Hlavní obsah
Sport

Přijede na Spartu „persona non grata“ Srdjan Plavšič?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Jan Mareš
9. 8. 14:05

Když Sparta v domácím utkání s FC Kodaň uspěje, čeká ji v klíčovém dvojutkání play-off vítěz zápasu Raków Čenstochová - Aris Limassol. Novým mužem v polském klubu je ex-sparťan Srdjan Plavšič!

Článek

Sparta remizovala v Kodani v první zápase předkola Ligy mistrů 0:0. Díky štěstí a výbornému výkonu gólmana Vindahla přežila šance domácích a vytvořila si tak velmi zajímavou pozici pro domácí odvetu. V případě úspěchu v domácím utkání ji bude čekat v play-off Ligy mistrů vítěz utkání Raków Čenstochová - Aris Limassol. Tedy polský nebo kyperský mistr ligy. Raków první utkání vyhrál 2:1. Má tedy větší šance před odvetou. Případný souboj Sparta - Raków v play-off Ligy mistrů je tedy velmi reálnou záležitostí.

S Rakówem má nedávnou pohárovou zkušenost pražská Slavia. V play-off minulého ročníku Evropské konferenční ligy Slavia prohrála nejdříve v Polsku 1:2, avšak v dramatické odvetě, která už směřovala ke střelám ze značky pokutového kopu, nakonec Ivan Schranz v 121. minutě Slavii poslal gólem na 2:0 do základní skupiny Evropské konferenční ligy.

Po roce může být nový polský mistr, Raków Čenstochová soupeřem Sparty o „dvě patra“ výš. V play-off Ligy mistrů. To samo osobě je příjemným zjištěním. Polský či kyperský mistr určitě nejsou nepřekonatelnou překážkou. Jsou to pro Spartu „hratelní“ soupeři. Navíc první zápas by Sparta hrála na hřišti soupeře, což bývá výhodnější. Sparta má tedy poměrně nečekaně velké šance postoupit po 18 letech do Ligy mistrů. Aby se tak stalo, musí samozřejmě nejdříve uspět v odvetě na Letné s FC Kodaň. Pokud Raków potvrdí v odvetě s Limassolem výsledek z prvního zápasu a Sparta také postoupí, dojde k velmi pikantnímu česko-polskému souboji Sparta - Raków.

Novým členem kádru polského mistra je totiž bývalý hráč Slavie, ale především ještě předtím Sparty, 27 letý Srb Srdjan Plavšič. Ten se po hostování v Baníku Ostrava opět neprosadil do kádru Slavie. Baník ho zase chtěl získat na hostování, ale Slavia (a asi i hráč) preferovala přestup. Plavšič měl vysoký plat. Když byl na hostování v Baníku, platila Slavia nadále jeho podstatnou část. Plavšič tedy nakonec přestoupil do Polska. V klubu je krátce. Odehrál zatím jeden ligový zápas, v kterém nastoupil na 57 minut. V prvním zápase s Limassolem se na hřiště nedostal. Byl připraven na lavičce.

Srdjan Plavšič ve Spartě působil v letech 2017-2021. Tedy dost dlouho, aby tam jistou stopu zanechal. Měl období, kdy nastupoval pravidelně a byl celkem oblíbencem fanoušků, ale také měl období, kdy býval často zraněný a jen střídal na části utkání. Při příchodu do Sparty se mu předvídala velká budoucnost. Talent má nesporný. Navíc je to levák. Těch je vždy nedostatek. Svůj potenciál však nikdy naplno neprodal. Jako ofenzivní hráč doplácel zejména na nízkou produktivitu.

Ze Sparty odešel jako volný hráč po konci smlouvy za poněkud dramatických okolností. V průběhu jara 2021 se Plavšič nedohodl s managmentem Sparty na prodloužení smlouvy. Když se objevily spekulace, že by měl odejít do Slavie, popřel veřejně na sociálních sítích tuto skutečnost, ale za pár týdnů se ve Slavii opravdu objevil. Vyvolalo to logicky bouřlivé reakce v táboře sparťanských fandů, pro které je od té doby Plavšič „persona non grata“.

Ve Slavii se ale Plavšič trvale neprosadil. Měl krásné fotbalové momenty, z nichž jeden stojí rozhodně za připomenutí. V utkání Slavie proti Slovácku v květnu 2022 dlouhý nákop domácích před vápnem odhlavičkoval brankář Nguyen, odražený míč Plavšič zpracoval na prsa a slabší pravačkou trefil balón z nějakých pětadvaceti metrů obloukem do prázdné branky. Nádherný fotbalový moment! Plavšič měl ale ve Slavii také nepodařená utkání. Opět doplácel na nízkou produktivitu a býval často zraněný. Obvykle v přípravě, na začátku sezony.

Nyní je tedy Plavšič novým členem týmu polského mistra. Pokud k souboji Sparty s Rakówem opravdu dojde, bude to hodně pikantní záležitost, kterou tento souboj ještě více vygraduje. Jeho vystoupení na letenském pažitu v dresu polského týmu bude určitě provázet hodně hlasitá odezva domácích diváků. Máme se v takovém případě na co těšit. Už tak nesmírně důležitý souboj, v kterém půjde o obrovské peníze i prestiž, bude mít další náboj. Sparťanští fanoušci Plavšičovi asi nikdy nezapomenou okolnosti jeho odchodu ze Sparty, který berou jako zradu.

Nakonec zbývá dodat, že pokud Sparta v odvetě s Kodaní neuspěje, propadne se do play-off Evropské ligy a bude hrát s poraženým z dvojice AEK Atény – Dinamo Záhřeb. Jeden z této dvojice může být paradoxně možná i těžším soupeřem než Raków či Limassol v boji o Ligu mistrů. V případě neúspěchu v play-off Evropské ligy by se pak Sparta propadla ještě o patro níž, až do základní skupiny Evropské konferenční ligy. Tu má alespoň jistou. Na rozdíl od ostatních českých klubů. To si ale určitě nikdo ve sparťanském táboře vůbec nepřeje.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz