Článek
Sparta v poslední době kádr výrazně zkvalitnila a doplnila o hotové hráče. Zejména o cizince. Přišli tak 25letý dánský brankář Peter Vindahl, 25letý Ekvádorec, pravý wing bek Angelo Preciado, 27letý dánský stoper Asger Sorensen, 25letý srbský ofenzivní hráč Veljko Birmančevič, 25letý kreativní záložník z Finska Kaan Kairinen, 27letý ofenzivní Slovák Lukáš Haraslín, 27letý albánský záložník Qazim Laci či 26letý Čech, navrátilec z Ruska, Jan Kuchta, hrotový útočník.
Sparta v těchto hráčích, dnes už střední generace, získala okamžitě borce do základní sestavy. Výrazně tak proměnila svoji soupisku, která do té doby trpěla nevyrovnaností. Jak v kvalitě, tak věkovém složení, kde ji silná střední generace chyběla. Sparta měla velmi mladé hráče, nebo naopak borce už poněkud za zenitem. Ve střední generaci jí výrazné osobnosti chyběly. Ukázala se tím v posledním roce a půl jasná orientace sparťanského managementu a Briana Priskeho na momentální výsledek, který měli tito noví hráči přinést. A to se povedlo. Sparta dříve dávala ve větší míře prostor svým odchovancům. Mladé odchovance má nadále v kádru, příležitost však dostávají méně než dříve. Pravidelně z nich nastupuje hlavně 20letý Martin Vitík, občas stejně staří Patrik Vydra a Adam Karabec. O rok starší Václav Sejk se neprosadil a spekuluje se o jeho možném odchodu.
Angažování zkušenějších, ale fotbalově „hladových“ cizinců přineslo hmatatelné výsledky. Sparta na jaře vyhrála po letech opět Fortuna ligu. Vede ji i po podzimní části. Postoupila do 16-finále Evropské ligy. Náročným fanouškům se to logicky líbí. Dlouhého čekání na úspěch už bylo dost. Nikdo nechce slyšet letité opakování slov o budování týmu. Fanoušci chtějí výsledky pokud možno teď a hned. Zvláště fanoušci velkoklubů. A Sparta velkoklubem v českých poměrech je.
Tento kurz má ale i možnou hrozbu do budoucna. Sparta má nyní tým, který „šlape“. Zároveň je v něm však hodně hráčů kolem 25-27 let. Většina těchto hráčů je navíc ze zahraničí. Prakticky všichni se Spartě povedli a pravidelně hrají. Spartě se ze sportovního pohledu rozhodně vyplácejí. V současnosti ideální stav. Časem se však situace změní.
Brian Priske, který tyto hráče přivedl, ve Spartě nebude věčně. Ač by si to její fanoušci asi teď přáli. Dá se předpokládat, že se v horizontu dvou let přesune jinam. Bude-li Sparta nadále úspěšná v lize a především na evropské scéně, nebude mít Brian Priske o lukrativní nabídky nouzi. Je jazykově vybavený. Ve Spartě prokázal schopnost přizpůsobivosti se poměrům v nové zemi. Nejspíš se časem vydá směr západní Evropa. Do nějaké kvalitnější ligy a většího klubu. Brian Priske je silně orientovaný na aktuální výsledek. Proto byl Spartou angažován. A je v tom velmi dobrý. S jeho přispěním přišli do Sparty výborně vytipovaní cizinci v ideálním věku, kteří se stali okamžitými posilami. Je to velký rozdíl oproti předchozí době, kdy Sparta často angažovala hráče ze zahraničí za zenitem výkonnosti či naopak mladé hráče, kteří na to ale výkonnostně mnohdy vůbec neměli.
Sparta však musí myslet také na budoucnost. Současný stav má v dlouhodobějším výhledu svá rizika. Hrozbu do příštích let. Hráči, kterým je dnes 25-27 let přišli do Sparty jako hotoví borci pro základní sestavu. To ale také něco stojí. Jsou to hráči, které Sparta koupila za „větší peníze“. Je to náročná záležitost. Včetně výše jejich platů. Má-li se jejich působení na Letné vyplatit nejen sportovně, ale také ekonomicky, není asi možné, aby „všichni ve Spartě zestárli“. Jistá obměna tedy bude nutná.
Jinak by Sparta měla za pár let v týmu plno třicátníků. Navíc cizinců. Fotbalově by to možná nevadilo. Ekonomicky by to bylo jiné. Pokud někteří z těchto cizinců včas, v horizontu dvou let, neodejdou ze Sparty zase dál, později už je asi výhodně neprodá. Věkem hodnota hráčů obvykle klesá. Šance na přestup třicátníků, aby byl lukrativní pro původní klub, se zmenšuje. Do určité míry to Spartě mohou vynahradit finance z úspěchů v evropských pohárech. Ale ani ty, pokud se nebude jednat opakovaně o vysoké příjmy z Ligy mistrů, nemohou „zalepit díru“ po financích za přestupy a kompenzovat vysoké náklady na platy.
Klíčový v této záležitosti bude pochopitelně přístup majitele klubu, Daniela Křetínského. Ten v minulosti projevil velkou trpělivost a velkorysost, když ztrátový rozpočet klubu roky výrazně dotoval z vlastní kapsy. Sparta si je této nové hrozby zřejmě vědoma. Proto jsou jejími současnými avizovanými posilami mladší hráči. Přitom tací, co už mají leccos odehráno. Jsou to hráči, kteří mají, v případě pozitivního vývoje, potenciál hrát za Spartu výborně tři čtyři roky. Poté odejít ještě včas za „velké peníze“ dál.
Sparta už oficiálně představila 23letého Albánce Indrita Tuciho, který přichází z chorvatské Lokomotivy Záhřeb. V minulé sezoně odehrál v tamní lize 30 utkání a vstřelil 6 gólů. K tomu měl 5 asistencí. V podzimní části probíhající sezony má na kontě 17 utkání, 6 gólů a 3 asistence. Jeho tržní hodnota se pohybuje lehce pod úrovní 1 mil. euro. Indrit Tuci by měl přinést další konkurenci do sparťanského útoku. Smlouvu podepsal údajně do 30. 6. 2025 s opcí. Ve Spartě už je Tuciho starší krajan Qazim Laci, který by mu měl pomoct s rychlejší adaptací na nové podmínky.
Dalším hráčem, o kterém se mluví, je 23letý Nor Markus Solbakken z Vikingu Stavanger. Jeho příchod Sparta ještě nepotvrdila. Smlouvu v norském klubu má do konce roku 2026. Nicméně dle tamních médií se předpokládá, že k dohodě dojde. V letošním ročníku norské Eliteserien odehrál 27 utkání a vstřelil dvě branky. Solbakkenova tržní hodnota se odhaduje na zhruba 2,4 mil. euro. Nastupuje na pozici středního záložníka. Měl by přinést větší konkurenci Finu Kairinenovi, který neměl podzim úplně ideální. Nedá se říct, že by hrál špatně, nicméně jarní část se mu povedla výrazně více. Sparta potřebuje dalšího tvořivého záložníka. Ostatní záložníci Sparty jsou spíše „běžci“ než „kreativci“. Stále teprve 20letý sparťanský talent Adam Karabec si Priskeho důvěru plně nezískal. Většinou pouze střídá a nastupuje spíše na kraji sestavy. Solbakken je schopný hrát také defenzivnější pozici, tedy případně spolu s Kairinenem.
Sparta se v tomto přestupním termínu tedy evidentně zaměřila na mladé hráče kterými chce oživit tým a doplnit silnou střední generaci. Je to zřejmá změna kurzu v jejím chování na přestupovém trhu. Doplnění týmu sice o další cizince, ale o mladé borce, které bude v budoucnu možné v optimálním případě výhodně zhodnotit. Podobně, jako to praktikuje Slavia, do které v poslední době přicházeli takřka výlučně mladí cizinci ve věku 20-23 let. Sparta má dnes silné jádro týmu tvořené hráči střední generace. Bude ho tedy nejspíš v dalším období doplňovat především o mladé, kteří by měli přinést novou krev a postupně některé hráče nahradit.
Sparta bude muset na jaře řešit budoucnost dvou cizinců, kteří v klubu pouze hostují. Odkoupení brankáře Vindahla z AZ Alkmaar by nemělo nic bránit. Mluví se o částce kolem 20 mil. korun, což je určitě řešitelné. I kdyby Sparta Vindahla už později finančně nezhodnotila dalším přestupem, může jí odvádět výborné služby ještě řadu let. Jako brankář klidně i hodně dlouho po třicítce. Jiná je situace Veljko Birmančeviče, který hostuje ve Spartě z Toulouse. Není pochyb, že by řada fanoušků chtěla, aby zůstal i na další sezonu. Fotbalově o tom není sporu. Také cca 53 mil. korun by Sparta nejspíš neměla problém dát. Pokud by Birmančevič pokračoval v podzimních výkonech, mohla by ho za rok dva ještě velmi výhodně prodat. Otázkou je, jestli bude chtít v létě Birmančevič v Praze zůstat, nebo bude pokukovat po přestupu do lepší soutěže.
Inu pořád se něco děje. Na druhou stranu to jsou po letech trápení pro sparťanský management i její fanoušky velmi příjemné starosti.