Článek
- Talentovaný fotbalista Martin Svědík předčasně skončil
Martin Svědík byl velmi nadějný fotbalista. Hrál za Baník Ostrava, Sigmu Olomouc, Příbram a Lázně Bohdaneč. V české nejvyšší soutěži nastoupil ve 31 utkáních a dal 4 góly. Kdysi byl velkým talentem, hrál za mládežnické reprezentační výběry. Za reprezentační jedenadvacítku odehrál 3 zápasy a vstřelil jeden gól. Jeho kariéru však zastavila vážná zranění. S vrcholovou aktivní kariérou profesionálního fotbalisty musel skončit ve dvaceti čtyřech letech kvůli opakovaným problémům s koleny. Byl s nimi celkem na třinácti operacích.
- Trenérská dráha Martina Svědíka od Pardubic do Slovácka
Brzy se proto vydal na trenérskou dráhu. Nejdříve působil jako hrající asistent a trenér v nižších soutěžích. „Učednická“ trenérská léta prožil zejména v FK Pardubice, které dovedl v průběhu let z divize až do 2. ligy. Po sezóně 2012/13 se stal trenérem Baníku Ostrava. Neměl však ještě dostudovanou nejvyšší trenérskou profi licenci, proto byl oficiálně jen asistentem Tomáše Bernadyho. Fakticky však byl už Martin Svědík hlavním trenérem. Baníku se pod Svědíkem výsledkově dařilo. V podzimní části sezony 2014/15 byl na 5. místě. Přesto ho vedení Baníku překvapivě odvolalo s argumentem špatného herního projevu. S klubem to šlo poté „z kopce“ až spadl do 2. ligy.
V prosinci 2014 se stal Martin Svědík asistentem Dušana Uhrina mladšího v Dinamu Minsk. Spolupráce obou ale netrvala dlouho. Na jaře 2015 byli vedením klubu odvoláni. Od léta 2015 se stal Martin Svědík trenérem české reprezentace „20“ a asistentem u „21“.
V lednu 2017 nahradil v Mladé Boleslavi odvolaného Leoše Kalvodu. Už v červnu téhož roku však do klubu přišel dobrý známý klubového šéfa Dufka, Dušan Uhrin mladší, jako sportovní ředitel. Martin Svědík v klubu zanedlouho za podivných okolností skončil a Uhrin ho na pozici trenéra nahradil. V lednu 2018 se stal Svědík novým hlavním trenérem druholigové Vysočiny Jihlava.
V listopadu 2018 ho zlákalo zpět do ligy 1.FC Slovácko. Uherskohradišťský klub za něj Jihlavě zaplatil odstupné dva miliony korun. Ve Slovácku působí Martin Svědík tedy už pět let. Smlouvu má údajně do léta 2025, i když v některých médiích se objevily informace o termínu léto 2024.
- Největší úspěch dosavadní trenérské kariéry Martina Svědíka
Největší dosavadní úspěch trenérské kariéry Martina Svědíka je ze sezony 2021/2022, kdy se Slovácko stalo vítězem MOL Cupu. Ve finále porazilo na vlastním stadionu pražskou Spartu.
Slovácko se tak poprvé v historii probojovalo do evropských pohárů. V kvalifikaci pro Evropskou ligu narazilo na Fenerbahce Istanbul. To byl pro Slovácko moc „velký oříšek“. Vypadlo a sestoupilo o patro níž do Evropské konferenční ligy. V soubojích s AIK Stockholm však už uspělo a postoupilo do základní skupiny. Tam narazilo na francouzské OGC Nice, německý 1. FC Kolín nad Rýnem a srbský Partizan Bělehrad. Souběh evropského poháru a české ligy byl na Slovácko moc. Kádr týmu nebyl tak široký a kvalitní, aby obě soutěže zvládl. Slovácko skončilo ve skupině nakonec s 5 body poslední, ale ostudu rozhodně neudělalo.
Proč by měl být Martin Svědík novým trenérem reprezentace?
Je ambiciózní, energický, přísný, má u hráčů respekt. S disciplínou v reprezentačním týmu by Martin Svědík neměl nejspíš problém. Dovede být přísným, ale také přátelským. Dovede vyjít s mladými hráči i veterány. Většinu hráčů reprezentace ostatně dobře zná z ligových bojů či mládežnických reprezentací, u kterých dříve trenérsky působil.
Je už zkušený, v nejlepším věku. Martinu Svědíkovi je 49 let. Je tedy v ideálním trenérské věku. Přitom je už dostatečně zkušeným a ostříleným trenérem. I proto, že jako trenér začal velmi brzy kvůli předčasnému ukončení hráčské kariéry. Patří k současné výrazné generaci českých ligových trenérů, kterým „táhne na padesátku“ nebo už jim padesát nedávno bylo. Řadí se mezi ně například Jindřich Trpišovský ze Slavie, Luboš Kozel z Liberce, Pavel Hapal z Baníku, Radoslav Látal z Jablonce, Václav Jílek ze Sigmy, Jaroslav Veselý z Bohemians či David Horejš, nyní bez angažmá. Tito trenéři se znají mnoho let. Někteří spolu studovali profi licenci. Mají často přátelské vztahy. Dá se předpokládat, že někdo z nich by se mohl objevit i jako případný asistent trenéra u reprezentace.
Kupříkladu s Václavem Jílkem má Martin Svědík dlouholeté velmi přátelské vztahy. Působili spolu také u juniorských reprezentací. K tomu se váže také jedna aférka ze srpna 2017. Svědík, tehdy kouč ligové Mladé Boleslavi, měl údajně před zápasem se Sigmou Olomouc prozradit svému kamarádovi, olomouckému trenérovi Václavu Jílkovi, taktiku a sestavu, s níž měla Boleslav do utkání vyrukovat (Sigma vyhrála 2:1). Jílek tehdy prohlásil, že se jedná o naprostý výmysl. Svědík byl nicméně odvolán. Nejspíš se tehdy jednalo jen o záminku vedení mladoboleslavského klubu, jak na post trenéra dosadit Dušana Uhrina mladšího.
Dovede být motivátorem. Na příkladu provinčního Slovácka je vidět, že Martin Svědík dokáže hráče i své okolí motivovat k nejlepším výkonům. Z malého „rodinného“ klubu, které má omezené finanční možnosti, se mu podařilo vytvořit tým, který je už několik let „štikou ligy“ a nemá sestupové starosti.
Sleduje moderní trendy. Martin Svědík je typem trenéra „nového střihu“. Sám se v médiích několikrát vyznal z obdivu k práci Pepa Guardioly či Jindřicha Trpišovského. V rámci možností se snaží razit moderní trendy i ve Slovácku. Na hře týmu je znát jasný „rukopis“ trenéra.
Potřebuje už změnu. Pohledem z venku to vypadá, že Martin Svědík už potřebuje změnu. Ve Slovácku je už 5 let, což v českých ligových poměrech není běžné. Ve Slovácku se navíc nemění hráči tolik jako třeba ve Slavii, kde také dlouhodobě působí Jindřich Trpišovský. Slovácko je už Svědíkovi nyní trochu „malé“. Už dříve se spekulovalo o jeho možném návratu do Baníku Ostrava. V létě se zase mluvilo o Viktorii Plzeň. Tehdy ale v Plzni nebyla ještě dořešena situace kolem nových majitelů. Možná i proto se příchod nekonal. Současný trenér Koubek má smlouvu pouze do léta 2024. Pokud tedy Svědík nepůjde k reprezentaci, plzeňské angažmá může být opět ve hře.
Dlouhodobě se v souvislosti s trenérem Slovácka hovoří také o Slavii a Spartě. Oba kluby ale nyní trenéry mají a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by je v blízké době měly měnit. Možností je jistě i zahraniční působení, avšak spíše u nějakého méně atraktivního klubu, což zřejmě trenéra ani momentálně neláká. Na to, aby mohl Martin Svědík pomýšlet na nějaké atraktivní zahraniční angažmá (o čemž může uvažovat třeba Trpišovský), zatím nemá dostatečně známé mezinárodní jméno.
Výhodou Martina Svědíka je, že i když je pod smlouvou, dá se předpokládat, že Slovácko, jako malý klub, by ho za nějaké rozumné odstupné asociaci uvolnilo už v lednu 2024. To se určitě nedá předpokládat u Jindřicha Trpišovského ze Slavie. Nejspíš ani u Miroslava Koubka z Plzně. Koubka by Viktoria uvolnila možná jedině, pokud by měla „v rukávu“ okamžitě adekvátní náhradu.
Jaké má Marin Svědík slabiny? Co může být problémem?
Menší mezinárodní zkušenosti. V dospělém fotbale vedl jako hlavní trenér pouze Slovácko v jedné sezoně v bojích Evropské konferenční ligy. Na mezinárodním poli působil pak už jen v roli kouče či asistenta u reprezentací do 20 a 21 let.
Výbušnost. Trenér je známý tím, že svoji nespokojenost dovede emotivně silně vyjádřit. Kupříkladu v únoru letošního roku dostal trest na tři soutěžní zápasy a pokutu 40 tisíc korun za vyloučení a nevhodné (vulgární) chování vůči rozhodčímu v ligovém utkání v Liberci. V roli kouče reprezentace by své chování ale asi dovedl ukočírovat. Martin Svědík by v nové pozici musel být diplomatem. Nový kouč, ať už jím bude kdokoliv, bude muset co nejdříve vyřešit kauzy „Barák“ a „Coufal a spol.“. Bude muset cestovat za hráči, které bude do reprezentace zvažovat, po Evropě i tuzemsku. Komunikovat s nimi také na dálku.
Jazyková vybavenost? Od trenéra reprezentačního áčka se očekává, že bude schopný komunikovat anglicky. Už z výše uvedených důvodů, bude cestovat po Evropě za svými svěřenci a setkávat se s představiteli jejich klubů a ostatními lidmi. Bude vystupovat na tiskových konferencích. Bude komunikovat s rozhodčími v průběhu utkání. Někteří čeští trenéři v minulosti jazykově moc dobře vybavení nebyli. Dá se to zvládnout jistě i tak, pokud jsou v bezprostředním okolí jiní lidé, kteří vypomohou. Je to ale pro takového trenéra určitě hendikep. Přímý vliv na práci s týmem to pochopitelně u české reprezentace nemá. Jiné je to, pokud by se takový trenér ucházel o zahraniční angažmá. Autor tohoto článku však nemá ověřené informace, jak je na tom v tomto ohledu Martin Svědík.
Trenér reprezentace musí být manažerem. Poslední věc není Svědíkova slabina. Spíše otázka, na něj, jestli by vůbec chtěl být trenérem reprezentace. Jestli je připraven na zcela jiný způsob práce, než na jaký je dosud zvyklý v klubu. On název trenér je v případě reprezentace vlastně zavádějící. Ve skutečnosti je to více manažerská pozice, která se pak při utkání mění v koučování. Do jisté míry vyžaduje tedy jiné schopnosti. V klubu je trenér v každodenní práci s týmem. Hodně v tréninkovém procesu. Na hřišti. U reprezentace je naopak hodně času sám, nebo se svými spolupracovníky. Připravuje se měsíce na desetidenní reprezentační cyklus. Hráče navštěvuje v klubech, telefonuje s nimi, sleduje je v zápasech naživo i v TV, sleduje možné nové adepty reprezentace, monitoruje možné soupeře, spolupracuje s manažerem reprezentace, asistenty a dalšími lidmi z asociace na přípravě nominace a celého reprezentačního srazu. Má také určité marketingové povinnosti se sponzory reprezentace. Nějaký čas by měl věnovat i médiím.
Následně se mění na pár dní v době srazu v trenéra. Má ale jen velmi omezený prostor pro praktický nácvik některých situací. S týmem toho moc nenatrénuje. Musí se především snažit vtisknout týmu svoji představu o strategii, taktice do utkání. Co vůbec chce s týmem hrát, jakým systémem, stylem, a proto hráče získat. Vybrat správné složení hráčů do utkání. Poté se mění v době utkání v kouče, který musí umět reagovat na situace v jeho průběhu, což je v dnešní době, kdy lze střídat až pět hráčů, velmi důležité.
Rozhodne výkonný výbor
O novém trenérovi reprezentace rozhodne výkonný výbor FAČR. Pravděpodobně v lednu. Pro tento účel byla vytvořena skupina, v níž je předseda asociace Petr Fousek, který ji vede, a dále členové Jiří Šidliák, Jan Richter, Adolf Šádek a Erich Brabec. Skupina má předložit výkonnému výboru návrh na nového trenéra a celý nový realizační tým. Zajímavé je působení Adolfa Šádka v této skupině. Ten je zároveň šéfem plzeňského klubu, který může mít v celé záležitosti své zájmy. Zvláště budou-li ve hře jména Svědík či Koubek.
Na „vedlejší kolej“ byla odsunuta sportovní rada FAČR, která byla přitom dříve pro podobné účely vytvořena. V ní jsou předseda Vladimír Šmicer a členové Werner Lička, Tomáš Rosický, Zdeněk Grygera, Jan Říčka a Ondřej Lípa. Zdá se, že funguje už jen spíše formálně.
Technický ředitel Erich Brabec má sice dle oficiálního komuniké asociace koordinovat i návrhy Sportovní rady FAČR, ale spíše to vypadá, že na názor fotbalových expertů, mezi nimiž je několik bývalých skvělých hráčů, nebude brán zřetel a rozhodnou svazoví „bafuňáři“.
Zdroje: