Hlavní obsah
Právo a státní správa

Zneužívání sociálních dávek? Jde to?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Seznam.cz
7. 8. 13:11

Zneužívání sociálních dávek. Nesmysl nebo populismus? Co tomu brání?

Článek

V poslední době se na veřejnosti vyrojilo spoustu rádoby odborníků poukazující na zneužívání sociálních dávek. Podívejme se na možnosti zneužívání blíže. Pracoval jsme 2 roky na Úřadu práce, tak něco o tom vím.

Obecně se dá říci, že sociální dávky se zneužívají velmi obtížně. Budu je rozepisovat podle jejich zaměření a napíši, co tomu brání.

Podpora v nezaměstnanosti. Čerpá se po omezenou dobu. Je menší než plat. Patrně nejčastěji zneužívaná dávka. Nejčastěji lidmi, kteří v jednou zaměstnání skončili a chtějí si dát měsíc, dva volno. Vcelku snadno se tomu dá předejít, stačí je častěji posílat za potenciálními zaměstnavateli.

Dávky pro nemocné. PnP, Mobilita, karta OZP, velmi obtížně zneužitelné. Museli byste simulovat před svým praktickým lékařem, nejspíše i před nějakým specialistou a falšovat i nějaké laboratorní výsledky. Pak by na to nesměl přijít posudkový lékař. A ten zhusta neuznává nárok na tyto dávky, i když lidé nemocní prokazatelně jsou. Přiznání dávek trvá dlouho a je nejisté. Musí se pravidelně obnovovat.

Dávky na bydlení. PnB, DnB. Zde se mohou vyplácet větší částky, proto je to také více hlídané. Vyplácí se na konkrétní byt či ubytovací smlouvu. Každý měsíc se dokládá zaplacení nájmu. Pravidelné vyúčtování. Počítejte s tím, že se k Vám domů půjde podívat sociální pracovník a bude zjišťovat, že byt nemáte zařízený nějak neadekvátně. Nemůžete si vybrat jakýkoli byt, musí být přiměřený Vaší situaci. Velikost bytu i nájmu se zkoumá a podrobuje testům. Pokud si myslíte, že byste se domluvili s kamarádem, že by Vám byt pronajal na černo, nezískáte dávky. Pokud za nižší částku, než napíšete do smlouvy, bude z té vyšší částky platit daně. To se kontroluje. Celá dávka jde na zaplacení nájemného a služeb.

Příspěvek na živobytí. Předtím musíte uplatnit jiné dávky, takže spousta papírů a možnosti udělat chybu. Malá vyplácená částka, obyčejně ani nestačí na krytí základních životních potřeb, každý měsíc papírujete a musíte na úřad, tlačí Vás najít si práci, nebo alespoň brigádu, pokud to uděláte je možné, že i když si budte vydělávat málo, dávku Vám seberou, nebo alepsoň poníží. Pokud budete dělat načerno, je pravděpodobné, že časem narazíte na někoho, kdo Vám prostě nezaplatí.

Rodičovský příspěvek, pěstounský příspěvek - musíte si k tomu pořídit to dítě. To znamená: žádný čas, hradíte jeho potřeby do školy, školky, když je nemocné, zůstáváte doma za méně peněz. Pokud uvažujete zneužívat pěstounský příspěvek, jde to obtížně. Nejde prostě Marušku sebrat rodičům, že od teď se o ní budte starat vy. Je to na rozhodnutí soudu a rodiče mají vůči svým dětem alimentační povinnost.

O tom, že dávky zneužívány, nemůžete rozhodnout na základě jednoho ukradeného dokumentu od exekutora. V něm není napsaného nic jiného než částka a druh dávky.

Celkově každý měsíc je vyplaceno na nejrůznějších dávkách kolem 70 miliard, odhadovaná výše neoprávněně vyplacených dávek je do 500 milionů.

Jistě by se mělo pracovat i na snížení této sumu, ale myslím, že by se dalo více získat vypisování výběrových řízení u státních zakázek dle zákona. A efektivní státní správou.

Druhou podmínkou je vytvoření koncepce skutečné sociální politiky. Ta by se neměla zakládat na záchvatech populismu a neodbornosti. Sociální dávky se bohužel u nás řeší, jen když nějaký politik je chce omezit. Důležitější však je určit k čemu by měly sloužit, správné nastavení podmínek, jejich přiznání a dlouhodobou udržitelnost koncepce. Nic z toho u nás v současné době nefunguje.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz