Hlavní obsah
Sport

Proč Komise rozhodčích mlží? Je za vyřazením rozhodčích jen jedno pivo?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pixabay
12. 8. 21:00

Jaké jsou opravdové důvody vyřazení rozhodčích? Proč je komise nezveřejní?

Článek

Rozhodčí Orel a Horák byli ve čtvrtek s okamžitou platností vyřazeni z listiny rozhodčích českých profesionálních fotbalových soutěží, tedy první a druhé ligy.

Vzbudilo to okamžitě velkou pozornost a spekulace, co za tím stojí. Psali o tom hned snad všichni, kdo se k fotbalovému dění v Česku vyjadřují. Já ostatně také. Logicky, protože Komise rozhodčích odmítla zveřejnit důvody svého rozhodnutí. Pouze uvedla obecnou formulaci, že oba rozhodčí porušili etický kodex.

Jednání komise je naprosto nepochopitelné! Komisi přece muselo být jasné, že takové naprosto netransparentní jednání povede akorát k dalším a dalším spekulacím, dalším a dalším divokým teoriím. Tak se také stalo. Mlžení ještě nikdy nikomu nepomohlo. Nikdy důvěru nevytvořilo.

Média od té doby spekulují o možných příčinách. Kauza žije svým životem. Spekulace bují. Jen oba zmínění rozhodčí a komise, a možná ještě pár opravdu zasvěcených, ví, jaké jsou opravdové důvody. Jak celá záležitost opravdu proběhla. Kdyby komise jasně popsala důvody svého rozhodnutí, nemuselo to všechno kolem toho vůbec nastat.

O čem se tedy nejčastěji spekuluje? Za problémem údajně stojí konzumace alkoholu oběma rozhodčími před utkáním Evropské konferenční ligy v Rize, kam byli oba rozhodčí nominování mezinárodní federací UEFA.

Sám rozhodčí Orel k tomu pro isport.cz uvedl:

„Připouštím, že jsem den před utkáním, po příjezdu před obědem, vypil jedno pivo v hotelu, v němž jsme byli ubytováni. Tuto skutečnost delegát utkání zmínil v následném reportu. Komise rozhodčích FAČR věc vyhodnotila tak, že jsem porušil Etický kodex rozhodčích pro profesionální soutěže. Považuji vzniklou situaci za nešťastnou, nicméně rozhodnutí je plně v kompetenci Komise rozhodčích FAČR.“

Jestli je tomu skutečně tak, pak nechápu, proč to komise neuvede a jasně nepopíše provinění rozhodčích.

Pokud je totiž vyjádření rozhodčího Orla pravdivé, je rozsah trestu neobvyklý. Vyřadit rozhodčí z listiny profesionálních soutěží, a tím jim defacto ukončit kariéru, jen proto, že si dali den před utkáním k obědu v hotelu jedno pivo? To je šílené, absurdní rozhodnutí! Nechápu, co je na tom neetického. Čemu to může ublížit? Vždyť den před utkáním si dají jedno pivo k obědu dokonce i někteří hráči. Samozřejmě většinou, když je u toho nevidí trenér.

Pokud je to tedy opravdu takto, je trest nesmyslný! Možná tak napomenutí bych ještě pochopil. Je to přece něco zcela jiného, než konzumace alkoholu v den utkání a opilost z toho vyplývající. Jak se v minulosti stalo v české lize. V takových případech je vyloučení rozhodčích jednoznačně na místě. Ale jedno pivo k obědu den před utkáním?

Buď je to tak, jak uvádí pan Orel. Pak se zřejmě jen prohřešek momentálně někomu „hodil do krámu“, aby se obou rozhodčích zbavil. Ve skutečnosti jsou za vyřazením jiné důvody.

Nebo pan rozhodčí Orel nemluví pravdu a konzumace alkoholu byla výrazně většího rozsahu, delegát utkání to obsáhle popsal ve zprávě na centrálu UEFA a Komise rozhodčích „hasí“ mezinárodní ostudu. Pak ale nechápu, proč neuvede kompletní rozsah údajného neetického jednání obou rozhodčích a své zdůvodnění trestu. Měla by jasně uvést, co se stalo, jaké stanovisko k tomu má UEFA a jaké FAČR.

Místo toho bují spekulace kvůli netransparentnímu chování komise. Takovým jednáním si Komise rozhodčích důvěru fotbalové veřejnosti nezíská. Škodí tím celému českému fotbalu!

Zdroj: isport.cz

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz