Článek
Ne, nejedná se o japonskou ani čínskou mafii, jedná se o osobnostní strukturu, o kterou byste skutečně nestáli. S termínem Temná triáda přišli psychologové Delroy Paulhus a Kevin Williams, kteří se jeho výzkumem dopodrobna zabývají. Starší psychiatři radí mladším kolegům, aby setkají-li se s člověkem, který splňuje všechna kritéria této osobnostní struktury, raději co nejrychleji prchali. To samé lze doporučit i vám.
Osobnost člověka je soustavou vlastností, které charakterizují každé individuum jako celek. Tyto vlastnosti mohou být charakterizovány buď jako nevybočující z běžného standardu, tedy jako společensky konformní osobnost, nebo jako patologicky vybočující, tedy deviantní. O tom, jaké jsou jednotlivé složky zdravé osobnosti, existuje řada teorií a přístupů. Dá se říci, že osobnost člověka v sobě integruje řadu typických vlastností, především tedy to, kým člověk je, tedy jeho temperament a charakter, co člověk může, tedy jaké má vlohy, schopnosti, nadání a co člověk chce, tedy jeho pudy, potřeby, zájmy a hodnoty.
Většina jedinců ve společnosti osciluje ve všech svých vlastnostech, ať už dobrovolně, či z donucení zákonem, okolo společensky přijatelných norem. Jsou ovšem ve společnosti jedinci, kteří nejenže nedbají zákonů ani morálky, oni nedbají vůbec ničeho, než svého vlastního zájmu. Charakteristicky se hovoří o psychopatech, machiavelistech a narcistech.
Psychopat je dnes již nepoužívaná psychiatrická kategorie, která dříve označovala všechny lidi s poruchou osobnosti. V laické podobě se tento výraz stále používá pro osobnost, u které absentuje jakákoliv empatie, lítost či pocit viny. Bývá často impulzivní a má sklony k agresivitě a násilí. Často nedokážou ovládnout své jednání a mívají zvýšenou potřebu vzrušení. V užším smyslu by psychopatem byl člověk, který trpí tzv. antisociální poruchou osobnosti.
Narcistický člověk je jedinec, u kterého tato do jisté míry u každého člověka běžná vlastnost přesáhla únosnou míru a je u něj tedy možno hovořit o narcistické poruše osobnosti. Takový člověk se cítí být druhým lidem nadřazen, i přesto, že ve skrytu duše se jedná o jedince nejistého s reálně nízkým sebehodnocením, které ale překrývá grandiózností svého chování a arogantním vztahováním se k druhým lidem.
Machiavelisté jsou lidé, kterým jde především o moc nad druhými lidmi. K tomu, aby si prosadili svou, využívají technik jako je manipulace, zastrašování a lhaní. V ostatních lidech vidí jen prostředky, jak dosáhnout svých vlastních cílů. Jsou amorální, cyničtí, emočně a citově oploštělí a neschopní empatie. Mívají vysokou sociální inteligenci, kterou ale zneužívají pouze ve svůj prospěch.
Je pravda, že někdy lže každý. Jako u každé vlastnosti, jde o to, kdy a za jakých podmínek. Lidé s vlastnostmi jako je psychopatie, narcismus či machiavelismus mají ve své osobnosti natolik zažitý způsob fungování, že už nejsou schopni jednat jinak. V jejich představivosti neexistuje jiné jednání ani jako možnost, oni si skutečně nejsou schopni představit, proč by vlastně měli jednat jakýmkoliv jiným způsobem, než tím, který je pro ně výhodný.
Charakteristické rysy těchto jednotlivých vlastností se mohou překrývat. Čistý narcista bude mít jiné chování než čistý machiavelista, i když by se jejich jednání mohlo na první pohled jevit jako podobné. Jsou ovšem lidé, kteří splňují charakteristiky ne jedné, ne dvou, ale dokonce všech tří temných struktur. A teď si představte, že se u někoho sejdou všechny tři tyto vlastnosti. Hle, temná triáda. Takový jedinec má skutečně temně strukturovanou podstatu osobnosti. Opravdu byste se s někým takovým chtěli setkat? Zajeďte za některým ze světových diktátorů. Nebo za někým z vedení TOP 500 světových korporací.
Myslíte si, že je to všechno, že již nemůže existovat hrůznější kombinace? Omyl. Představte si takzvanou temnou čtyřku. Ta vznikne tak, že se k vlastnostem osobnosti Temné triády přidá ještě sadismus. Děsivá představa, že.
Plháková Alena - Učebnice obecné psychologie.
Delroy L. Paulhus, Kevin M. Williams - The Dark Triad of personality: Narcissism, Machiavellianism, and psychopathy
Robert D. Hare - Bez svědomí
Heinz Peter Röhr - Narcismus, vnitřní žalář
BERECZKEI Tamás - Machiavellianism: The Psychology of Manipulation