Článek
Jednou z nich je domov pro seniory. Ten vznikl před osmi lety, v areálu bývalé Bižuterie. Poblíž něj pak otevřel i základní školu. „Chtěli jsme původně technické lyceum, ale to se nám nepodařilo, i když jsme získali podporu Libereckého kraje a ministerstva. Narazili jsme ale na nepochopení ostatních a řekli si, že někdy nemá cenu jít hlavou proti zdi.
Naším cílem bylo, pokusit se vznikem základní školy propojit dva různé světy, což se nám povedlo. Pro babičky a dědečky je přítomnost školáků radost a ti jsou zase vděční za pozornost, dospělí mají tendence je přehlížet, ne si jich všímat. Je běžné vidět, jak sedí na lavičce a baví se spolu. Je to věc, na kterou jsem hrdý.“ Hodnotí Dalibor Dědek svou málo vídanou aktivitu.
Pomáhá nejen prostřednictvím nadací, vyhledávajících zajímavé projekty, které stojí za to podpořit, ale i osobně. Před lety skoupil šedesát hektarů nejlukrativnějších, ale i nejkrásnějších pozemků v Jizerských horách, aby zabránil developerům ve výstavbě. Šlo i o spory, kdy majitelé pozemků nechtěli povolit vedení běžeckých tratí přes své louky. Takto mají běžkaři záruku, že budou mít vždy kde lyžovat - a hlavně zadarmo.
Protože je Dalibor Dědek inženýr, podporuje i technické obory a vědecké programy. Podílel se na založení nadace Neuron, do které vložil nadační jmění 100 milionů. Ta se může za čtrnáct let existence pochlubit nevídanými úspěchy, a to i v archeologii. Vypravila několik expedic, jedna nalezla poblíž Leskoviku v Albánii největší podzemní termální jezero světě, další ztracené mayské město v Guatemale.
Jiný výzkumný tým objevil dosud nezdokumentovanou opici Uakari. Neuron se navíc zabývá i lékařstvím, věnuje se zejména výzkumu lidského mikrobiomu, pochopení jeho funkcí. Tato složitá komunita mikroorganismů ovlivňuje v těle mnohem víc než jen trávení potravy, je v úzkém spojení s imunitou, metabolismem, funkcemi mozku, náladou i celkovým zdravím.
Stále se objevují další informace o tomto dlouho neviditelném fenoménu. Speciální testy dokážou sestavit opravdu na míru jídelní režim, velmi cenné na tom je, že třeba i s vyloučením jinak zdravých potravin, ostatně už antičtí lékaři pracovali s faktem, že stejné jídlo je pro jednoho člověka lék, ale pro druhého jed.
Díky nadaci se prosadili i jednotlivci, fyzik Tomáš Jungwirth se svým týmem objevil altermagnety, revoluční materiály, které přetvoří výrobu čipů. Biolog Jiří Friml zase získal jako první Čech prestižní Wittgenstein Award za výzkum rostlinných hormonů, který může proměnit zemědělství po celém světě. Nadace udílí i Ceny českým vědcům a vědkyním, spojené s finanční prémií.
Dalibor Dědek a jeho spolupracovníci po neblahých zkušenostech pečlivě lustrují ty, co mají zájem o pomoc. „V době povodní jsme darovali větší finanční prostředky na pomoc postiženým. Nakonec jsme zjistili, že byly použity na to, aby si management nadace pořídil nová auta. Chápu, že je možná potřebovali, ale jak to pak vysvětlovat lidem, kteří nezištně přispěli…“ říká Dalibor Dědek.
Podle něj jsou ale Češi štědří dárci. „Vlna pomoci, když teď dítě potřebovalo kostní dřeň byla obdivuhodná. Zvlášť proto, že nešlo o peníze, ale darování tkáně, které je spojené se zhruba hodinovou operací. To mě opravdu dojalo. Ukazuje to, že nejsme lhostejní k problémům druhých. Je to patrné i ve sbírce Dárek pro Putina. Mnoho lidí dává pravidelně menší částky, v řádu stokorun, ty jsou pro mě stejně cenné jako milionové dary, možná i cennější.
Díky nim jsme mohli pořídit vrtulník, ten po všech procedurách pošleme na Ukrajinu. Kvůli této pomoci si mě někteří lidé vymazali z adresáře, ale zlu se prostě musí čelit, postavit se mu. Hodně lidí, včetně některých našich politiků to tak nevnímá, ale platí, že každý agresor, pokud není zastaven, si najde další cíl. Jinak, pokud jde o politiku, učinil jsem před lety pokus vstoupit do ní, což byla chyba, je to takový zvláštní svět, do kterého nepatřím a ani nechci nikdy patřit.“ Končí Dalibor Dědek podnikatelské „vyznání.“
Zdroj: Autorský rozhovor
https://www.nadaceneuron.cz
Oficiální stránky Jablotron.com