Hlavní obsah
Aktuální dění

Prezident Petr Pavel pod drobnohledem

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pixabay
24. 9. 11:19

Snahy „najít něco“ na prezidenta Petra Pavla v posledních dnech a týdnech rostou.

Článek

Na internetu kolují fotomontáže, které mají prezidenta diskreditovat. Někteří experti a politologové, evidentně „z opačného břehu“, nevynechají jedinou příležitost, aby jednání prezidenta a jeho okolí zpochybnily a znevěrohodnily. Zatím to jsou ale jen „bouře ve sklenici vody“. Stačí pár příkladů z posledního týdne.

Na sociálních sítích se šíří fotografie z projevu prezidenta Petra Pavla na Valném shromáždění OSN v New Yorku. Podle sdíleného snímku projev českého prezidenta nikdo ze státníků neposlouchá a sál zeje prázdnotou. Je to fotomontáž. Snímek Petra Pavla u řečnického pultu na Valném shromáždění byl autorem propojen s fotografií prázdného zasedacího sálu, která je ve skutečnosti mnohem starší.

Prezident Petr Pavel podle Tomio Okamury opakovaně prokazuje svou nezkušenost a nepřipravenost. Toho prý, dle Okamury, zjevně využívá několik podnikatelů za jeho zády, kteří si jej podle předsedy SPD vodí jako loutku. Republika se mezitím řítí čím dál rychleji do průšvihu, který po štědře podporovaných uprchlících z Ukrajiny může dorazit nová masivní vlna uprchlíků z Afriky. Tomio Okamura nenašel žádné nové téma, a tak nás opět (pokolikáté už?) straší uprchlíky z Afriky, kteří zahltí Česko. Tentokrát to zvláštně, nekonkrétně propojil s prezidentem a těmi, kteří ho prý ovládají. Škoda, že pan Okamura neuvedl něco konkrétního. Nebo nic konkrétního nemá?

Deník echo24 zveřejnil článek s názvem „Byznys poradce Koláře. Pavel v USA navštívil závod české zbrojovky Colt. Člověk by čekal nějaký velký objev. Co jsme se tedy dozvěděli? Český prezident navštívil v v americkém Hartfordu firmu, která má české majitele. Prohlédl si tamní výrobu střelných zbraní. S americkou investicí pomáhal české firmě i nynější prezidentův poradce Petr Kolář, který byl v USA společně s Pavlem.

Co je tak „hrozného“ na tom, že český prezident tuto firmu s českými majiteli navštívil? Je snad naprosto běžné, že jakýkoliv prezident navštíví v zemi, kde je na návštěvě, nějakou tamní úspěšnou firmu s majiteli z jeho země. Prezident Pavel je navíc bývalý voják, má k tomuto oboru logicky blízko, zajímá ho a asi mu i po těch dlouhých letech v armádě „trochu“ rozumí.

Častým tématem, které je i v pozadí návštěvy prezidenta Pavla ve zbrojařské firmě, je osoba Pavlova přítele a rádce Petra Koláře. Ten evidentně mnohým „leží v žaludku“. Přirovnávají ho k neblaze proslulému Martinu Nejedlému a jeho vlivu na prezidenta Zemana. To je trochu paradox. Nejedlý má „díru“ v životopisu s nejasnou ruskou minulostí a zjevné dlouhodobé vazby na Rusko a Čínu. Putina měl dokonce na krytu telefonu. Kolář je naopak celoživotně prodemokratický, prozápadní. Řadu let sloužil státu v oficiálních strukturách jako diplomat, velvyslanec.

Koláře hodně lidí „nemusí“. Je to úspěšný, sebevědomý a ambiciózní člověk. To se v Česku neodpouští. Navíc je politicky jasně vyhraněný. Jistě má na Petra Pavla výrazný vliv. Ostatně Petr Kolář stál za nápadem, aby se generál Pavel ucházel o post prezidenta. V době, kdy úspěchu nikdo moc nevěřil. Dosud jsem ale neslyšel jedinou opravdu konkrétní výtku. V čem Petr Kolář radí prezidentovi špatně? Jak z toho Petr Kolář osobně profituje? Čím Petr Kolář této zemi skutečně konkrétně škodí?

Nejvíc žijí někteří kritici personálními změnami na Hradě. Škoda, že nebyli tak pozorní a kritičtí za prezidenta Zemana. To byl pražský Hrad a Kancelář prezidenta republiky uzavřenou pevností, kde se dělo nejspíš leccos. Ztrácel majetek, pořádaly narozeninové oslavy poradců a v neposlední řadě odešla celá řada schopných lidí, jen proto, aby neviděli tehdejším mocným „do karet“. Byli nahrazeni těmi ochotnými sloužit.

Co se děje nyní? Dle některých „mocenský boj“ dvou skupin, který prý prezident nezvládá „ukočírovat“. Možná je to jednodušší. Prostě je to jen přechod na naprosto běžné, úřednické fungování Hradu. Logicky při tom dochází k personálním změnám. Někdo se typově hodil do kampaně. Byl v ni výborný, ale úřednická práce na Hradě mu nesvědčí. Tak odchází. Sám nebo po dohodě. Není to nic divného. Děje se to přece v každém zaměstnání. Kupříkladu šéfka Pavlovy prezidentské kampaně, Pavla Nýdrle, s Petrem Pavlem na Hrad ani nešla. Přestože mohla. Dopředu věděla, že tato práce pro ni není. Je „markeťačka“, není úřednice. Jiní si to zkusili a až na Hradě zjistili, co paní Nýdrle věděla už před pár měsíci. Prostě „každá revoluce požírá své vůdce“. Rozjuchaná kampaň, v které byli všichni jedna parta, je pryč. Teď je tu nudná úředničina a každodenní profesionální řad hradního protokolu. A do toho se hodí často jiní lidé.

Prezident Pavel je pod drobnohledem. Pro jedny je moc aktivní a moc vidět. Pro jiné méně aktivní, než čekali, a málo vidět. Každé jeho rozhodnutí je bedlivě zkoumáno a hodnoceno. Je to tak správně. Nedělejme si iluze. Petr Pavel dělá chyby jako každý člověk. Je obklopen nějakými lidmi. Vždy na něj bude mít někdo vliv. Petr Pavel není „Tatíček Masaryk“. Ostatně i ten se stal ideálem až posmrtně. Za života býval kritizován. Ať je tedy kritizován i Petr Pavel. Ale za konkrétní chyby. Nikoliv za domněnky.

Zdroje:

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/overovna-fotomontaz-petr-pavel-prazdny-sal-valne-shromazdeni-osn_2309221157_afo

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/-Bizar-jako-prase-Sexualni-rady-od-soudce-Okamura-nebyl-na-Pavla-laskavy-743303

https://echo24.cz/a/HaCVF/zpravy-svet-prezident-pavel-usa-navstivil-colt-byznys-poradce-kolare

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz