Hlavní obsah
Sport

Slavia se proti AS Řím ze zápasu s Plzní rychle „oklepala“. Zahrála výborně a zajistila si postup

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Jan Mareš
10. 11. 13:08

Slavia v Evropské lize s AS Řím hrála velmi dobře a zaslouženě vyhrála. Je vidět, že z propadáku s Plzní si vzali poučení hráči i trenér.

Článek

Slavii „plzeňská facka“ prospěla. S AS Řím hrála velmi dobře a zaslouženě vyhrála. Je vidět, že z propadáku s Plzní si vzali poučení hráči i trenér. Během pár dní a taková změna! Ale to je fotbal. A v tom je krásný. Slavia se po velmi špatném utkání s Plzní, které nezvládla herně, takticky ani nasazením, raduje po velmi dobrém výkonu z vítězství v Evropské lize s AS Řím.

Jaké jsou důvody tak výrazné změny?

  • Trpišovský se ze svých chyb poučil

Ligová sestava se Jindřichu Trpišovskému vůbec nepovedla. Oproti utkání s Viktorií Plzeň udělal trenér tentokrát několik zásadních změn v sestavě. Do obrany stáhnul univerzála Masopusta, ve středu byl Ogbu a vlevo navrátilec Holeš. Obrana tak byla rychlejší, důraznější a tvrdší než v utkání s Plzní, kdy se v ní nedařilo především Bořilovi a jeho nástupci Sinyanovi. Také lépe rozehrávala míče dopředu. Sedět zůstal tedy mladý Vlček. Sinyan není na soupisce pro Evropskou ligu, protože byl v době její tvorby zraněný. Bořil se posunul dopředu.

Do zálohy se vrátil Douděra a Bořil se do ní, jak už jsem uvedl, vysunul z obranné trojky. Hrál wingbeka zleva. Vlastně na obdobné pozici, na které prožil v čtyřobráncovém systému většinu kariéry. Ve středu zálohy operovala už tradiční dvojice Oscar a Zafeiris.

V útoku pak trio Jurečka - Chytil - Provod. Lukáši Provodovi moc prospělo posunutí dopředu. Patřil mezi nejlepší hráče na hřišti. Ofenzivní úkoly mu sedí mnohem více než pozice wingbeka, kde musí také hodně bránit.

  • Odhodlání hráčů, touha po vítězství

Opět se ukázalo, jak je tenká hranice mezi úspěchem a neúspěchem. Před pár dny Jindřich Trpišovský sestavu v lize vůbec netrefil a neúspěch také padal i na jeho hlavu. Slavia působila v utkání s Viktorií „vyčichle“, bez energie. Po pár dnech a několika změnách je náhle vše úplně jinak. Tým byl plný odhodlání a energie zdolat evropského protivníka.

Slavia předvedla proti AS Řím výrazně lepší výkon než s Plzní. Byla mnohem aktivnější, agresivnější, odhodlaná jít za výhrou, nebála se hrát, tvořit. S tím se také snížila chybovost přihrávek, zlepšila se souhra. Slavia proto zaslouženě také vyhrála. Podařilo se jí tentokrát úsilí korunovat dvěma góly. Je ale také pravda, že to bylo trochu jiné utkání.

  • AS Řím „nejel naplno“, měl jiné priority

Určitě nechci snižovat výkon Slavie, ale faktem je, že AS Řím nepředvedl očekávaný výkon. Neprožívá zrovna vydařené období. Nemá TOP formu. V italské lize je v tabulce až sedmý, v neděli hraje římské derby s Laziem a body v italské lize nutně potřebuje. Je tedy jasné, že priorita AS Řím byla tentokrát trochu jinde. I tak byla sestava Římanů na první pohled silná, v čele s útočníky Lukakem či El Shaarawym. Ten to ale „zabalil“ už o půli, když vystřídal.

Nebyl to ze strany italského týmu výkon „na krev“. Hráči si byli vědomi už před utkáním, že mají postup do jarních bojů Evropské ligy jistý a podvědomě nejspíš šetřili síly na nedělní derby. I díky tomu tak byl k vidění méně urputný fotbal, nebylo to tak soubojové jako v české lize, hrál se otevřenější fotbal.

Pro Slavii je výhra velkým úspěchem. S předstihem si zajistila účast v jarním části Evropské ligy. To je určitě skvělá zpráva.

Opět se ukázalo, že v Evropě se hraje častěji trochu jiný fotbal. Na první pohled jakoby bezstarostný. Ale to je samozřejmě jen zdání. V Evropě se chyby obvykle trestají, jak jsme viděli v prvním utkání Slavie v Římě či v zápase Sparty v Glasgow. Evropský fotbal je většinou běhavější, techničtější, více nahoru-dolů než v české lize. Slavia (i Sparta) je nucená v české lize často jen dobývat branku soupeře, který hodně brání. V evropských pohárech má šanci si zahrát fotbal. A ta šance bude pokračovat i na jaře.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz