Hlavní obsah
Názory a úvahy

Legalizace marihuany? A proč?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pixabay/ lovingimages
14. 8. 16:02

Přinese legalizace jen výhody či nevýhody. Rozhodne někdo jiný, nebo my? Je úniku?

Článek

Na veřejnosti se opět začalo diskuvat jestli nelegalizovat marihuanu. se změnou přístupu počítá i vytvořená národní strategie. Poměrně živá diskuze však ukazuje, že navrhované řešení není přijímáno celou společností. Některé skupiny jej používají pro populistické účely, jiní mají tradičnější pohled na svět.

Jak jsme na tom tedy s tou marihuanou v reálu?

Téměř 30% všech lidí žijících v ČR (tedy i kojenců a lidí nemohoucích) již konzumovalo marihuanu a látky z ní odvozené. 53% lidí u nás nevidí jednorázové užití konopí jako problém a 35 %marihuanu vidí jako velmi snadno dostupnou (prostě se to dá koupit na každém rohu). Tolik řeč čísel, říká víceméně to, že již někdy v životě požila velká část lidí a jde to sehnat jednoduše. Vzhledem k tomu, že držení či obchod s marihuanou je stále postihován, dělají to vše nelegálně. Ať již pěstujete konopí na mastičku pro babičku, nebo si dáte jointa před klubem. Jestli vás chytí, můžete v lepším případě dostat pokutu a v tom horším jdete do vězení. Co s tím?

Situaci můžeme řešit tak, že povolíme její konzumaci, nebo ještě více utáhnete šrouby. Zkusím popsat hlavní výhody na nevýhody uvedených přístupů.

Výhody:

 • byla by to jen legalizace stavu, který již je
 • nižší náklady na justici (je otázka zda by se následně po čase neobjevily vícenáklady - o studiích na toto téma nevím)
 • možnost větší kontroly toho kdo a v jakém množství ji užívá (pokud to nedopadne jako s kontrolou nikotinových a alkoholových drog)
 • Státní rozpočet by mohl přijít k nějakým penězům, odhady se různí, stejně tak náklady na tuto úpravu má každý jiné. Je otázkou na kolik je morální legalizovat peníze získané z drog, ale od vinařů, palíren, tabákového průmyslu i sázkových kanceláří peníze bereme už teď.
 • možnost legálního léčebného užití
 • není pravda, že by marihuana byla startovací drogou, která vás dovede k užívání těch tvrdých

Nevýhody

 • s dlouhodobou a všeobecně přijímanou konzumací marihuany nejsou moc zkušenosti, za komunistů to byla dosti omezená skupina lidí, po revoluci je jich více, ale 30 let je na vytvoření komunitní zkušenosti a hlavně názoru málo
 • po konzumaci můžete mít zhoršené ovládání (jak posuzovat např. bouračku..,, kde začíná a končí odpovědnost za jednání.....)
 • patrně by vzrostl počet lidí, kteří by ji pravidelně konzumovali, byla by snadněji sehnatelná, postupně i více tolerovaná
 • má i negativní účinky na zdraví, více třeba zde, to znamená i náklady na léčení a postižený sociální statut uživatele
 • spousta lidí ve vězení, či jinak trestně postihováno
 • konopí má jistě menší potenciál ke vzniku závislosti než třeba heroin, ale má jej. Vzhledem k obtížné dostupnosti léčby a malé účinnosti je to riziko.
 • vysoká finanční náročnost na vymáhání
 • vytváří se nelegální trh, kde zisky nepřinášejí společnosti vůbec nic, ale náklady hradí ona

Jistě se najdou i další oblasti kterých se to dotkne. Je spousta odborníků co by o tom mohli vyprávět více. Ale diskuze o legalizaci či kriminalizaci svět drog, by měla být celospolečenská. Ne rozhodnutí několika lidí od stolu. Pak nefunguje. Tak jako dnes.

Máme zákony, které se užívání snaží potírat, avšak bez valného úspěchu. Ke společnému konsenzu je však dnes daleko. Jedinou politickou stranou v parlamentu, která aktivně podporuje její legalizaci jsou Piráti, ToP i Starostové jsou spíše pro, ale nepřetrhnou se. S ODS je to složitější, někteří členové jsou pro, jiní silně proti. Co s jejím postojem udělá nynější kauza paní Vaňkové nikdo neví. A KDU ČSL je tradičně proti. Ani ne tak proto, že by měli nějaké fundované názory, ale jim to prostě vadí.Myslím však, že je to nejspíše proto, že se může snadno vymezit oproti ostatním starnám vládní koalice. Pokud Vaší politické straně hrozí 2% podpora od voličů, udělají politici cokoli aby ji zvedli. Zvláště pak když její voličstvo žije v krajích proslavených výrobou a konzumací alkoholu. Schizofrenní postoj, jednu drogu zakázat a jinou naopak podporovat. (Třeba neuvalením daně na tichá vína.)

Myslím, že nějaká forma legalizace nás čeká, ať už si ji přejeme či nikoli. Trend je neúprosný. To, že před ním budeme zavírat oči, nás přicházejících problémů nezbaví. Je však na nás, za jakých podmínek se s ním budeme vyrovnávat a řídit rizika s ním spojená.

Přeji nám všem hodně štěstí.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz