Hlavní obsah
Sport

Další zápas podzimu: Sparta bez Krejčího. Bude chytat Staněk? Jakou zvolí Koubek taktiku?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Jan Mareš
29. 9. 14:58

Po vypjatém derby nás čeká už v sobotu další zápas podzimu. Sparta hostí na Letné Viktorii Plzeň. Sparta bez Krejčího. Bude hrát Kairinen? Jakou zvolí Koubek taktiku? Bude chytat Staněk?

Článek

V posledních letech jsou zápasy Plzně se Spartou a Slavií největšími šlágry hned po derby „S“. Nejinak tomu bude v sobotu. Viktoria po nepovedeném startu „šlape“. Miroslav Koubek, doyen mezi ligovými trenéry, ukázal, že věk je jen číslo, že se nebojí změn a má „koule“. Sestavu pozměnil, dal šanci některým mladším, „hladovějším“ hráčům a týmu to prospělo. Viktoria opět hraje fotbal, na který se dá dívat, vyhrává a střílí v lize hodně gólů. Naposledy šest gólů Pardubicím, předtím sedm gólů ve Zlíně, po dvou Bohemce a Sigmě a pět v Českých Budějovicích. Plzeňští, kteří měli v úvodu sezony velké problémy s produktivitou, vstřelili v lize už 26 gólů, tedy nejvíce ze všech ligových týmů. A to mají o zápas méně, neboť je čeká dohrávka s Mladou Boleslaví. Sparta ligu vede. Má o gól méně než Viktoria, ale o čtyři body a jeden odehraný zápas více.

Co nás čeká v sobotu?

Sparta je doma v poslední době prakticky neporazitelná. Soupeři už se opět bojí, když se po dálnicí k Praze blíží. Sparta má na každý zápas plný stadion, který ji žene za vítězstvím. Doma hraje výrazně lépe než ve venkovních zápasech. Spartě bude tentokrát chybět lídr týmu, distancovaný kapitán Krejčí. Je otázka, kdo ho nahradí. Možnou náhradou jsou nejspíš Vitík či Zelený. Otazník je také nad startem Kairinena, který v derby nehrál pro zranění kotníku. V derby nakonec moc nechyběl. Při tomto vývoji utkání by si asi stejně moc nezahrál. V utkání s Plzní bude Sparta asi více útočit, tvořit. Chytré přihrávky Kairinena by se hodily. Jinak bych v sestavě Sparty oproti derby jiné změny neočekával. Olatunji opět na hrotu. Samozřejmě je otázka, jak dlouho to bude Kuchta „kousat“. V útoku zprava, to není jeho místo. On je zvyklý být „hroťákem“. Vpravo je „uklizený“ u lajny jako nahrávač. To mu nesedí. Ale dokud bude Sparta vyhrávat, tak to asi nebude téma a Kuchta se bude muset přizpůsobit, chce-li hrát. Nevěřím, že to takhle ale vydrží dlouhodobě. Stejně to měl Čvančara. Když musel ustoupit Kuchtovi na křídlo, chvíli to vydržel, ale chtěl pryč.

Silnou zbraní Sparty jsou standardní situace. Rohy, přímé kopy, pokutové kopy, dlouhé auty. V tom bude Krejčí chybět. Umí si skvěle naběhnout na útočnou hlavu. Umí proměnit penaltu. V tom druhém ho umí zastoupit Haraslín, jak jsme viděli v derby. Jak se tento hráč „vyspí“, bude také jeden z klíčových faktorů derby. Haraslín dovede být skvělý, umí rozhodnout zápas, ale také umí být „neviditelný“.

Důležitým faktorem bude, jak mladí hráči Viktorie zvládnou utkání na Letné. Mám tím na myslí především méně zkušené obránce Hranáče a Dweha, ale i záložníka Šulce a útočníka Durosinmiho. Všichni by měli být v základní sestavě. Trenér Koubek obvykle mixuje mladíky se zkušenými. Složení obrany Hejda – Hranáč - Dweh je zřejmě jasné. Kalvach, Cadu, Šulc a Durosinmi mají asi místa také jistá. Na zbývající posty je několik adeptů. Nejblíž do sestavy má asi Bucha, případně Jirka. Možná veterán Traoré, ale proti Spartě zařadí Koubek spíš pohyblivější hráče. Záleží, jakou Miroslav Koubek zvolí na Spartu taktiku. Jestli bude hrát na dva či tři útočníky. Každopádně Koubek má z čeho vybírat. Kromě Durosinmiho se do útoku nabízejí Kliment, Vydra, Chorý, případně i Kopic a Mosquera, kteří pendlují mezi zálohou a útokem. Dále Vlkanova a Sýkora. V poslední době ale hrají více jiní hráči. Soupiska Viktorie je teď docela „našlapaná“. Chybějí jen dlouhodobě zranění Pernica a Havel.

Největší otazník je tak před utkáním v bráně Viktorie. Staněk se zranil s Pardubicemi a jeho start na Spartě je nejistý. Pokud by nemohl nastoupit, bude to pro jeho náhradníka velká zkouška. Viktoria pustila nedávno opět Jedličku do Bohemians. Staňkovými náhradníky jsou Marián Tvrdoň a Dominik Sváček. Utkání s Pardubicemi dochytal Tvrdoň, který by se při Stankově absenci objevil mezi tyčemi asi i na Letné. Tvrdoň není v 29 letech žádný nováček, ale ligových zkušeností moc nemá. V poslední době chytal občas jen za „B“ tým Viktorie, v minulosti chytal nejdéle druhou ligu v Ústí nad Labem. Jeho premiéra v těžkém zápase na Letné by tedy byla velkou zkouškou a důležitým faktorem derby. Marián Tvrdoň už má ale jednu takovou velkou zkušenost za sebou. Před rokem, též při Stankově zranění a Jedličkově hostování v Bohemians, si zachytal dokonce v mnichovské aréně v Lize mistrů. Tenkrát dostal od hvězd Bayernu pět gólů. O utkání na Letné má určitě jiné představy.

Sparta doma bývá silná. Kromě absence Krejčího (a možná Kairinena) ji nic netrápí. Vede ligu, na Slavii nakonec neprohrála. Je v pohodě. Jde do utkání jako favorit. Otazníků je tak více na straně Viktorie. Jakou trenér Koubek zvolí taktiku? Jak se jeho tým vypořádá s letenským prostředím? Zejména dva mladící v obraně a náhradní gólman Tvrdoň, pokud půjde do hry. V poslední době jsou soupeři Sparty na Letné dost „zaražení“. I takové týmy jako Olomouc a Slovácko předvedly velmi bázlivé výkony. Předvede Viktoria Plzeň lepší a bude zdatným soupeřem Sparty? Uvidíme více fotbalu než v derby?

Zdroj: statistiky Livesport

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz