Hlavní obsah
Názory a úvahy

Pracák zrušit a lidi poslat na poštu

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Seznam.cz
27. 7. 12:00

Na poštu pro sociální dávky. Úřady práce nestíhají, proto je omezí. Zachraňování nefunkčního podniku nefunkčním systémem. Složité problémy nemají jednoduchá řešení.

Článek

Po přečtení dnešního článku v Hospodářských novinách ke snaze pana Jurečky jako ministra na MPSV, mám pocit že sleduji jakési dadaistické představení. Cosi bezesmyslu, ale s obsahem.

Ministr navrhuje, předat část agendy Úřadů práce České poště. Část poboček (ÚP) by tak pro pana ministra byla zbytná a mohla se zrušit.

Tak se na to podívejme důkladněji.

Česká pošta je podnik, který nezvládá plnit svou základní roli, doručování dopisů. Pokud čekáte doporučený dopis, vezmete si v práci volno a myslíte si, že pošťačka vám jej předá doma do ruky, mýlíte se. Hodí vám upozornění do schránky a vy musíte jít na pobočku. Pokud bydlíte v místě, kde není pobočka pošty, musíte dojet dál. Je to z toho důvodu, že vaší pobočku prostě zrušili. Vezme si tedy druhý den dovolenou, dojedete na poštu a musíte čekat hodinu i déle než vám vydají Váš dopis. To je klasický scénář, jak probíhá doručování dopisů u nás.

Česká pošta je podnik, který nezvládá svou základní roli. Dokáže Vám prodat pastelky, losy i pojištění. Doručování však nechtějte.

Pobočky pošty nejsou upraveny k probírání osobních záležitostí. Znamená to tedy, že budete probírat své příjmy, zdraví ve frontě, bez jakéhokoli soukromí.

Sociální systém v ČR je tak složitý, že lidem musí radit odborně vzdělaní lidé. Ví pan ministr, kolik pošťaček dokáže posoudit, jestli je pro klienta lepší požádat o příspěvek na bydlení, nebo o doplatek na bydlení. Vědí na poště jaké jsou odvolací lhůty, znají správní řád? Sociální pracovníci to u nás studují 3 roky. Znamená to tedy, že tuto sociální práci budou dělat na poštách lidé bez patřičného vzdělání?

Úřady práce jsou ve složité situaci.

Máme složité zákony v sociální politice. Stát nedokáže pružně reagovat na moderní dobu. Dnes můžete sice poslat žádost o jednotlivé dávky elektronicky, referentka na úřadu však musí žádost vytisknou a poté znovu přepsat do počítače. Načítání informací z jednotlivých databází je spíše losem do loterie než pravidlem, referentky nestíhají svou agendu. Před lety bylo pravidlem, že každá referentka měla mít nanejvýše 80 spisů. Nyní jsou úřednice, které jich mají 20× více (1600). To nejde zvládnout. Běžná žádost o dávky má klidně dvacet formulářů, plné často opakujících se informací, stejně je musí překontrolovat a propsat do systému. V červnu ÚP vyplácel přes 260 000 Příspěvků na bydlení, k tomu jsou další dávky. Jak to chce zvládnout pošta?

Spojením dvou nefungujících podniků nevznikne jeden, který bude ucházející.

K tomu by bylo zapotřebí změnit spoustu dalších věcí. Od materiálové a personálního zabezpečení, přes zákony i přístup státu k řešení sociálních otázek.

Nic z toho na dnešním ministerstvu nevidím. Považuji to spíše za snahu za každou cenu zařídit České poště práci. Ta by však měla být v tom, co je její hlavní náplní tedy doručovat poštovní zásilky.

MPSV má zase za úkol pečovat o dobrou sociální politiku. Panu ministrovi bych tedy doporučil se věnovat této oblasti, práce je v ní spousta.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz