Článek
Nelíbí se mi, že před losem bylo osm nasazených a osm dalších jako kompars. Když už jste mezi posledními šestnácti, mělo by to být padni komu padni. V Německu bude hrát v osmifinále poháru Bayern s Leverkusenem a nikomu to nevadí,“ řekl po losu dle ČTK trenér pražské Dukly Petr Rada, jehož tým zavítá na Letnou k duelu s nasazenou Spartou.
Jak osmifinálové dvojice českého národního poháru vypadají?
Pro Slavii, Spartu a Viktorii dopadl los MOL Cupu výborně. Hraji svá utkání na domácích stadionech. Pražská Sparta bude hostit na Letné v malém pražském derby ligovou Duklu. Pražská Slavia přivítá v Edenu druholigové Táborsko. Viktoria Plzeň hraje s lídrem druhé ligy ze Zlína ve Štruncových sadech.
Sigma Olomouc se utká na svém Andrově stadionu s třetiligovou Kroměříží. Překvapivý přemožitel Liberce, třetiligový Hlučín, přivítá doma prvoligové Teplice. Ostravský Baník jede do Pardubic. Hradec Králové hostí Jablonec.
Z týmů nižších soutěží hraje na domácím stadionu tedy pouze třetiligový Hlučín s prvoligovými Teplicemi. Všechny druholigové kluby, a také třetiligová Kroměříž, cestují na prvoligové stadiony.
Zahrát si třeba ve slávistickém Edenu před velmi pěknou návštěvou bude pro fotbalisty druholigového Táborska jistě velkým zážitkem, pro některé z nich možná utkáním s největší diváckou návštěvou, s kterou se za celou svoji kariéru setkají. Přesto se domnívám, že pro větší atraktivitu národního poháru by bylo lepší, kdyby platilo pravidlo, že doma hraje vždy klub z nižší soutěže. Losovat domácí prostředí by se mohlo pouze v případě, že spolu hrají týmy ze stejné úrovně ligové soutěže. Kdysi to tak bývalo…
Národní pohár je možností pro kluby z nižší ligy potkat se s prvoligovými kluby, poměřit někdy také síly s hráči, kteří patří do kádru týmu, jenž hraje evropské poháry. Takové zajímavé konfrontace jsou kořením národního poháru, který soutěž odlišuje od běžných ligových duelů. V jednom utkání se může stát cokoliv. Zvláště, když hraje outsider na svém stadionu, před svými fanoušky.
Druholigový, či dokonce třetiligový tým se někdy probojuje až do finále nebo dokonce pohár vyhraje. Stalo se tak v minulosti i ve vyspělých fotbalových zemích, včetně Anglie či Německa. Stačí připomenout loňskou finálovou účast druholigového Kaiserslauternu, který se jinak v 2. bundeslize docela trápil, ale v poháru stále postupoval a nakonec prohrál až ve finále s Leverkusenem.
Národní pohár by měl být také propagací fotbalu v zemi, aby se na Slavii či Spartu mohli přijít podívat třeba také fanoušci fotbalu na českém a moravském venkově, kteří je jinak nemají možnost vidět na živo. Pro fanouška fotbalu v Táboře a širokém okolí by byl takový příjezd pražské Slavie jistě zážitkem, a pro celé město mimořádnou záležitosti. Obráceně to platit asi nebude. I když i na Táborsko slušná návštěva v dnešní době do Edenu určitě přijde, nelze čekat, že to bude pro slávistické fandy něco velezajímavého a v nabitém programu zápasů s atraktivními soupeři si toto utkání asi leckterý fanda nechá ujít.
Pořádání pohárového utkání s ligovým soupeřem je jistě pro klub z druhé či třetí ligy na svém stadionu po všech stránkách velmi náročnou záležitostí, ale určitě se najde dost nadšených a ochotných lidí a firem, kteří mu ve svém městě rádi pomohou, když se jedná o tak výjimečnou záležitost. Z mého pohledu je tedy velká škoda, že kluby z nižších soutěží nejsou zvýhodněné a nehrají automaticky proti prvoligistovi v domácím prostředí. O tom, kdo bude hrát doma a kdo venku, se dle současných stanov pohárové soutěže losuje.
Kluby byly před losováním dle stanovených pravidel národního poháru také rozděleny podle úrovně soutěže v probíhajícím ročníku a umístění v mistrovských soutěžích v předchozím ročníku do dvou skupin po osmi na nasazené a nenasazené.
Svazoví „bafíci“ to prostě v pohárových stanovách posichrovali, aby se mocné kluby nemohly spolu potkat už v osmifinále. I toto je tedy hodně diskutabilní záležitost a nedivím se, že se nejen Petru Radovi nelíbí. Pomáhá výrazně velkým klubům z nejvyšší soutěže na úkor papírových outsiderů. Týmy z konce ligové tabulky a nižších soutěží jsou předem automaticky znevýhodněny. V tom nevidím opodstatnění, národní pohár by měl fungovat nezávisle. Třeba v Německu rozdělení na nasezené a nenasazené v národním poháru není.
Samotné losování MOL Cupu, které přenášela přímým přenosem O2 TV, který má letos místo ČT Sport nově na národní pohár vysílací práva, probíhalo za přítomnosti notářky, jak na začátku oznámila moderátorka. Losovala manažerka Anna Lenerová za O2 a s ní předseda fotbalové asociace Petr Fousek. Nedovolil bych si rozhodně zpochybňovat regulernost tohoto losování, od toho tam je přítomná paní notářka, ale kdo viděl přímý přenos, či si pustil jeho záznam, jako já, může si udělat obrázek sám.
Losování dle mého názoru nepůsobilo příliš profesionálním dojmem. Nemyslím si, že je vhodné, když takové losování provádí přímo předseda pořádající fotbalové asociace, což už samo o sobě vyvolává možné diskuze a spekulace. Ještě u toho s moderátorkou a druhou losující vtipkuje, občas překvapivě zaváhá, kam míček vyjmutý z mísy vůbec dát, i když má jen jednu možnost - druhou mísu. Sem tam také po očku koukne do losovací mísy, když v ní dva míčky rukou míchá. To všechno na důvěryhodnosti nepřidá, ač si nemyslím, že by samotné losování bylo snad nějak zmanipulované.
Vyhrát MOL Cup je v této sezoně velmi zajímavou záležitostí, protože na vítěze čeká čtvrté předkolo Evropské ligy 2025/26. To je určitě velké lákadlo pro kluby „druhého sledu“, zatímco pro Slavii, Spartu a plzeňskou Viktorii je samotné případné vítězství v MOL Cupu a zisk národního poháru spíše otázkou prestiže. Vždyť kdo by nechtěl udělat double nebo o něj naopak svého úhlavního soka ve finále připravit? Evropu si ale tyto kluby chtějí zajistit v lize. V té se totiž hraje v této sezoně o přímý postup do základní fáze Ligy mistrů 2025/26.
Zdroj: přenos O2 TV Sport z losování