Hlavní obsah
Názory a úvahy

Infiltrace bývalých členů ODS do hnutí ANO pokračuje. Jak se rozhodne Andrej Babiš?

Foto: Pixabay

Média přinesla informaci, že Patrik Nacher a Boris Šťastný usilují o vstup do hnutí ANO. Zatímco u Nachera je to jen formalita, Šťastný je jiný případ. Bývalý významný člen ODS je spjat s érou, kterou Andrej Babiš tak často silně kritizuje.

Článek

Když Policie ČR v minulém roce obvinila v pardubické kauze 19 lidí a dvě firmy podezřelé z manipulace s veřejnými zakázkami a zadržela mimo jiné členy hnutí ANO, bývalého primátora Pardubic, Martina Charváta, a šéfa Rozvojového fondu a zastupitele první městské části Michala Drenka, uvedl k tomu Andrej Babiš, že tito pánové v hnutí ANO ihned skončí. A dodal k tomu, že chybou je, že „ANO dopustilo infiltraci bývalých členů ODS … ODS má korupci v DNA,“ řekl tehdy expremiér Babiš. Hnutí ANO ale podle něj své kauzy rázně řeší. „Korupci nesnáším,“ poznamenal k tomu ještě.

Podobně Babiš reagoval i dříve. Stačí se podívat jen o něco zpátky. Tehdy se předseda hnutí ANO vyjádřil stejně v brněnské kauze, známé jako „Stoka“. Řekl, že považuje za zásadní chybu, že se lidé jako Jiří Švachula do hnutí dostali. Dnes odsouzený bývalý místostarosta a radní městské části Brno-střed podle Babiše přišel z „brněnského korupčního systému ODS a svým chováním, které se naučil v této tradiční straně, neuvěřitelně pošpinil naše jméno,“ uvedl Andrej Babiš.

Dle reakcí Andreje Babiše to vypadá, že vždy, když hnutí ANO řeší korupční problém ve svých řadách, mohou za něj bývalí členové ODS. Bývalých členů ODS totiž není v hnutí ANO zase tak málo. Stačí připomenout několik z nich, dnes významných členů hnutí ANO.

Bývalou členkou ODS je kupříkladu Jaroslava Pokorná Jermanová, bývalá 1. místopředsedkyně Poslanecké sněmovny a bývalá hejtmanka Středočeského kraje. Jermanová má jako hejtmanka za ANO na kontě několik médii propíraných kauz, kupříkladu „externí poradci“, „služební auto pro manžela“, „údržba silnic“ či „rozhodování o střetu zájmů Andreje Babiše“. Vše však nakonec ustála. Dnes je opět poslankyní za hnutí ANO.

Další bývalou členkou ODS je Jana Mračková Vildumetzová, bývalá místopředsedkyně Poslanecké sněmovny a bývalá hejtmanka Karlovarského kraje. Při rozkrývání kauzy Dozimetr se objevily zmínky o propojení této političky hnutí ANO s obviněným Zakáriou Nemrahem. Mračková Vildumetzová nejdříve prohlásila, že dotyčného prakticky nezná. Jedná se prý pouze o známého jejího manžela. Později vyšlo najevo, že Nemrah byl svědkem jejího manžela na svatbě. Ještě později, že je kmotrem dítěte Vildumetzové. A naposledy, v říjnu minulého roku, že Vildumetzová jezdila v předvolební kampani autem od později obviněného Nemraha.

Bývalým členem ODS je také Babišův věrný souputník Richard Brabec, dnešní člen předsednictva hnutí ANO. Členem ODS byl v letech 1991-97. Poté přešel do dnes již neexistujícího politického uskupení US-DEU, kde působil v letech 1998-2010. Od roku 2012 je v hnutí ANO. Richarda Brabce vážou s Andrejem Babišem dlouholeté osobní a pracovní vztahy. Byl před rokem 2013 ředitelem společnosti Lovochemie, která patří do holdingu Agrofert. Brabec byl dvakrát za hnutí ANO ministrem životního prostředí. V poslední době se však stáhl do pozadí. Podobně jako další dlouholetý Babišův souputník, Jaroslav Faltýnek, původně člen ČSSD.

Stejně tak je bývalým řadovým členem ODS Jaroslav Bžoch, další současný člen předsednictva hnutí ANO. Český ragbista, politik a obchodní manažer, od října 2017 poslanec za hnutí ANO. Členem ODS byl v letech 2007-11.

Tito lidé se do hnutí ANO evidentně také „infiltrovali“ z ODS. Věrně však slouží svému předsedovi, takže to asi v jejich případě Andreji Babišovi nevadí. Měl by být ale určitě dál ostražitý. Co kdyby se přece „spící agenti ODS probudili“ a začali hnutí ANO škodit a rozkládat zevnitř.

Prvním z nich je Patrik Nacher, u něhož je to však jen formalita. V Babišově hnutí ANO působí jako ne-člen už řadu let a ve všech televizních diskuzích „svého“ předsedu horlivě hájí. Je mediálně zdatný, výřečný. Patří ke druhému „mediálnímu“ sledu hnutí ANO. První tvoří Alena Schillerová s Karlem Havlíčkem. V tom druhém jsou televizní „náhradníci“ Vondráček, Vildumetzová, Nacher či Juchelka.

Patrik Nacher byl původně řadovým členem ODS. S ODS však byl pracovně svázán řadu let. Později působil v US-DEU, za které v roce 1998 a 2002 neúspěšně kandidoval do obecního zastupitelstva na Praze 9. V letech 1996 až 2004 pracoval v různých tiskových a mediálních pozicích ODS a později dnes už zaniklé Unie Svobody. V tomto období se také podílel na volebních kampaních do Poslanecké sněmovny, Senátu a do krajských zastupitelstev. Byl volebním manažerem Čtyřkoalice před sněmovními volbami v roce 2002. Mezi roky 2002 a 2004 byl poradcem místopředsedy vlády Petra Mareše. V letech 2004 až 2006 mediálním poradcem ministra obrany Karla Kűhnla. Od roku 2014 se angažuje jako nestraník v hnutí ANO. Nejdříve byl zvolen v roce 2014 pražským zastupitelem. Od roku 2017 je poslancem ve Sněmovně. Svým oficiálním vstupem do hnutí ANO tedy tento bývalý člen ODS pouze „zlegalizuje“ své letité působení.

Trochu jiným případem je Boris Šťastný. Lékař a manažer Šťastný od začátku 90. let podnikal v oblasti sportovního průmyslu a obchodu. Sportovní byznys však postupně opustil a dnes své obchodní aktivity soustředí výhradně na oblast zdravotnictví a sociální péče. Členem ODS byl v letech 1998-2013. Nebyl rozhodně pouhým řadovým členem. Působil jako předseda vlivné pražské organizace ODS, kterou převzal po Pavlu Bémovi. Byl také až do roku 2013 poslancem Parlamentu ČR a předsedou jeho výboru pro zdravotnictví za ODS.

V roce 2013 vystoupil z ODS s odůvodněním, že strana přestala důsledně hájit ideové principy. Dodal tehdy, že se dále chce podílet na tom, aby se do politiky vrátil někdejší zakladatel ODS Václav Klaus. Po oznámení Klause, který opustil myšlenku založení nového politického subjektu, se Boris Šťastný přestal politicky angažovat.

O tom, že Boris Šťastný spolupracuje s pražskou organizací hnutí ANO se hovoří již delší dobu. Podle aktuálních informací, se nyní Boris Šťastný uchází přímo o členství v hnutí ANO. Je to poněkud pikantní situace. Boris Šťastný, velký obdivovatel Václava Klause staršího, chce vstoupit do hnutí ANO Andreje Babiše, který přitom dlouhodobě vytrvale kritizuje období, kdy Václav Klaus tuto zemi jako premiér vedl. Ale zase tak překvapivé to není. Boris Šťastný už údajně dle dostupných pramenů v roce 2020 daroval hnutí ANO 100 tisíc korun, v roce 2021 pak 150 tisíc korun. Šťastný byl kdysi považován za „šedou eminenci ODS“. Pokud do hnutí ANO vstoupí, určitě nebude chtít zůstat pouze řadovým členem. Je tedy otázkou, na jaký post bude cílit?

Jak je vidět na výše uvedených příkladech dnešních členů hnutí ANO, v určitých případech působení bývalých „tradičních“ politiků ODS v hnutí ANO Andreji Babišovi zjevně nevadí. Tedy nejspíš nevadí do chvíle, než něco „praskne“. Pak je třeba zdůraznit, odkud tito lidé přišli. Zdůvodnit, kde se nekalé praktiky naučili. Přece v té „tradiční straně“.

„Infiltrace“ bývalých členů ODS do hnutí ANO tedy pokračuje. O přijetí Borise Šťastného za člena hnutí ANO dle stanov rozhoduje celostátní předsednictvo hnutí ANO. Tedy přeloženo, rozhoduje o tom Andrej Babiš. Pražská organizace hnutí ANO dává jen doporučení.

Pozoruhodné je na celé záležitosti, že na webových stránkách pražské organizace hnutí ANO si můžeme přečíst text Andreje Babiše, co ho motivovalo ke vstupu do politiky:

„Zrovna dávali rozhovor s Václavem Klausem. Viděli jste nějaký? Všechny jsou stejné. Stejné fráze, stejné vytáčky, stejné obří ego. Pak se debata stočila ke korupci. Klaus mluvil o tom,
že míra korupce v České republice se ničím nevymyká Francii. Prosím?! No, když to řekl, tak jsem se nejdřív od srdce zasmál. Hned mě napadlo, co Dalík a Topolánek? Co Řebíček? Co Roman z ČEZu? Kmotr Janoušek? Kalousek a Háva? Sobotkův stín Pokorný? Divoké privatizace z 90. let a následné tunelování? Pandury, karlovarská losovačka, justiční mafie…“

Stejná pražská organizace hnutí ANO však zároveň chce do svých řad Borise Šťastného, který je s dobou, kterou tak Andrej Babiš kritizuje, bytostně spjatý. Rozumíte tomu?

Poté, co byla záležitost v posledních dnech medializována, a novináři se začali špiček hnutí ANO dotazovat na pana Šťastného, se však situace „zašmodrchala“.

Patrik Nacher byl dle očekávání za člena pražské organizace hnutí ANO bez námitek přijat. Avšak přijetí Borise Šťastného bylo zatím odloženo. Dle informací médií bude prý nejdříve projednáno na celostátním předsednictvu.

Jakpak se Andrej Babiš rozhodne? Přivítá ve svém hnutí letitého obdivovatele Václava Klause nebo si zahraje na „pana Čistého“, který nebude chtít mít s bývalým elitním členem ODS oficiálně nic společného?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz