Hlavní obsah
Sport

Ex-reprezentant Skalák se bude snažit restartovat uvadající kariéru v Českých Budějovicích

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Jan Mareš
18. 8. 18:33

Českobudějovickému Dynamu, které je po čtyřech kolech bez bodu a má skóre 5:17, se upsal bývalý český reprezentant. Bude se snažit restartovat kariéru. Pomoct sobě i Dynamu.

Článek

Jiří Skalák byl velkým talentem českého fotbalu. Prošel všemi mládežnickými kategoriemi české reprezentace a dotáhl to až do áčka. V něm nastoupil celkem k 17 zápasům, zahrál si třeba v kvalifikačních zápasech na mistrovství světa a Evropy a byl členem týmu Česka na EURU v roce 2016. 

Skalák je odchovancem Sparty Praha, v jejím dresu debutoval v lize v roce 2012. Ve Spartě, s níž získal v sezoně 2013/14 mistrovský titul, se ale natrvalo neprosadil. Po hostováních v Ružomberoku, Slovácku a Brně se nakonec objevil v Mladé Boleslavi. Nejprve na hostování, pak na přestup. Tam se mu začalo postupně hodně dařit a z Mladé Boleslavi se dostal také do české seniorské reprezentace. V reprezentaci debutoval pod trenérem Vrbou v září 2015 proti Kazachstánu.

Z Mladé Boleslavi přestoupil v zimě 2016 do Brighton & Hove Albion FC z druhé nejvyšší soutěže. V Brightonu sehrál za dva roky 45 utkání. V roce 2018 přestoupil do anglického druholigového klubu Millwall FC. Za tři roky odehrál ale i vinou zranění jen 29 utkání a vstřelil pouze dva góly. Vypadl také z české reprezentace. Poslední utkání v ní sehrál v roce 2018. Skalák postupně skončil tak trochu v zapomnění.

Dal o sobě vědět v únoru 2021, kdy se z Anglie vrátil zpět do Mladé Boleslavi. Hráčem základní sestavy a oporu týmu se však už nestal. Měl opět zdravotní problémy, chyběla mu kondice i dřívější lehkost a jistota. Do bývalé formy se bohužel nevrátil. V poslední sezoně sehrál 21 utkání, v nichž ale často střídal. Vstřelil jen jeden gól. Letos v létě se nedohodl na pokračování v Mladé Boleslavi. Klub omlazoval kádr a snižoval rozpočet, a tak vedle Skaláka skončil třeba také Milan Škoda. Skalákovi poté nevyšlo ani zahraniční angažmá. Na konci června se mluvilo o exotické Indonesii, ale nakonec z toho nic nebylo.

A tak 31 letý ofenzivní záložník či útočník přijal nabídku Dynama České Budějovice. Týmu, který má za sebou katastrofální vstup do sezony a je po čtyřech utkáních poslední bez bodu, se skore 5:17. Tým nutně potřebuje „okysličit“ kádr, ale personální možnosti jsou v už rozběhnuté sezoně omezené. A finance Dynama asi také. Proto Dynamo sáhlo po Skalákovi, který přišel jako volný hráč. Smlouvu podepsal na jeden s rok s dvouletou opcí na prodloužení.

„Jirku znám už snad osm let, je skvělé vidět, v jak velkou osobnost za tu dobu vyspěl. Chci mu poděkovat za to, jak přistoupil k jednání o smlouvě, a že jsme se nakonec dokázali dohodnout. V Jirkovi získáváme personu, ale taky hráče připraveného pomoci týmu na place,“ říká o 31letém křídelníkovi sportovní manažer Jan Podroužek, bývalý fotbalový novinář, na internetových stránkách klubu.

Je sympatické, jak Podroužek o Skalákovi mluví, avšak „ukázaná platí“. Rozhodnou nakonec vždy výkony na hřišti. Skalák býval výborným hráčem s ofenzivními schopnostmi. Technicky vybavený, fotbalově drzý, uměl překvapit zajímavým řešením, obejít hráče, dát gól. Poslední roky šla ale jeho kariéra, provázená zraněními, velmi dolů. Posledních pět let toho vlastně nikde moc nenahrál. Tři roky se trápil v Millwall FC, také po návratu v Mladé Boleslavi to už nebyl ten „starý dobrý“ Skalák, jako před odchodem do zahraničí.

Bude zajímavé sledovat, jestli se Jiřímu Skalákovi podaří v Českých Budějovicích restartovat uvadající kariéru. V 31 letech by mohl být pro Dynamo ještě velkým přínosem. Ale jen za předpokladu, že bude zdravý, kondičně připravený, fotbalově „hladový“ a ochotný makat.

Je to ještě vůbec možné? Bude toho schopen?

Spolu se Skalákem do klubu přišel také 28 letý Michal Hubínek, záložník, který naposledy působil tři sezony v polské Termalica B-B. V české lize dříve působil v Bohemians a v Mladé Boleslavi. Také on byl volným hráčem.

Dynamo České Budějovice hostí v neděli pražské Bohemians, pak jede do Ostravy, má doma Jablonec, který je na tom také špatně…Bude to zajímavé.

Zdroje: dynamocb.cz, Wikipedie

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz