Hlavní obsah
Sport

Český fotbal stíhá jedna ostuda za druhou

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pixabay
15. 9. 8:12

Je trochu paradoxem, že v době, kdy má Fortuna liga zejména díky Spartě a Slavii rekordní návštěvy a divácky táhne, stíhá český fotbal na dalších frontách jeden průšvih za druhým.

Článek

Malér č.1 - reprezentační trenérský

Reprezentace neuspěla v kvalifikaci s Albánii. Nevyhrála domácí utkání. To se samo o sobě může stát. Problém byl ve způsobu, jakým se to stalo. Fotbalová veřejnost se poměrně vzácně shodla. Trenér Šilhavý nezvládá koučování týmu v utkáních. Neumí na vývoj utkání reagovat. Střídá špatně, pozdě. Není to poprvé. Šilhavý působí bezradně. Jede na „setrvačník“.

Reprezentace následně uhrála další remízu v přátelském utkání v Maďarsku. V kombinované sestavě. V přátelském zápase, který moc fandů ani nevidělo. Koho dnes zajímají přátelské zápasy reprezentace? Vedení fotbalové asociace to ale stačilo k tomu, aby se průšvihem s Albánii promlčela. Hraje „mrtvého brouka“. Předseda Fousek evidentně spoléhá na to, že se na EURO nakonec kvalifikujeme. Ostatně při současném kvalifikačním systému, kdy postupuje skoro půlka Evropy, a úrovni naší skupiny, by bylo docela velké „umění“ nepodstoupit.

Malér č.2 - pohárový losovací

Malér velkého rozměru se stal při losování třetího kola MOL cupu. Fotbalová asociace před středečním ceremoniálem omylem zařadila mezi nasazené týmy Duklu Praha místo Zbrojovky Brno. Brno tak dostalo Viktorii Plzeň. Dukla papírově výrazně slabší Opavu. Los celého pohárového kola se tedy musí opakovat! To je nevídaná záležitost a velká ostuda fotbalové asociace. Další špatná vizitka pro předsedu Fouska a jeho tým.

Zodpovědným člověkem za to je Martin Drobný. Je s podivem, že tento člověk měl v kompetenci nasazování klubů a losování soutěže. Drobný je funkcionář z Plzeňska, tedy spojený s Romanem Berbrem, bývalým svazovým bossem, který je toho času trestně stíhán a čeká na rozhodnutí soudu. Drobný je „sběratel funkcí“. Předseda Plzeňského krajského fotbalového svazu a předseda Řídící komise pro Česko, tedy pro ČFL a divize, kde se roky dějí ty nejhorší věci. Jako před nedávnem penaltová sázkařská kauza rozhodčího Patáka na Admiře. Martin Drobný nejen, že Berbrovu éru úspěšně přežil. Jeho vliv, zdá se, v poslední době v asociaci naopak posílil. To je smutné zjištění a hodně špatné vysvědčení pro předsedu Fouska.

Malér č.3 - další rozhodcovský sázkařský „zářez“

Třetím skandálem je „zářez“ v utkání MSFL, tedy třetí nejvyšší soutěže. Rozmáhá se nám tu takový nešvar. Rozhodčí neúměrně prodlužují první poločasy utkání, a pak nařídí nesmyslnou penaltu. V utkání Hodonína s Baníkem Ostrava „B“ došlo k podobné situaci, jako v nedávném utkání pražské Admiry s Českými Budějovicemi „B“, v kterém úřadoval vymyšlenou penaltou rozhodčí Paták. Byl z listiny rozhodčích vyřazen a následně vystoupil z asociace, aby unikl finančnímu trestu. V utkání Hodonína s Baníkem Ostrava „B“ také rozhodčí Ogrodník nesmyslně výrazně prodlužoval první poločas utkání, aby také nakonec nařídil penaltu, která vůbec nebyla. Vše nasvědčuje tomu, že motivem byly opět sázky. Komise rozhodčích Řídící komise pro Moravu zareagovala rychle. Vyřadila na svém mimořádném zasedání s okamžitou platností Vlastimila Ogrodníka z listiny rozhodčích. Vyřadila také Milana Knechta z listiny delegátů. Zřejmě za to, že „přikryl“ skandální rozhodnutí rozhodčího neadekvátně dobrým hodnocením. Skoro padesátiletý rozhodčí Ogrodník patří mezi zkušené rozhodčí. Avšak je to rozhodčí s nevalnou pověstí. Tedy stejný případ jako Paták.

Můžeme jen spekulovat o tom, jestli byli tito pánové nějakou „sázkařskou mafií“ motivováni či nuceni, anebo prostě „jeli na sebe“ a rozhodli se si takovým zoufalým činem vylepšit životní úroveň. Asi pro ně bylo řízení utkání, v kterých je ani jeden z klubů nekorumpuje, finančně nezajímavé. Sportovně je to zřejmě nebavilo už vůbec. Pak ale v těchto soutěžích takoví rozhodcovští „veteráni“ s pochybnou pověstí dávno neměli být. Ať je raději řídí mladí rozhodčí. Ať klidně chybují, ale ať to nejsou chyby úmyslné. Každopádně jiná reakce, než okamžité vyloučení není možná. Uvidíme, jestli rozhodčí Ogrodník zareaguje stejně jako Paták a opustí řady fotbalové asociace, aby se vyhnul možnému finančnímu trestu. Dá se to čekat. Rozhodně by se ale měli změnit stanovy asociace, aby takoví lidé už nikdy nemohli zpět. Pokud rozhodčí po takovém maléru vystoupí z asociace, měl by být nejdříve, než je mu členství asociací zrušeno, doživotně vyloučen. Z minulosti jsou bohužel známy případy, kdy se takové nenápadné návraty po pár letech udály. Tito lidé opět chodí na utkání jako rozhodčí či delegáti.

Zdroj:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz