzniku ještě mnohem divočejší teorie než Brownova - že byl transsexuál a jeho milenec! Těsně před ukřižováním ho ale označil za syna své matky Marie a tím i za mladšího bratra (pokud budeme věřit v neposkvrněné početí tak nevlastního).

Jan je také jediný apoštol, co zemřel přirozenou smrtí a ve vysokém věku kolem 90 let. Stal se biskupem ve Smyrně a jeho pomocnicí v šíření křesťanství údajně byla Máří Magdalena! To všechno jsou spekulace, fakt je, že da Vinci dílo považoval za jedno ze stěžejních, strávil náčrty čtyři roky a vyvíjel neskutečnou energii, aby našel správné typy pro všechny postavy.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz