Hlavní obsah
Sport

Dynamo bez bodu! Přežijí Nikl, Zápotočný a Podroužek? Aneb od teorie k praxi

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Jan Mareš
14. 8. 8:24

Rodilý Jihočech, žijící s rodinou toho času v Praze, Jan Podroužek, respektovaný fotbalový novinář deníku Sport, změnil v létě překvapivě profesi a stal se manažerem českobudějovického Dynama.

Článek

„Vždy jsem o takové věci snil a přemýšlel a Dynamo mi dokázalo takovou práci nabídnout,“ řekl Podroužek.

Původně se hovořilo o tom, že nastupuje do funkce sportovního ředitele, Podroužek to ale záhy upřesnil:

„Nejprve se budeme o kompetence dělit s Milanem Čadkem, stávajícím sportovním ředitelem, s postupem času přejdou na mě.“

Čadkovým předchůdcem ve funkci byl Tomáš Sivok. Ten je nyní „pravou rukou“ Tomáše Rosického ve Spartě. S majitelem Dynama, podnikatelem Koubkem, se rozešel hodně ve zlém. Stejně tak úplně dobře neodcházel českobudějovický patriot a dlouholetý trenér áčka David Hořejš. Mluvilo se o tom, že majitel klubu je poněkud kontroverzní osobou. Ve zlém údajně odešli z klubu i další lidé.

O to více překvapila odvaha Jana Podroužka. Bylo znát, že po změně velmi toužil. Chtěl si vyzkoušet své teoretické poznatky v praxi ligového klubu. Zároveň asi hrál výraznou roli i fakt, že je jihočeským rodákem, patriotem.

„Pan Koubek na mě udělal velmi důvěryhodný dojem, i to je součástí mého rozhodnutí. Mluví konzistentně.“ řekl Podroužek při nástupu.

Jan Podroužek mluvil také o tom, že jedním z hlavních důvodů, že kývl, je také filozofie a lidská stránka současné trenérské dvojice Dynama Marek Nikl a Tomáš Zápotočný.

„Současné nastavení Dynama a vzájemné lidské vztahy, vstřícné personální obsazení, i to byly důvody, aby se tenhle dost netradiční krok mohl stát,“ řekl v červnu Podroužek.

Jan Podroužek mluvil také o cílech a snaze, aby klub dokázal hráče vychovat, dobře „ohrát“ a výhodně prodat. Aby klub byl samofinancovatelný. Mnozí ho brali za naivního snílka. Jiní mu fandili.

Už při nástupu čelil Podroužek dotazům na to, co se stane s trenéry, pokud se nebude týmu dařit. Zda dojde k výměně a jak na to bude reagovat, když jsou mu trenéři lidsky blízcí. Podroužek to tehdy komentoval:

„Troufám si říct, že se to nestane, pokud s tím nebudu souhlasit. Jdu do klubu, kde v tomto ohledu panuje stabilita, i proto jsem se takto rozhodl.“

Profesionální fotbal je ale tvrdý sport. Rozhodují výsledky! Uběhla čtyři úvodní ligová kola nového ročníku.

Dynamo nemělo zrovna nejlehčí los. Spíš naopak. V prvním kole prohrálo jednoznačně na Slovácku 1:4. Ostatně venku hraje špatně dlouhodobě, i pod dvojicí Nikl-Zápotočný, které média vesměs fandí.

V druhém kole Dynamo prohrálo doma v těžkém utkání s pražskou Slavií 1:3. Zvedlo se sice v druhé půli, ale nestačilo to. Slavia prostřídala, zabrala a utkání rozhodla.

V třetím kole otevíralo Dynamo novou hradeckou arénu. Po neproměněných šancích, kdy mohlo vést 2:0, a zápas by asi vypadal jinak, nakonec v Hradci Králové jednoznačně prohrálo 1:5. I díky Pilařově nafilmované penaltě.

V kole čtvrtém, kdy už Dynamo potřebovalo nutně bodově zabrat, hostilo doma plzeňskou Viktorii. Ta přijela namlsaná z čtvrtečního pohárového utkání Evropské konferenční ligy s maltskou Gzirou, které vyhrála 4:0. V gólově vydařeném utkání ale domácí tahali za kratší konec. Stále prohrávali, dotahovali, nicméně výsledek 2:5 hovoří jasně.

Tři góly doma od Slavie, pět od Plzně, venku čtyři góly na Slovácku a pět v Plzni.

Sedmnáct obdržených branek za čtyři utkání! To je moc na jakékoliv mužstvo!

Po čtyřech ligových kolech je Dynamo České Budějovice bez bodu! To už je alarmující stav! Takhle si určitě Jan Podroužek svůj „přestup“ a působení v profesionálním klubu nepředstavoval. Nulový bodový zisk určitě není výsledkem jeho špatné práce. Zároveň je však jasné, že přináší i stav, kdy už bude pomalu třeba činit i velmi nepopulární opatření. Opatření směrem k hráčům a trenérům. Tedy opatření, která jako novinář činit nemusel.

Nyní se teprve ukáže, jaká je pozice Jana Podroužka v Dynamu České Budějovice. Jakou má skutečnou podporu majitele klubu. Zda tuto situaci s podporou majitele a kolegů zvládne a jednou na ni bude vzpomínat jako na velkou „školu“ a zkušenost, nebo to bude znamenat, že po pár týdnech v klubu skončí. Tím také, nejspíš, skončí jeho manažerská kariéra v profesionálním fotbale.

Přál bych mu rozhodně první variantu. Jan Podroužek byl velmi schopným a respektovaným novinářem. Jeho novinářské názory vždy měly „hlavu a patu“. Přál bych mu, aby byl úspěšným i v praxi.

Pokud snad neuspěje, bohužel by nebyl prvním ani posledním, kdo nedokázal své teoretické znalosti přenést do praxe. Nebo na to prostě jen neměl dost času, prostoru, důvěry a trpělivosti majitele. Uvidíme…

Příští týdny ukážou, jaká bude budoucnost českobudějovické trenérské dvojice Nikl-Zápotočný a sportovního manažera-ředitele Jana Podroužka. Českobudějovické Dynamo hostí v příštím kole Bohemians, pak jede do Ostravy, má doma Jablonec, jede do Olomouce, má doma Mladou Boleslav…

Zdroj: iSport.cz

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz