Hlavní obsah
Sport

Petr Ševčík: Kreativní talent s nálepkou „druhý Rosa“ velký přestup neudělal

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Jan Mareš
15. 11. 9:12

Mít slávistický záložník Petr Ševčík lepší zdraví, byl by už v kariéře úplně jinde a reprezentace by měla o starost méně. Zdravý často není, přesto se slávističtí fandové na jeho návraty vždy těší.

Článek

Druhý gól Petra Ševčíka ze čtvrtfinále Evropské ligy proti Chelsea se stal „Gólem roku 2019“. Záložník Slavie jím ovládl tradiční diváckou anketu. Na Stamford Bridge se tehdy v životním zápase v dubnu 2019 trefil rovnou dokonce dvakrát. Mohl dát i třetí gól. Slavia na Chelsea nakonec prohrála po boji 3:4. Přesto to bylo utkání, které vešlo do slávistické historie. Po něm následovala na stadionu děkovačka početných slávistických fandů s týmem, kterou dlouhou dobu sledovaly také kamery televize a s obdivem se o ní druhý den zmiňovala britská média. Stejně tak obdivně psala o výkonu červenobílých, kteří vývoj utkání proti slavnému soupeři na jeho půdě málem otočili.

Petr Ševčík, tehdy 25 letý střelec dvou branek Slavie, byl v dubnu 2019 na Stamford Bridge jedním z nejlepších hráčů na hřišti. Věštila se mu velká budoucnost. Fotbalově na ni rozhodně měl. Přístupem k fotbalu také. Čekalo se, že dříve či později přestoupí do nějakého předního klubu ze západní Evropy. Nestalo se tak.

Bohužel mu chybí lepší zdraví. A tak zatímco bývalí spoluhráči, fyzicky a zdravotně disponovaní Tomáš Souček a Vladimír Coufal už nějaký ten rok pravidelně válí anglickou Premier League za West Ham United, Petr Ševčík v 29 letech stále obléká dres Slavie ve Fortuna lize. Jeho organismus je náchylný ke zraněním. Obvykle odehraje tři, čtyři, pět utkání v řadě, v kterých patří k nejlepším mužům na hřišti, pak ale následuje zdravotní pauza, z které se často vyklube tři až pět týdnů absence. Někdy i více. Většinou se jedná o svalové zranění, či kotník.

Obdivuhodné je, že se Petr Ševčík opakovaně vrací ve výborné formě. Nehraje několik týdnů. Jiní hráči po výpadku složitě hledají po návratu formu. Ševčík ne. Má ji většinou hned zpět. Jako v neděli v Olomouci. Nehrál od 21. září, kdy se zranil v utkání Evropské ligy se Servette Ženeva. Poprvé nastoupil až 9. listopadu na posledních třináct minut domácího vítězného zápasu s AS Řím, aby si „osahal“ atmosféru utkání. Slavia už vedla 2:0 a hrála výborně.

Tři dny na to už byl v Olomouci v základní sestavě Slavie, ve které nahradil po čtvrtku unaveného Zafeirise. A dal na něj rychle zapomenout. Už ve 4. minutě naservíroval nádherně míč na hlavu Wallema a Slavia vedla 1:0. Ševčík byl opět hned zpátky ve formě. Ukázal v čem je jeho síla. Dirigoval hru Slavie, měnil tempo hry, dával průnikové přihrávky, zahrával standardní situace. Byl nejlepším borcem na hřišti. Po tak dlouhé pauze! Však si také Jindřich Trpišovský jeho výkon po utkání pochvaloval a říkal, že Ševčík má v sobě to, co se Zafeiris teprve učí.

Petr Ševčík opět ukázal, co v něm Slavia má. Proč nad ním trenér Trpišovský se svým realizačním týmem drží „ochrannou ruku“. Proč mu je, i přes jeho problematický zdravotní stav a opakované absence, ve Slavii prodlužována smlouva. Tak jako kdysi Tomáši Rosickému v Arsenalu. Také Arsene Wenger věděl, že na českém hráči bohužel nemůže stavět, protože nikdy neví, kdy se opět znovu zraní. Ale také věděl o jeho záblescích geniality. Podobně to má v českých reáliích Jindřich Trpišovský s Petrem Ševčíkem.

Zdraví Petra Ševčíka má bohužel své limity, které mu výrazně negativně ovlivnily kariéru. Mohla být mnohem větší, v mnohem větším klubu, než je Slavia. Také v reprezentaci toho mohl odehrát mnohem více. Takto do ní jen párkrát nakoukl. Zatím odehrál 15 utkání a zúčastnil se EURA 2020. Určitě to není špatná vizitka. Co by za ni jiní dali. Ve schopnostech Petra Ševčíka bylo ale mnohem víc.

Trenéru Šilhavému tvořiví záložníci výrazně chybějí. Záložní řada reprezentace má hodně „běžců“, ale žalostný nedostatek „kreativců“. A na hře českého týmu to je také v poslední době hodně znát. Antonín Barák je v nemilosti. Navíc bývá častěji také zraněný a ve Fiorentině nehraje úplně pravidelně.

Ve Slavii tvoří hru Nor Zafeiris. Ve Spartě Fin Kairinen či Albánec Laci. V Plzni je klíčovým záložníkem Lukaš Kalvach, ale to je spíš „pracant“ než tvořivý borec. Jeho spoluhráč Pavel Bucha hraje nehraje. Sparťan Adam Karabec, kterému se před časem předpovídala hvězdná budoucnost a nástupnictví Bořka Dočkala, velká očekávání zatím také nenaplňuje. Ve sparťanské sestavě nemá stabilní místo. Kreativní čeští záložníci jsou prostě výrazně nedostatkovým zbožím. Není momentálně kde brát. Být Petr Ševčík delší dobu zdravý, měl by flek v reprezentaci jistý. Byl by její oporou.

Petr Ševčík může v reprezentační přestávce potrénovat. Snad bude zdravý a připravený na další boje, které Slavii do zimní pauzy ještě čekají. Zápasů je ještě dost. Ve Fortuna lize, MOL Cupu i Evropské lize. První část sezony Slavii končí až ligovým duelem 17.prosince v Ostravě.

„Anglické týdny“ a chladné počasí Petru Ševčíkovi pravděpodobně moc svědčit nebudou. Je jasné, že nebude moct hrát v náročném programu Slavie každé utkání. Když však nastoupí, dá se očekávat, že bude jako vždy přínosem. Slavia, kromě Zafeirise, jiného tvořivého hráče takového kalibru nemá.

Budeme se zase těšit na hru a technické kousky Petra Ševčíka, ale také strachovat, kdy zase ze hřiště odkulhá, nebo kdy se po utkání dozvíme, že má opět zdravotní problémy, které si vyžádají pauzu.

Blíží se Vánoce. Děti si píší Ježíškovi o dárky. Petr Ševčík by si měl napsat také - o fotbalové zdraví. Přál bych mu, aby mu Ježíšek vyhověl. Byl by to dárek nejen pro Petra Ševčíka, ale také fotbalové fandy, kteří se těší z jeho hry.

Zdroje:

https://sport.ceskatelevize.cz/clanek/fotbal/evropska-liga/gol-roku-trefil-sevcik-proti-chelsea-budu-si-ho-pamatovat-do-konce-zivota-rika/5e884a8a611d942f04308a54

https://cs.wikipedia.org/wiki/Petr_Ševčík_(fotbalista)

https://www.livesport.cz/hrac/sevcik-petr/WG5hL1ck/

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz