Článek
Uplynulo pár dní, první reakce odezněly, o víkendu nás čeká liga, ale podivná pachuť po úterním rozhodnutí výkonného výboru FAČR o setrvání trenéra Šilhavého ve funkci trenéra české fotbalové reprezentace zůstala.
Proč vlastně Jaroslav Šilhavý pokračuje?
1. Sám skončit nechtěl
Šilhavý nemá „koule“ na to, aby udělal gesto a odstoupil sám. Jestli jsou důvodem finance, nebo pocit, že se to nedělá, že by zklamal některé hráče, ví asi jen on sám a jeho nejbližší okolí.
2. Chtějí ho hráči (někteří)
Šilhavého chce ve funkci kapitán Souček a jeho „tvrdé“ jádro. Vesměs bývalí či současní hráči Slavie, kteří mají s trenérem nadstandardní vztahy. Souček to i veřejně uvedl, že by se měl výkonný výbor s hráči o trenérovi poradit, čímž dost lidí pobouřil. Každopádně Souček, Coufal a spol. teď mají v reprezentaci hlavní slovo. Kadeřábek (předčasně) skončil, Jankto je pryč, Barák (zatím) také a Schick je dlouhodobě zraněný. Možná bude na Polsko a Moldavsko. Kdo, ví. Když k tomu přidáme fakt, že sparťanský „kápo“ Krejčí je v reprezentaci zatím nevýrazný a nemá pozici lídra, jako v klubu, a takový Kuchta je svéráz, nemá Souček žádnou protiváhu.
4. Asociace není tak bohatá jako dříve
Proslýchá se, že asociační hospodaření není po éře Berbra a spol. v nejlepší kondici. Svazu se tak asi úplně nechtělo platit odstupné trenéru Šilhavému a jeho lidem, které mělo být dle neoficiálních zpráv údajně kolem 6 milionů korun.
4. Fousek není šéf, ale úředník a neměl plán B
Předseda Fousek nechává věci rád „vyšumět“. Není to „ranař“. Není to osobnost. Neumí „bouchnout do stolu“ a učinit rozhodnutí. Je to úředník. Šilhavého neodvolal po Albánii v letadle z Tirany, jak by učinil mnohý rázný předseda. Fousek doufal, že český tým přejede vícególovým rozdílem Faerské ostrovy. To se nestalo. Vyhráli jsme jen šťastným gólem z penalty. Krize se ještě víc prohloubila, ale Fousek neměl připravené řešení. Často se hovoří o tom, že trenér Šilhavý působil po posledních utkáních bezradně. Bezradný je ale, zdá se, i předseda Fousek.
5. Výkonný výbor se jen „veze“
Stejně jako Fousek je na tom ostatně celý výkonný výbor. Vesměs lidé, o kterých celý rok v souvislosti s reprezentací nevíte. Nikdo z nich se nijak výrazněji k situaci nevyjádřil. Pro některé z nich, jsou asi priority jinde, tedy v klubech.
6. Sportovní komise funguje jen na papíře
Poradní orgán předsedy Fouska včele s Rosickým, Šmicerem a Grygerou funguje jen jako alibi pro předsedu. Ve skutečnosti žádnou váhu a vliv nemá. Je tedy zbytečný.
7. „Nejsou lidi“
S tím, že předseda Fousek neměl plán B, tedy neměl vybraného nástupce, souvisí fakt, že „nejsou lidi“. Respektive trenérů s profesionální licencí je mnoho, ale skutečných osobností, které by byly ihned volné a přicházely v úvahu, opravdu mnoho není.
Kdo přicházel v úvahu místo Šilhavého?
V zásadě byly narychlo jen dvě možnosti. První, levnější: Pověřit nějakého trenéra ze současných struktur FAČRu. Přicházel v úvahu tedy trenér „21“ Suchopárek, „19“ Holoubek či asociační sportovní ředitel Brabec. Z toho by ale jednoznačně „čouhalo“, že se jedná o provizorní řešení. Možností bylo také „povýšení“ asistenta Chytrého. Chytrý je prý chytrý, za Šilhavého leccos vykonává, ale nikdy nic pořádného netrénoval. U hráčů také nejspíš nemá respekt velkého kouče nároďáku. Vždy byl jen „asákem“.
Další možností byl někdo z volných „starých bardů“ typu Jarolím, Bílek, Straka, Hašek či Lavička. Jarolím je nepřijatelný pro hráče, Bílek by zřejmě přijatelný byl, ale po plzeňském angažmá je asi trochu „z formy“, takže jeho jméno ani nepadalo. Stejně tak Straku či Lavičku si přála asi jen část veřejnosti, ale funkcionáři svazu je neřešili. Ivana Haška prosazoval v médiích tradičně jeho kamarád Vízek a někteří novináři. Ale ani toto jméno asi nebylo ve hře. Je třeba zmínit fakt, že Hašek trénoval v Evropě naposledy před 14 lety! Od té doby působí s přestávkami jen v Asii. Vlastně ani nevíme, jaký je to dnes trenér.
Co bude dál?
Fouskovi, Šilhavému, Součkovi a spol. nahrál fakt, že Poláci jsou ještě mizernější než český tým. Země z prvního losovacího koše totálně propadla! Nám tím nesmírně pomohla. Dokonce tak nemusíme ani bodovat v Polsku. Rozhodující je utkání s Moldavskem. Pokud ho vyhrajeme, na EURO pojedeme.
Zůstane po listopadových utkáních trenér Šilhavý?
Bude záležet na výsledku. Postup může teoreticky znamenat obě varianty. Šilhavý muže i přes postup skončit, ale i zůstat. Předseda Fousek totiž po jednání výkonného výboru oznámil, že došlo k úpravě smluv trenéra a členů realizačního týmu, kdy nově budou upraveny s účinností do 30. listopadu s možností oboustranné opce.
Tato záležitost je velmi zvláštní.
Znamená to, že se trenér Šilhavý a jeho realizační tým najednou zcela vzdali smluvního nároku na odstupné, které měli garantováno při jejím předčasném ukončení ze strany asociace? Znamená to, že i když se tým probojuje na EURO, může Šilhavý i tak skončit?
Když předseda Fousek trenéra neodvolal po dosavadních bídných výsledcích, je nepravděpodobné, že by tak učinil po postupu na EURO. Těžko přijde po vítězném utkání a oslavě postupu s tím, že pro EURO bude jmenován jiný trenér. Taková verze má promile pravděpodobnosti.
Na EURO s Schickem a Barákem?
Předpokládejme, že tedy Jaroslav Šilhavý zůstane. Bude mít cca sedm měsíců na to, aby sebe i tým připravil na EURO. Do té doby se může leccos změnit, včetně formy některých hráčů i klimatu v týmu. K lepšímu i k horšímu. Může to být zajímavé. Už jen tím, že by se do něj mohli vrátit třeba Patrik Schick s Antonínem Barákem, kteří s trenérem nemají historicky ideální vztahy jako Souček a Coufal. Barák měl prý napjaté vztahy s trenérem už ve Slavii. Schickovi se zase údajně nelíbila příliš defenzivní hra, kterou trenér reprezentaci ordinoval a nedostatečná taktická příprava na utkání.
Budou-li ale oba ve formě, Šilhavý si nemůže dovolit je přehlížet. Tolik kvalitních hráčů na výběr opravdu tato země nemá.
A pokud český tým na EURO nepostoupí?
Jaroslav Šilhavý skončí. Jiná možnost už v takovém případě ani není. Kdo místo něj? Kromě už zmíněných variant „starých bardů“ či trenérů z FAČRu přicházejí v úvahu i ligoví trenéři typu Trpišovský či Svědík. Otázka je, zda by se do toho za této konstelace hrnuli. Navíc oba mají v klubech nejspíš výstupní klauzule. V případě nepostupu na EURO bude svazová pokladna prázdná. Také angažmá zahraničního trenéra by asi narazilo na finanční stránku.
Takže nezbývá než doufat, že na EURO postoupíme. A za sedm měsíců s Schickem a Barákem na něm budeme hrát fotbal, za který se nebudeme muset stydět.
Zdroje: