Článek
Chance Národní Liga, tedy druhá nejvyšší tuzemská fotbalová soutěž, už zná nějaký ten pátek svého vítěze. Tým Zlína si s předstihem zajistil přímý postup do nejvyšší soutěž. Kolo před koncem má luxusní 15 bodový náskok na čele druholigového pelotonu před druhou Chrudimí. I ta má barážové místo o postup do první ligy už jisté. Na dalších pozicích je to ale velmi zajímavé. A to nejen na hřišti. Leccos se děje i v zákulisí.
Rezerva pražské Sparty do nejvyšší soutěže pochopitelně postoupit nemůže. I tak je poslední týdny „štikou“ druhé ligy. Prožívá, na rozdíl od „A“ mužstva, velmi dobré časy. Sice byla po podzimu v sestupovém pásmu, na jaře je ale vše naprosto jinak. V posledních týdnech se mladému týmu náramně daří. V tabulce „forma“, tedy dle výsledků z posledních pěti kol, je Sparta „B“ nejlepším mužstvem Chance Národní Ligy, když získala plný počet 15 bodů při skóre 8:1. Vyšvihla se tak už na 5.příčku druholigové tabulky za čtvrté Táborsko.
Dobrou zprávou pro fanoušky Sparty je, že v „béčku“ je několik velmi perspektivních mladých fotbalistů, jimž v pozici hrajícího mentora pomáhá v roli stopera 34letý ex-reprezentant David Pavelka. Stačí zmínit alespoň některá jména: Joeri Heerkens (19letý brankář s nizozemským pasem, rodák z Broumova, který má nizozemské rodiče a přišel na Letnou z Hradce Králové), Lukáš Penxa (20letý záložník či wing bek původem z pražské ČAFC), Daniel Rus (19letý útočník původem z Roztok u Prahy), Vojtěch Hranoš (19letý útočník původem z Opavy) či Roman Mokrovics (18letý útočník původem z olomoucké Sigmy). O těchto mladících bychom měli v budoucnu slyšet více. Někteří z nich by se mohli stát časem novými lídry Sparty. Pokud dostanou na Letné opravdovou šanci.
Trenér úspěšné sparťanské rezervy Luboš Loučka byl po odvolání Larse Friise „převelen“ k „A“ týmu. Jedná se ale zřejmě jen o dočasný záskok. Sparta nejspíš hledá nového trenéra pro prvoligový tým opět v zahraničí. Je tedy otázka, kdo jím bude a jaké šance takový nový zahraniční trenér, bez znalosti českého prostředí, dá mladým sparťanským odchovancům.
Ač sparťanská mládežnická akademie produkuje dlouhodobě velmi nadějné fotbalisty, v poslední době v „A“ mužstvu moc šancí nedostávali a většinou byli „odveleni“ na hostování. Pravda, Sparta nemá čas na několikaleté budování nového týmu. Jen s mladými se to na vysoké úrovni ani hrát nedá. Sparta potřebuje „A“ mužstvo v létě výrazně obměnit a oživit zejména „hotovými“ hráči. Někdo z nadějných mladíků by ale výraznější šanci v „áčku“ dostat mohl a měl.
Už jen vidina, že se může mladý fotbalista z vlastní líhně probojovat do „A“ mužstva a stát se jeho platným členem, je velmi důležitá pro motivaci ostatních mladíků v akademii. Prvoligové mužstvo, v kterém je určitý podíl českých hráčů, nejlépe těch, kteří prošli klubem od juniorských let, také lépe překonává krize a více drží při sobě. Není to jen tým „žoldáků“, kteří si přišli do Prahy na pár let vydělat.
To Viktoria Žižkov je výsledky pravým opakem sparťanské rezervy. Tým, který byl na začátku jara pasován na takřka jistého účastníka baráže, se propadl do hluboké krize. Viktoria popáté v řadě prohrála (tentokrát ve Vyškově) a v tabulce „forma“ z posledních pěti kol je s nulovým ziskem na konci tabulky (spolu s rezervou olomoucké Sigmy).
Viktoria se kolo před koncem ligy propadla až na 10.místo. 35letý ex-reprezentant Tomáš Necid má na kontě sice úctyhodných 16 gólů, ale na jaře vstřelil jen tři. Často v sestavě pro zdravotní trable chybí. Nikdo ho nezastoupil. Produktivita je velkým problémem současného mužstva. Další ex-reprezentant, 41letý Milan Petržela sice hraje pravidelně, ale vstřelil pouze dvě branky. Typickým střelcem nikdy nebyl.
Rezerva Slavie tentokrát jasně prohrála ve Varnsdorfu 3:0. Některé opory „A“ mužstva už dostaly volno, a tak v nadstavbovém utkání nejvyšší soutěže v Jablonci nastoupili hráči širšího kádru a lavičku doplnili někteří fotbalisti z „béčka“. Rezerva Slavia tak měla oproti předchozím utkáním, kdy za ni nastoupilo několik hráčů „A“ mužstva, ve Varnsdorfu výrazně slabší „juniorskou“ sestavu. Znovu se ukazuje, jak „B“ týmy mohou ovlivnit průběh této soutěže.
Proti Zbrojovce Brno měla rezerva Slavie v sestavě před týdnem dokonce řeckého reprezentanta, záložníka Christose Zafeirise, k tomu slávistickou legendu, 39letého ex-reprezentanta a člena Klubu ligových kanonýrů Milana Škodu a další prvoligové hráče, wing beka Divine Teaha, záložníka Giannise Botose, stopera Štěpána Chaloupka, brankáře Jakuba Markoviče či útočníka Simiona Micheze.
O týden později ve Varnsdorfu ale už nikdo z nich přítomen nebyl. Tam Slavia nastoupila v bráně se Slavatou a v poli se objevili mladíci Behenský, Belžík, Jelínek, Naskos, Piták, Kačor, Hunal, Perišič či David Pech. Tedy fotbalisti ve věku od sedmnácti do dvaceti tří let. Většině je přitom do dvaceti let. Se Zbrojovkou „nabitá“ Slavia remizovala 1:1. V zachraňujícím se Varnsdorfu podlehla 3:0.
V prvním případě to znamenalo, že Zbrojovka Brno definitivně přišla o možnost probojovat se do baráže. V druhém to naopak Varnsdorfu zvýšilo šance na možnou záchranu. Nelze samozřejmě zcela vyloučit, že by utkání rezervy Slavie mohla dopadnou stejně i v případě, že by v nich nastoupila takřka shodná sestava. To se ale nestalo. Sestavy se v obou utkáních výrazně lišily a druholigovou soutěž to bezpochyby ovlivňuje. Jeden klub hraje proti sestavě Slavie nabité reprezentanty a ligovými borci, jiný jen o týden později naproti tomu potká sestavu stejného klubu, která je složená převážně z juniorů. A to je sakra rozdíl.
Brněnská Zbrojovka šťastně porazila rezervu ostravského Baníku 1:0 gólem Denise Granečného z 95.minuty. V minulém kole v Radotíně proti rezervě Slavie o dva body v samém závěru přišla, když nařízenou penaltu proměnil Milan Škoda. Tentokrát naopak v závěru utkání dva body získala. Zbrojovka je na 7.místě tabulky. Přitom byla ještě nedávno na sestup.
Po příchodu trenéra Martina Svědíka a jeho realizačního týmu nastal v brněnském klubu až nečekaně velký obrat. Mužstvo ještě neprohrálo! Kdyby vedení klubu učinilo rozhodnutí o výměně trenéra dříve, mohla hrát Zbrojovka s vysokou pravděpodobností baráž o první ligu. Takhle si bude muset počkat do další sezony. Lze předpokládat, že v létě nastanou v kádru změny a posílený tým bude mít jediný cíl: přímý postup do nejvyšší soutěže.
O ten bude usilovat také druhý brněnský klub SK Líšeň, který nejspíš, jak se proslýchá, nastoupí do nové sezony nejspíš pod novým názvem, který bude více „světácký“ a nebude už odkazovat na příslušnost k této brněnské čtvrti. Otázkou je, co na to řeknou skalní fanoušci klubu. Ale budou si nejspíš muset zvyknout. Ostatně stalo se tak v minulosti i jinde.
V Líšni se tvoří nový klub a nový tým pod zcela novým trenérem, 53letým Jiřím Chytrým, bývalým dlouholetým asistentem Jaroslava Šilhavého. S tím působil u českého národního týmu, ale předtím též v prvoligových klubech (Slavia, Jablonec, Liberec, Dukla) a naposledy u reprezentace Ománu.
Jiřího Chytrého, který už delší dobu toužil stát se v nějakém ambiciózním klubu hlavním trenérem, si do Líšně přivedl v dubnu jeho bratr Vlastimil, dosavadní skaut hráčské agentury Top Sport Management a bývalý trenér několika třetiligových a divizních klubů, který se stal jen pár dní předtím novým sportovním ředitelem klubu. Také v druhém brněnském klubu se dají v létě očekávat velké změny. Cíl bude stejný jako ve Zbrojovce: přímý postup z prvního místa do Chance ligy.
Máme se tedy na co těšit. Příští ročník druhé nejvyšší soutěže bude určitě velmi zajímavý. Po dlouhých letech „bídy“ je ve fotbalovém Brně v poslední době velmi rušno. A nejspíš ještě bude. A to je dobře. Kluby se dostávají do rukou finančně silných majitelů, kteří s nimi mají odvážné a dlouhodobé plány. Začíná velký brněnský souboj. Je velkou ostudou, že druhé největší město v zemi nyní nemá v nejvyšší fotbalové soutěži svého zástupce.
Proč by Brno nemohlo mít v lize klidně rovnou dva kluby? Profesionální fotbal přece patří zejména do velkých měst a na velké stadiony. České nejvyšší soutěži by taková zdravá rivalita „dvou z jednoho města“ jen prospěla. Kromě fotbalové kvality je k tomu však také nezbytně nutný alespoň jeden odpovídající moderní stadion s vyšší kapacitou hlediště. A to je přece jen „běh na delší trať“. Snad se i v tomto směru v Brně brzy „ledy pohnou“. Hokejový stadion už se staví. Fotbalový by měl následovat.
Rušno je také už delší dobu kolem Vyškova, který hrál poslední roky v azylu v Drnovicích. Podle zpráv, které prosákly do médií, se po sezoně klub stěhuje do Příbrami, čímž končí profesionální fotbal v Drnovicích. Variantu se stěhováním do Příbrami označil jednatel vyškovského klubu Martin Chalupecký v rozhovoru pro klubový web jako jediné možné řešení. Uchýlil se k ní podle svých slov poté, co vyčerpal všechny možnosti najít nové působiště, místo dosluhujícího stadionu v Drnovicích, kdekoliv na Moravě. Z Vyškova odejde také americký majitel Blue Crow. Ve Vyškově po odštěpení béčka a mládeže zůstane šestá liga, tedy 1. A třída. Tu bude hrát na svém stadionu ve Vyškově.
Vyškov tak prakticky „prodává“ klub do Příbrami. Kolo před koncem druhé ligy se nachází se 43 body na 3.místě, tedy barážové příčce. Táborsko na 4.místě ztrácí dva body. V posledním kole hraje Táborsko v pražském Radotíně s rezervou Slavie, která nastoupí opět v „juniorské“, tedy slabší sestavě. Vyškov jede do Prostějova, který však nehraje o nic podstatného.
Pokud Vyškov třetí místo udrží, nastoupí v baráži proti pražské Dukle, neboť 14. tým nejvyšší soutěže odehraje dvojzápas s 3. týmem druhé ligy. Doma začíná druholigový tým. Vítěz si v příští sezoně zahraje nejvyšší soutěž - Chance Ligu, poražený pak druhou nejvyšší soutěž - Chance Národní Ligu.
Kolem příbramského působení je momentálně stále plno otazníků. Především, zda do Příbrami přechází klub pouze administrativně a bude od nové sezony tvořen novými trenéry a hráči, anebo do Příbrami přejdou také současní trenéři a hráči. Zatím to vypadá spíše na první variantu. A to nevěští nic moc dobrého. Ale, kdo ví, jak to nakonec celé dopadne.
Příbramský šéf Jaroslav Starka si vždy uměl poradit. Na konci 90. let koupil pražskou Duklu. Klub přesunul do Příbrami a přejmenoval ho na FK Marila Příbram. O pár let později, v roce 2002 zase z finančně krachujících Drnovic převzal hned devět fotbalistů. Roli v této velmi podivné transakci sehrál dle tehdejších informací médií také jistý Radovan Krejčíř, který dnes sedí v jihoafrickém vězení.
Nenápadný tým na druhém místě tabulky, FK Chrudim, si to v baráži o ligu „rozdá“ v krajském derby s Pardubicemi, které skončí na předposledním místě prvoligové tabulky. Ještě pikantnější je, že pokud bude Chrudim v baráži úspěšná, bude hrát nejvyšší soutěž na pardubickém stadionu. Ten její totiž nesplňuje podmínky nejen pro nejvyšší soutěž, ale od nové sezony ani pro druhou ligu, protože dosud nemá odpovídající umělé osvětlení. Na podzim bude tedy hrát Chrudim soutěžní utkání v Pardubicích, ať už do nejvyšší soutěže postoupí či nikoliv.
Stadion, to je ostatně problém také Táborska. Pokud by se dostalo nakonec do baráže na úkor Vyškova, a uspělo v ní proti pražské Dukle, muselo by hrát ligu dočasně v jiném městě. Nejbližší možnost je v Českých Budějovicích, které naopak Chance ligu opouštějí. Otázkou je, jestli jsou funkcionáři obou klubů vůbec schopni se na takové spolupráci domluvit. V Českých Budějovicích se už delší dobu mluví o prodeji klubu, neboť staronový majitel Dynama Vladimír Koubek dle informací z médií už delší dobu usilovně hledá kupce a možná klub opravdu konečně opět prodá. Podobných zpráv ale už bylo v minulosti kolem Dynama a jejího současného majitele několik. Kdo ví, jak to celé dopadne.
Také na konci druholigové tabulky je to před posledním kolem velmi zajímavé. Rezerva olomoucké Sigmy je už delší dobu jasným sestupujícím. Hledá se, kdo jí o soutěž níž doprovodí. Situace se zamotala, protože odepisovaný a špatnou finanční situací sužovaný Varnsdorf v posledních zápasech boduje. V tom úplně posledním výrazně oživil své naděje na záchranu výhrou nad oslabenou rezervou Slavie.
Na 14.místě má Varnsdorf na předposlední „B“ mužstvo ostravského Baníku nyní k dobru jeden bod. Rezerva pražské Slavie má o dva body více než Varnsdorf a o tři než Baník „B“. Může být tedy předstihnuta Varnsdorfem a dostihnuta rezervou ostravského klubu. Má ale s Baníkem lepší bilanci vzájemných utkání, která rozhodují při rovnosti bodů. Slavia už tak z druhé ligy spadnout nemůže. I kdyby s Táborskem prohrála a mužstva pod ní bodovala naplno.
O druhém sestupujícím se rozhoduje pouze mezi Varnsdorfem a rezervou Baníku Ostrava. V posledním kole hraje FK Varnsdorf v Praze na Viktorií Žižkov. Rezerva ostravského klubu přivítá na svém stadionu v poslední době velmi dobře hrající „béčko“ pražské Sparty. Mladí sparťané určitě nebudou chtít dát nic baníkovcům zadarmo. Budou toužit jim to vrátit za ligovou prohru jejich „áčka“ i s úroky. Mohou poslat rezervu Baníku Ostrava do třetí ligy.
Vše může být ale ještě jinak. Poslední kolo druhé ligy se hraje v neděli. Poslední kolo nejvyšší soutěže je na pořadu už v sobotu. Vedení ostravského Baníku této situace může využít a proti „B“ týmu Sparty v domácím utkání zapojit do „záchranářských prací“ několik hráčů ligového „A“ mužstva. To samo o sobě samozřejmě ještě nic nezaručuje, nicméně šance na zisk bodů pro Baník to bezesporu zvyšuje. V případě Sparty něco takového neočekávám, protože „o život nehraje“.
Možná to tak nakonec nebude. Ale být může. Opět jsme tedy u stejného problému jako v případě pražské Slavie. Dle mého názoru je legitimní se ptát: Je taková soutěž ještě regulérní, když se v ní rezerva ostravského Baníku může zachránit na úkor Varnsdorfu v posledním kole s přispěním většího počtu fotbalistů „A“ mužstva? Na to ať si každý odpoví sám.
Další zdroje: statistiky Livesport, webové stránky FK Líšeň, SK Slavia Praha, AC Sparta Praha, MFK Vyškov, FK Varnsdorf, Zbrojovka Brno