Hlavní obsah
Sport

Sparta a Slavia v čele ligy. Co přinesl úvod sezony a co nás čeká?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pixabay
12. 9. 18:06

Fotbalová liga se po přestávce opět rozběhne. Odehráno je sedm kol. Co se v úvodu sezony přihodilo? Jak vypadá situace Sparty a Slavie před víkendovým pokračováním? Co nás čeká?

Článek

Tabulku vedou dle očekávání Sparta a Slavia. Oba týmy mají po sedmi kolech 19 bodů. Shodně tedy jednou remizovaly. Jejich výkony nejsou vždy ideální, ale také zatím není důvod k nějakým opatřením. Začátek byl pouze „zahřívací“. Liga bude ještě hodně dlouhá.

Sparta potřebuje silnou Slavii a Slavia silnou Spartu. Pak liga táhne. Lize evidentně moc prospívá, že oba kluby hrají na čele tabulky. Na domácí zápasy obou klubů je vyprodáno, nebo skoro vyprodáno, a to i proti méně atraktivním soupeřům. Jasný doklad toho, že pro ligu je moc důležité, aby oba kluby hrály dobře. Oba také postoupily do základní skupiny Evropské ligy. Nebylo to sice rozhodně bez kazu, ale nakonec v tomto směru mají splněno. Došlo tedy k celkovému uklidnění.

Spartě se „umoudřil kotel“. Sparťanský kotel se vrátil a skoro by se dalo říct, že vzorně povzbuzuje. Neznám pozadí této události, avšak pomalu to dělá dojem, že kotel se prostě musel přizpůsobit a ustoupit. Ukázalo se, že Sparta může bez kotle být. Ostatní fandové tým vzorně podporovali, i když byli „kotelníci v ilegalitě“. Ti se tedy nakonec vrátili a fungují jako správní fandové. Sparta má tak doma velkou podporu fanoušků plného stadionu.

Sparta řešila situaci kolem Jana Kuchty. Příští týdny ukáží, jestli humbuk utichne a Kuchta v dalších zápasech „pošlape“. Nebo ne, a pak si to v zimě asi „sbalí“. Kuchta musí být lídrem nebo musí pryč. S jeho platem a ambicemi neexistuje nic mezi tím.

Ze Sparty odešel už před pauzou také Adam Gabriel. 22 letý odchovanec Sparty byl v Hradci Králové, odkud ho Sparta odkoupila zpět, aby ho obratem prodala do dánského Midtjyllandu. Nenápadná, zvláštní transakce. Sparta pustila do Dánska mladého hráče, vlastního odchovance, který přitom hraje na postu, kde Sparta dosud měla slabinu. Možná se Spartě nehodí do koncepce. Jak to, že se ale pak hodí Midtjyllandu, který hraje podobným stylem? Vždyť to není tak dlouho, co tam Brian Priske působil.

Sparta místo toho „udělala“ nového pravého ekvádorského reprezentačního pravého wingbeka Angela Preciada, o kterém Tomáš Sivok říká, že je to muž do základní sestavy. Každopádně to může být zajímavé oživení ligy. Jen trošku zaráží, že Preciado nedal za čtyři roky v belgickém Genku v soutěžním zápase ani jeden gól.

Slavia také přivedla wingbeka, avšak levého. Potřebovala zvýšit konkurenci po letním odchodu Davida Juráska. Přece jen vždy asi nebude hrát na tři stopery. Bořil a Provod jsou také po těžkém zranění. Oba sice nyní zdraví. Provod dokonce zpět v reprezentaci, ale stále není jisté, co mu zdravotní stav dovolí. Oscar je rozhodně lepší v záloze a více uvnitř. Nová posila, Rumun Andres Dumitrescu ale asi nebude hned hráčem do základu. Jinak má Slavia, stejně jako Sparta, kádr poměrně stabilizovaný. Změn bylo v obou klubech v létě nejméně za poslední roky.

Ze Slavie nakonec odešel po zápase předkola EL s Dniprem-1 Ondřej Lingr, který dostal na poslední chvíli zajímavou a překvapivou nabídku z nizozemského Feyenoordu. Hráč projevoval zájem odejít delší dobu, neprodloužil se Slavii smlouvu, která mu příští rok končila, změnil agenta, Slavia už nechtěla po zkušenosti s Olayinkou čekat na to, že Lingr odejde za rok zadarmo. Nakonec byl asi spokojený Lingr i Slavia. Méně asi trenér Trpišovský, kterému odešel oblíbený hráč.

Radost fandům Slavie udělal comeback Jana Bořila. Jednoho z posledních mohykánů nedávné slavné éry Slavie. Po těžkém zranění, kdy to vypadalo na konec kariéry, se vrátil na ligové trávníky a nevede si vůbec špatně. Naopak dost překvapil. Už to asi nebude na pravidelnou zápasovou zátěž. Ukázal ale, že ještě má týmu co dát. Méně radosti mají fandové i hráči soupeřů. Bořil je hráč, který jednoznačně rozděluje. Ve svém týmu takový typ chcete. V soupeřově ho nenávidíte. Podobným hráčem ve Spartě je Krejčí.

A co nás v nejbližší době čeká? Jaký program mají lídři tabulky?

Sparta má doma Slovácko. To může být nepříjemný soupeř, když se „dobře vyspí“. Veteráni v týmu se dokáží občas nevídaně vyhecovat. Je otázka, jestli zrovna na Letné to bude tento případ. Každopádně odpočaté Slovácko může být nepříjemné. Sparta na tom bude hůře. Budou se jí vracet hráči z reprezentačních srazů. Pak čeká Spartu v poháru doma Limassol. Výhoda je, že nemusí cestovat. A nebude muset ani do třetice. Tedy pokud nepočítáme cestu po Praze. Hraje totiž derby na Slavii. Těžký sled utkání završí v dalším kole doma s Plzní. Poté v EL v Seville Betis, v lize do Hradce… Prostě nabitý program!

Slavia jede do Pardubic. Uvidíme, jestli se zbaví „mindráku“ z venkovních stadionů a utkání na nich s papírově slabšími soupeři. Navíc Slavia někdy po reprezentační pauze mívá problémy s „nastartováním motoru“. Další špatný výkon a ztrátu bodů si, po špatném výkonu v Jablonci a v odvetě v Polsku s Luhanskem, ale už nemůže dovolit. Pak jede do Ženevy, kde ji čeká v EL místní Servette, má doma v derby Spartu a jede do Teplic, doma EL s Tiraspolem a do Liberce… Také zajímavé zápasy.

Každopádně podzimní ligový den „D“ se blíží. Slavia - Sparta už 24.9. od 18:00. Není pochyb, že bude vyprodáno. Doufejme, že uvidíme i dobrý fotbal.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz