Článek
Psycholog Michal Florian upozorňuje na největší úskalí, i to, co udělat proto, abychom uspěli. Podle něj je třeba si uvědomit, že Nový rok totiž začíná na Silvestra o půlnoci. To není okamžik vhodný pro změnu chování, životního stylu, zbavení se závislostí. Chováme se netypicky, jdeme spát pozdě v noci, nebo až k ránu. To naruší biorytmus, což se neblaze projeví hned po probuzení.
Na to, abychom mohli v životě něco změnit, musíme být připraveni dopředu, psychicky i fyzicky. Ke splnění cíle je nutné vzít v úvahu i důsledky, se kterými se budeme potýkat, plánovat ho dlouhodobě. „Ty, co vzniknou na základě náhlého impulzu, se nesplní skoro nikdy. Největší chybou je dávat si víc předsevzetí, je minimální šance že se podaří všechny splnit, nejspíš se nám to nepovede ani u jednoho,“ tvrdí Michal Florian.
Zásadní je podle něho položit sám sobě otázku: „Mohu to dokázat?“ A poctivě si na ni odpovědět. Jinak nemá cenu začínat, neúspěch je zaručený. Mozek je zvyklý na rituály, některé činnosti vykonáváme automaticky, bez rozmyšlení. Změnit je vyžaduje čas, cílevědomost, vytrvalost, pevnou vůli. Bez ní to nejde. Ale často se to neobejde bez odborné pomoci, zvlášť u zbavení se závislostí.
I když podpora rodiny pomáhá, nelze s čímkoli skoncovat jen kvůli tomu, že jí to vadí. Tyto případy skončí vždy katastrofou. „Rozhodnutí musí vycházet z vlastního vnitřního pocitu. Prioritou je realistický cíl i termín. Příklad – upravím jídelníček, přidám pohyb a zhubnu za měsíc 3 kg. To lze bez většího sebeodříkání. Stačí hodinová procházka, vynechat kalorické bomby a kila jsou dole. Když si na to organismus zvykne, dají se přidávat další aktivity. Za tři měsíce se přirozeně můžeme zbavit klidně deseti kilo, i víc.
Určitě ale nelze doporučit universální diety. Jediná úprava stravy, co pomáhá, je stanovená lékařem – obezitologem – na základě krevních, alergologických a dalších testů, vyšetření metabolismu apod. Antický filozof Lucretius řekl moudrou větu: ‚Stejné jídlo může být pro jednoho člověka lék, pro druhého jed.‘ Každé rychlé omezení příjmu jídla či snížení porcí má negativní dopady na psychiku kvůli pocitu hladu. Je nevyhnutelný, stejně jako jo – jo efekt, i když všichni, co vehementně propagují nesmyslné diety tvrdí opak,“ upozorňuje psycholog.
Tvrdí, že jedním z nejčastějších předsevzetím je přestat s kouřením. Pro to je ovšem Nový rok zcela nevhodný, po probdělé noci sáhneme po cigaretě automaticky. I když patří mezi těžké závislosti, hodně lidí se ho dokáže zbavit samo. Je ale skeptický pokud jde o odvykací náplasti, pastilky apod. i u protikuřáckých poraden. Už jen to, že člověk jde někdo pro radu, svědčí o tom, že si svým záměrem není jistý. Mohou ho tam motivovat jak chtějí, ale pokud v sobě nenajde sílu se s tím poprat, nemá šanci.
„Obvykle si předsevzetí dávají lidé poté, co prožili neúspěšný rok. Oni si to uvědomí, někdy i ví, co udělali špatně, čeho se zbavit, co změnit. Jenže začít nový život nejde jak mávnutím kouzelným proutkem, máme návyky z minulosti, těch se hned tak nezbavíme. Navíc je tu rodina, děti, těch se to také týká. Je fakt, že Nový rok změnám přeje a snaha, aby byl lepší, než předchozí, je pochopitelná.
Řešením je večer si v klidu sednout, napsat na papír co plánuji udělat a dokdy. Ráno si to znovu důkladně přečíst, ne nadarmo se říká, že je moudřejší večera a začít to pozvolna uskutečňovat, pokud usoudím, že na to stačím. Lhát sám sobě se vrací jak bumerang. Při plnění cíle je důležitá pozitivní motivace, koupit si něco, po čem jsem toužil, za odměnu, že jsem vydržel, dejme tomu, měsíc nekouřit. To povzbudí.
Ale stále bych řekl, že když se chce člověk zbavit nějaké neřesti, může to udělat kdykoli a nemusí čekat, až odbije na Silvestra půlnoc. Asi i proto má většina předsevzetí platnost jako předvolební sliby politiků. Vždy se najde ‚objektivní důvod‘ proč se nedaly splnit,“ uzavírá Michal Florian.
Zdroj: Autorský rozhovor
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/novorocni-predsevzeti-hubnuti-jidlo-vanoce-novy-rok.A200102_115833_domaci_lesa