Hlavní obsah
Sport

Slavia vyhrála o tři góly, postup je na dosah. Ztratila však zbytečně Ogbua

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Jan Mareš
11. 8. 8:01

Slavia splnila povinnost. Vstřelila tři branky a zvítězila. Mohla vyhrát vyšším rozdílem. Kvalitativní rozdíl mezi týmy byl velký. Zbytečně ztratila vyloučeného Ogbua.

Článek

Slavia vstoupila do pohárové Evropy proti málo známému ukrajinskému klubu, který vznikl teprve před osmi lety a profesionální ukrajinské soutěže hraje jen šest let. Vícemistr posledního ročníku ukrajinské ligy vypadl s Panathinaikosem Atény v boji o Ligu mistrů a propadl se tak do předkola Evropské ligy, kde se potkal se Slavií Praha.

Co ukázal první zápas v Praze?

Dnipro-1 přijelo už bez nejlepšího hráče a střelce tymu Dovbyka. Potvrdily se zprávy z minulého týdne, že odchází do španělské Girony. Pro Dnipro-1 velké oslabení. Navíc jen na lavičce seděl se zdravotními problémy také druhý klíčový hráč týmu, záložník Pikhalyonok. Do zápasu přišel až v průběhu druhé púle. Šance Slavie, která byla už předtím výrazným favoritem, tak ještě více vzrostly.

Dnipro-1 má vzhledem k situaci na Ukrajině problémy a omezené možnosti. V základní sestavě tak nastoupili pouze rodilí Ukrajinci a jeden jediný cizinec, Argentinec Blanco. Navíc odveta bude ve slovenském azylu, v Košicích, kde hraje ukrajinský klub z bezpečnostních důvodů už druhým rokem evropské poháry.

Slavia nastoupila poprvé v sezoně ve 4 členné obraně. Trenér Trpišovský vynechal mladého Vlčka, který je lepší v defenzivě, ale má přece jen dopředu rezervy, jak ukázalo několik jeho nepovedených centrů v poslední lize se Zlínem. Šanci vpravo dostal konstruktivnější Masopust a vyplatilo se to. Masopust vytrvale podporoval ofenzivu. Zleva to samé činil Provod. Oba krajní „obránci“ tedy byli hodně ofenzivní. Střed obrany jistil už tradičné Ogbu s Holešem. Ale i ti se střídavě tlačili dopředu.

Hrálo se vlastně od začátku na jednu branku. Slavia „přišpendlila“ ukrajinský tým v jeho pokutovém území. Brzy dala gól. Pak trochu polevila a do poločasu už přidala jen jeden. Obě branky první půle vstřelil Schranz.

Druhá půle přinesla stejný průběh. Hra probíhala takřka výlučně na polovině hostujícího týmu. Na stole vlastně ležela jen jediná jedna otázka. Kolik? Jestli bude Slavia z tlaku dostatečně produktivní a nastřílí takový počet gólů, aby byla odveta v Košicích už jen formalitou. Bylo jasné, že Slavia se bude snažit v druhé půli zvýšit obrátky a rozhodnout dvojutkání už v Praze. I s přispěním prostřidání. Navíc v druhé části útočila na oblíbenou tribunu „Sever“. Ukrajinci působili překvapivě unaveným dojmem. Nestíhali tempo Slavie. Pasivně bránili. Dopředu neukázali za celé utkání vůbec nic. Takřka vyprodaný stadion si tak za příjemného letního počasí užíval hezkou atmosféru a útočnou hru Slavie.

Nečekané vyrušení ze slávistické pohody však nastalo v 59.minutě, kdy Ogbu vletěl do souboje na půlce naprosto zbytečně vysokou nohou a „kung-fu zákrokem“ trefil ukrajinského hráče do oblasti krku. Možná neúmyslně, ale to není podstatné. Belgický rozhodčí nečekal na nějaké rady VARu, jak to známe z české ligy. Ihned udělil červenou kartu. Správně! Ogbu tak bude Slavii chybět nejen v odvetě, ale i v dalším utkání či utkáních evropského poháru. Po přímé červené kartě ho čeká trest na více utkání. Úplně zbytečné oslabení.

Slavia byla i o 10 hráčích lepším týmem a přidala ještě jeden gól. Konečný výsledek 3:0 určitě není špatný, asi by ho Slavia před utkáním brala. Poté, jak probíhala většina utkání, je to ale málo. Slavia měla i v 10 hráčích šance na to, vyhrát větším rozdílem. Bohužel je neproměnila.

Slavia má jednoznačně po všech stránkách kvalitnější hráče a výrazně lepší herní projev než Dnipro-1. Ukrajinský tým byl v Praze překvapivě slabým soupeřem, který nestíhal a bez svého už bývalého střelce byl v ofenzivě naprosto neškodný. Výsledek 3:0 je dostatečný pro klid Slavie v druhém utkání. Zároveň ale není takový, aby utkání v Košicích bylo už jen formalitou.

Postup je na dosah. Slavia ale nesmí v odvetě nic podcenit. Cílem by mělo být v klidu utkání odehrát, držet co nejvíce míč, poctivě aktivně bránit, hrozit brejky. Odehrát zápas bez zranění a bez zbytečných žlutých a červených karet.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz