Hlavní obsah
Názory a úvahy

Málo a pozdě je horší než nic a nikdy!

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/zlomeny-valka-opusteny-poskozeny-12325254/
8. 9. 14:09

Je nutné Ukrajinu skutečně pořádně vyzbrojit. I raketami a letadly. Nejvíce škodí snaha nakrmit vlka tak, aby koza zůstala celá.

Článek

Postup ukrajinských vojáků se může leckdy jevit jako nedostatečný. Namlsali jsme se úžasnou obranou Kyjeva a nyní očekáváme totéž. To bohužel nejde. Za leccos z toho může i Západ. Někteří z nás mají zvláštní pohled na pomoc Ukrajině proti Rusku. Co však nejvíce Ukrajincům škodí, je naše nejednoznačnost. Tím nemyslím, že ji nepodporujeme, ale že dovolujeme tuto podporu podkopávat. Příklad?

V Rusku ráda a ve velkém stylu může obchodovat Raiffeisen banka. Prohlásí, že s tím nic dělat nebude, a vše je OK. Spousta ruských boháčů má u nás mnoho majetku. Jejich počet na sankčním seznamu odpovídá počtu prstů na jedné ruce. Do Ruska se ve velkém dostává naše zboží přes třetí země. Odpovědní lidé řeknou, že je to těžké ohlídat, a jede se dál. Co je však nejhorší, je snaha alibistů dodávat pomoc oběti, jen tolik aby agresora nemohl skutečně ohrozit. Konkrétně tím myslím například pozdní dodání tanků, aktuálně nedodávání střel dlouhého doletu a letadel.

Pokud bychom si představili nynější ukrajinsko-ruskou situaci jako rvačku dvou sousedů, Rusko by bylo ten který vtrhnul do cizího bytu s tím, že jej bude užívat on a současný uživatel ať se vystěhuje. Napadený je menší muž s nepříliš pevným zdravím, zato útočník se na útok dlouho připravoval. Chodil do posilovny, učil se bojovat a vyzbrojil se. Sousedé tohoto páru by se oběti rozhodli pomoci. Zatímco by pánové vedli bitku o domácnost, schovali by u sebe manželku a děti napadeného. Někteří sousedé by řekli, že je to věcí těch dvou a oni si chtějí uchovat svou nezávislost (potají by s agresorem kšeftovali). Pak by se někteří rozhodli pomáhat více a zkusili by dodávat zbraně bránícímu se. Bohužel to dělají dost nešikovně. Uvažují, že pokud by dali obránci něco skutečně účinného, agresor by se stal natolik rozlítil, že by bitka byla ještě horší. Nebo jak bychom se dívali na pomáhajícího, který by sousedovi nabídl klacek, s tím, že nesmí s ním agresora praštit?

Z popisu situace je to myslím zřejmé. Snaha některých politiků zemí pomáhající Ukrajině je alibistická. Co je k tomu vede, nevím. Co vím, že pokud oběti neposkytnete dostatečně účinnou pomoc, spíše její agonii prodloužíte. Agresora musí člověk zastavit až pak lze jednat o tom, že by bylo dobře, aby dodržoval nějaká pravidla. Pokud se západě objevují snahy o relativizaci konfliktu, či nezapojení se do něj, tak pokud to není přímo projevem zaprodanosti, tak hlouposti jistě.

Proto si myslím, že jak rakety dlouhého doletu, tak letadla a to vše s potřebnou infrastrukturou měla dostat Ukrajina již dávno. To, že letadla zaútočí i na cíle na Ruském území, je pochopitelné a v pořádku. Bohužel válka je o agresivitě a bez toho, aby byli oběti jak na materiálu i životech, to nejde.

To neznamená, že by západní státy musely přihlížet tomu, jak by se Kyjev snažil dobýt zase Moskvu. Dnešní moderní zbraně jsou sice technickými kousky s schopného mnohé, ale vždy k tomu potřebují podporu. Takže bez této podpory by Ukrajinci nebyli schopni vést nějakou velkou operaci na ruském území. Čím dříve Ukrajinci dostanou potřebnou výzbroj, tím nás to vyjde levněji a tím dříve bude v Evropě zase mír.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz