Hlavní obsah
Sport

Nevyhodíme trenéra, ale klíčového hráče. Nový trend fotbalové ligy?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Jan Mareš
4. 11. 12:40

Týmu se nedaří. Prohrává, má málo bodů. Vedení klubu zasedne a trenéra odvolá. Místo něj povýší jeho asistenta nebo rychle angažuje nového trenéra. V Jablonci a Českých Budějovicích se ale rozhodli na to jít jinak.

Článek

Rozmohl se nám tady takový „nešvar“, chtělo by se říct slovy klasika

Obvyklá praxe, když se týmu nedaří, vyhodíme trenéra, doznala změny. Tedy alespoň ve dvou klubech Fortuna ligy to už takto v novém soutěžním ročníku proběhlo. Místo trenéra byl vyhozen klíčový, zkušený hráč. Zřejmě jako výstraha pro ostatní hráče týmu, aby zabrali. A také upevnění, možná však jen dočasné, pozice trenéra vůči hráčům.

Vyměnit trenéra je nejjednodušší záležitost

Dělá se to tak „odjakživa“. Odvoláte jednoho člověka a vypořádáte s ním závazky. Nebývá to často tak finančně náročné, protože smlouvy trenérů v menších klubech jsou na zcela jiné úrovní než ve Slavii či Spartě. S tím také souvisí odstupné, které je také výrazně nižší a někdy bývá i časově omezené na menší počet měsíců. Klub někdy povýší na hlavního trenéra dosavadního „loajálního“ asistenta. Jen málokterý je proti a odejde s hlavním trenérem. Nebo klub sáhne ještě hlouběji do svých řad a vytáhne k áčku kouče od béčka či dorostu. Nový trenér je pak za stejné či dokonce menší peníze než jeho předchůdce. Nebo klub vezme trenéra z venku. Mnozí tací, bez angažmá, už kolem klubů v nesnázích sami krouží a dotazují se přímo či nepřímo přes spřízněné kontakty a nabízejí své služby.

Cíl výměny trenéra je jediný

Zastavit propad výsledků. Dát týmu nový impuls. „Nakopnout“ ho. Je prostě snazší vyměnit jednoho trenéra, než několik hráčů. Navíc ve fotbale, na rozdíl od hokeje, kvůli uzavřenému přestupnímu termínu, ani není možné vyměnit v probíhající sezoně větší počet hráčů. Kluby, které přivádějí trenéra z venku, se častěji upínají na trenéry „motivátory“ typu Franz Straka. A ono také takové řešení krátkodobě často zafunguje. Straka takto už pár klubů zachránil. Bohužel v nich také většinou poté, nejpozději po pár kolech nového ročníku, skončil. Angažování takového trenéra dává svým způsobem logiku. O nějakou dlouhodobou koncepci v tu chvíli vůbec nejde. Je třeba hráče především motivovat. Nabudit. Změnit atmosféru v týmu. A to tento typ trenérů umí. Jejich metody se však také rychle „okoukají“, proto brzy končí.

Na druhou stranu, kdyby takové Brno v jarní části minulé sezony neangažovalo překvapivě přemýšlivého a „koncepčního“ Martina Haška, ale místo něj třeba právě Františka Straku, možná by dnes ligu hrálo. Brno ale čas na angažování Straky prováhalo. Ten tak skončil v Trenčíně, který ve slovenské lize zachránil. Vděku se však nedočkal. Byl poté vyhozen. O Brně je to pochopitelně jen spekulace. To už se samozřejmě nikdy nedozvíme. Hašek se každopádně jako motivátor neprojevil, byl brzy „po uši“ v depresi, působil bezradně a klíčové hráče týmu si na svoji stranu nezískal. Naopak se s nimi rozkmotřil a Brno z ligy spadlo.

Složitější je výměna trenéra ve velkých klubech

U nás se to týká v současné době pouze Slavie a Sparty. Stalo se v poslední době zvykem, po vzoru ze zahraničí, že trenér do takového klubu nepřichází sám. Je na něj navázáno několik spolupracovníků. Je to zřejmé na příkladech Jindřicha Trpišovského či Briana Priskeho, kteří kolem sebe mají „své“ lidi. Kdyby se je jejich klub rozhodl ze dne na den odvolat, odešel by s nimi také větší počet jejich spolupracovníků. V případě Trpišovského minimálně asistenti Köstl, Houštecký a Kolař, kteří ho doprovázejí již delší dobu. Byli s ním už v Liberci a někteří i na Žižkově. Odvolat najednou čtyři lidi, podstatnou část realizačního týmu, včetně hlavního trenéra, to už je velký zásah do týmu a klubu v rozehrané soutěži. Navíc je to i finančně náročné. Klub musí vyplatit smlouvy původním členům realizačnímu týmu a zároveň už platit nový trenérský tým. Kouč má tak svým způsobem výhodu. Je v rozběhnuté sezoně hůře odvolatelný a dostává tak více času na možnou nápravu situace.

Výměna ve Zlíně

Současná sezona ještě zdaleka nefinišuje. Je odehráno teprve třináct kol. Trenéra v nedávných dnech vyměnil Zlín. Po několika debaklech a velmi špatných výkonech klub místo zkušeného Pavla Vrby angažoval Bronislava Červenku, bývalého hráče Zlína a dosavadního trenéra druholigové Kroměříže. Tedy taková klasická výměna. Odchází zkušený a drahý trenér. Přichází trenér výrazně mladší, nejspíš také výrazně levnější, s vazbou na klub, v kterém kdysi působil jako hráč. Pro takového kouče je nová práce velkou výzvou a postupem v kariéře. Takto to dosud řešila většina klubů ve Fortuna lize. „Přeborníkem“ v tom bývala Starkova Příbram, když hrávala ligu. Tam málokterý kouč dokončil smlouvu.

Jinak na to šli v Jablonci

Šéf klubu Pelta nového trenéra Radoslava Látala, s kterým má letité přátelské vztahy z reprezentačních dob, kdy byl Pelta manažerem týmu, ve funkci podržel, ač novináři spekulovali o trenérově odvolání pro špatné výsledky. Naopak dvaatřicetiletý slovenský záložník Jakub Považanec, klíčový hráč týmu, který působil jako zástupce kapitána, špatné výsledky odnesl.

Překvapivě v Jablonci skončil už v srpnu, po pár kolech a špatném vstupu týmu do sezony. Považanec byl postaven okamžitě mimo tým a dostal od šéfa klubu Miroslava Pelty svolení hledat si nové angažmá. Přitom Pelta jen několik týdnů předtím Považance, který měl v létě nabídky odjinud, přemlouval, aby v Jablonci zůstal a smlouvu s ním prodloužil. Spekulovalo se v médiích, že se Považanec údajně pohádal s trenérem Látalem, pod jehož vedením se mužstvo herně i výsledkově trápilo. Považanec i klub to popřeli. Považanec se nakonec vrátil do slovenské ligy. Posílil Bánskou Bystrici, kde kariéru začínal.

Jablonecký postup nyní „kopíruji“ České Budějovice

Vedení klubu v úterý označilo nejdříve odchod Jakuba Hory za spekulace. Po pár dnech však dvaatřicetiletý záložník své působení na jihu Čech zřejmě také končí. Klub zatím sdělil, že byl hráč dočasně vyřazen z týmu, avšak se středopolařem podle všeho jedná o předčasném ukončení smlouvy. Stejně jako v případě Považance je to jeden z nejzkušenějších a nejlepších hráčů týmu, kolem kterého chtěli trenéři ještě nedávno tým z mladších hráčů budovat. Jakub Hora má v nejvyšší soutěži 292 startů a 44 gólů. Hrával také ve Slavii, Plzni, Teplicích či Bohemians. V této ligové sezoně je s třemi brankami nejlepším týmovým střelcem, zasáhl do 11 z dosavadních 13 kol. V posledním zápase s Pardubicemi, který Dynamo překvapivě prohrálo 0:1, střídal po 60 minutách.

České Budějovice prožívají výsledkovou krizi

Po dvou ligových porážkách po sobě klesl tým na předposlední místo tabulky. Na poslední Zlín má tříbodový náskok. Jan Podroužek, bývalý známý fotbalový novinář, od léta manažer Dynama, spoluodpovědný za tým a jeho sportovní tvář a výsledky, tak zažívá perný start nové kariéry. Podroužek lidsky i fotbalově hodně věří trenérskému duu Marek Nikl - Tomáš Zápotočný, které zatím dostalo i od majitele klubu dál důvěru. Nikl se Zápotočným chtějí hrát s týmem aktivní a konstruktivní fotbal, avšak zatím to nepřináší body a výsledky.

Dynamo inkasovalo po třinácti kolech 30 gólů. To je velmi špatná bilance. Hůře je na tom jen poslední Zlín se 34 obdrženými brankami. Je jistě chvályhodné, že trenéři Nikl se Zápotočným mají svoji filozofii, obdobně jako třeba Radek Kováč v Pardubicích, z které nechtějí slevit ani u klubu z dolní poloviny tabulky, ale pokud nefunguje defenziva týmu, není na čem stavět.

Už brzy uvidíme, jestli se Dynamo z krize dostane. Jede do Liberce, má doma Teplice a jede na Slavii. Utkání v Liberci a s Teplicemi budou tedy pro Dynamo a jeho trenéry „zápasy pravdy“.

Zdroj:

https://www.idnes.cz/fotbal/prvni-liga/zlin-novy-trener-bronislav-cervenka-nastupce-pavel-vrba.A231025_123140_fotbal_vp2

https://www.sport.cz/clanek/fotbal-ceska-1-liga-povazanec-odchazi-z-jablonce-do-rodne-banske-bystrice-5013299

https://www.idnes.cz/fotbal/prvni-liga/fotbal-budejovice-jakub-hora.A231102_155243_fotbal_ald

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz