Článek
Ten byl jediný, kdo s ní vycházel, hlavně díky své milé a nekonfliktní povaze. Přitom ho pozdními nástupy a dalšími manýry doslova zdravotně ničila. Musel totiž až 80 % natáčení strávit v ženském převleku, obzvlášť ho deptala chůze v botách na vysokém podpatku, to proklínal, měl z toho oteklé nohy. Jeho parťák Tony Curtis pak Marylin vyloženě nesnášel. I proto, že úmyslně neustále protahovala „líbací scénu,“ i když věděla, že je mu to protivné. Poté prohlásil, že měl pocit, jako by líbal Hitlera!
Jinak v titulku zmíněná replika „It's me, Sugar“ trvala opravdu tak dlouho, protože neustále špatně četla slovosled a říkala buď „Sugar, it's me“, nebo „It's Sugar, me.“ Tony a Jack se sázeli, kolik záběrů bude potřebovat, aby ji řekla správně. Tak vysoké číslo ovšem neuhodli. Oba zpočátku pochybovali o své autenticitě v ženských rolích. Aby to otestovali, šli si stoupnout v obchodním domě do dlouhé fronty na dámské WC a bavili se vysokými hlasy. Když to vyšlo, věděli, že jejich převlek nikdo nepozná. Ale vynikající režisér Billy Wilder byl z Marylin nešťastný.
Shodou okolností natočil za necelý rok další velký hit, romantické i komediální drama Byt s Jackem Lemonnem v hlavní roli. Získal tři Oscary a rovnou nejprestižnější - za film roku, nejlepší režii a scénář. Marilyn projevila přání zahrát si v něm, ale obsadil Shirley MacLaine, jedna zkušenost mu bohatě stačila. Zdůvodnil to lakonicky: „Já to probíral s lékařem a psychiatrem a řekli mi, že jsem moc starý a bohatý na to, abych takové dobrodružství znovu podstoupil. Vtipně radili obsadit tetu Minnie, byla vždy dochvilná a nezdržovala produkci, ale kdo by platil za to, aby ji viděl?“
Když po skončení natáčení uspořádal velkou slavnostní večeři pro herce, členy štábu a přátele, Monroe pozvána nebyla, což těžce nesla. Hlavním důvodem byla nevraživost produkčních. Ti spočítali, že ji neprofesionálním chováním a průtahy připravila o půl milionu dolarů, což byly velké peníze. To ale zdaleka netušili, že komedie bude mít tak fenomenální úspěch, díky kterému se jim bohatě vyplatí. To, že se o něj právě Marylin výraznou měrou zasloužila, i přes všechny komplikace, bylo nesporné, stal se z ní také celosvětový sexuální idol.
Navíc film rozhodně předběhl mílovými kroky svou dobu. Muži převlékající se za ženy, navíc objevující se i v jejich spodním prádle, do toho všeho svůdná kráska Sugar ukazující prsa ve výstřihu všude, kde jenom mohla, to bylo pro konzervativní Spojené státy těžko stravitelné. Navíc na tom byla založena podstata celého snímku. Houfně se ozývaly uražené sufražetky, i ctěné dámy, prostě poprask. Jinak tehdy nebylo ani v oblibě mafiánské téma, které stálo za zápletkou. O kvalitách díla svědčí, že získalo nominaci na šest Oscarů, což bylo u komedie, navíc „lechtivé “ něco nevídaného.
I když se akademici nakonec možná zalekli, odnesla si jen jednu cenu, za kostýmy, přitom Jack Lemmon navržený za nejlepšího herce by si ji určitě zasloužil. Ten se ale dočkal za rok, za výše zmíněný Byt. Přestože se v titulcích uvádělo, že šlo o autorský scénář, nebyla to pravda. Jednalo se totiž o remake, dokonce dvojnásobný! Původní francouzský film z roku 1935 se jmenoval Fanfare d'amour. Po šestnácti letech si na něj vzpomněli Němci a uvedli ho pod názvem Fanfaren der Liebe (odkazy ve zdrojích.)
Je fakt, že všechny písně byly originální a vynikající, stejně jako filmová hudba se svou fantastickou a autentickou jazzovou atmosférou dvacátých let. I když Marylin nebyla famózní zpěvačka, nazpívala skvěle největší hit filmu, I Wanna Be Loved By You (Chci být tebou milována.) https://www.youtube.com/watch?v=52dfzZUjiU4. Někdo to rád horké také proslavily mnohé hlášky, třeba „Dají nás do ženský márnice. Až nás tam svléknou, umřu hanbou“ nebo „Je to dvacet let, co jsem se zvolil šéfem naší organizace. A můžu říct sám, že jste zvolili dobře.“
Tu největší, závěrečnou, „Nikdo není dokonalý,“ označil americký filmový institut za jeden z nejlepších filmových citátů všech dob. Je paradoxní, že původně tam neměl vůbec být, scénáristé ho tam vložili jenom jako „vycpávku,“ dokud nevymyslí něco lepšího. Pak na to ale zapomněli a protože je poté už nic nového nenapadlo, nechali to tak jako to bylo. Sami ani zdaleka nepočítali s tím, že se bude používat i dnes, 56 po premiéře…
Zdroj: https://www.womansworld.com/entertainment/movies/some-like-it-hot-8-facts-about-the-groundbreaking-1959-marilyn-monroe-movie
https://bestmoviesbyfarr.com/actors/how-marilyn-monroe-almost-derailed-some-like-it-hot/
https://www.csfd.cz/film/111078-fanfare-d-amour/prehled https://www.csfd.cz/film/41997-fanfaren-der-liebe/prehled/