Hlavní obsah
Sport

Sparta už nejspíš hodila Birmančeviče přes palubu. Bylo by překvapením, kdyby za ni ještě nastoupil

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Jan Mareš

Veljko Birmančevič byl v minulé sezoně nejlepším hráčem nejen Sparty, které významně pomohl k titulu a do Ligy mistrů, ale také celé české ligy. Uběhlo pár měsíců a všechno je jinak.

Článek

Srbský útočník Veljko Birmančevič má za sebou v dresu pražské Sparty skvělou minulou sezonu. V 32 ligových zápasech 16 gólů a 11 asistencí. K tomu 11 utkáni v Evropské lize a v nich 4 branky a 2 přihrávky na ně. Birmančevičovi spolupráce s Kuchtou a Haraslínem náramně fungovala. Útočný „sparťanský trojzubec“ byl tím, co Spartu od Slavie především odlišovalo. Skvělý útok ji zajistil mistrovský titul. Birmančevič byl jedním z rozdílových hráčů.

Veljko Birmančevič se ukázal být opravdu skvělou posilou. Ihned po příchodu se stal hráčem základní sestavy. Velmi dobře technicky a rychlostně vybavený fotbalista, který umí jeden na jednoho a má slušné zakončení. Navíc „není líný na krok“ a umí přepnout okamžitě z ofenzivy do presinku. Ihned obránce atakovat a vybojovat míč zpět. Birmančevič se stal díky svým výkonům i sympatickému vystupování brzy miláčkem sparťanských fanoušků. Sám hráč si evidentně působení ve Spartě užíval, dával najevo, že je mu v klubu dobře. Často zveřejňoval na sociálních sítích týmové fotky. O Spartě mluvil jako o klubu svého srdce.

Uběhlo pár měsíců a všechno je jinak. Ještě koncem srpna slavila Sparta postup do Ligy mistrů a vše se zdálo být v pořádku, byť výkony týmu i samotného Birmančeviče nebyly ideální. Přisuzovalo se to však tomu, že reprezentanti měli krátký odpočinek po minulé sezoně, která byla prodloužena o účast na Euru v Německu. Toho se zúčastnil také Veljko Birmančevič v dresu srbské reprezentace. Výkony ve Spartě na evropském kolbišti mu na jaře pomohli do nominace mezi evropské hvězdy, kterými srbský národní tým oplývá.

Zápasy v nové sezoně přibývaly, ale výkony Birmančeviče se příliš nezlepšovaly. Nehrál sice úplně špatně, nastupoval pořád pravidelně, ale evidentně nebyl zcela pohodě. V 11 ligových utkáních, do kterých dosud nastoupil, se trefil pouze třikrát, k tomu má dvě asistence. V osmi utkáních Ligy mistrů (včetně kvalifikace) vstřelil také tři góly a má stejný počet asistencí. Nejsou to špatná čísla, ale ústup ze slávy bezesporu ano.

Hlavním důvodem nepohody se zdála být skutečnost, že se Spartě rozpadl skvělý útočný „trojzubec“. Jan Kuchta odešel do Dánska, Lukáš Haraslín několikrát od začátku nenastoupil, pak se navíc zranil. Ve středu útoku hrál zkraje sezony Victor Olatunji, ale pak začal dávat trenér Friis přednost více nově příchozímu Kosovanu Albionu Rrahmanimu. Také podpora zálohy nebyla taková. Kairinen je po zranění ze závěru minulé sezony ve slabší formě. Angelo Preciado a Qazim Laci také nehrají na loňské úrovni.

Stále více se ale v kuloárech řešilo, že Birmančevič není v pohodě s kosovskými a albánskými spoluhráči, ač se dříve mluvilo o tom, že s Albáncem Lacim má velmi přátelské vztahy. Rovnováha v týmu se ale v letním období vyrazně změnila. Odešel nejen dánský hlavní trenér Brian Priske, ale především český „kápo“ Ladislav Krejčí, který uměl tým srovnat na hřišti i v kabině. Do Sparty přestoupili dva kosovští fotbalisti Albion Rrahmani a Ermal Krasniqi, kteří spolu hráli předtím v Bukurešti.

Rozhodně se nebudu pouštět do nějakého analyzování soužití mezi národy Srbů a Kosovanů. Na to se opravdu necítím být fundovaným odborníkem. Faktem je, že vztahy mezi horkokrevnými balkánskými národy jsou někdy složité, a mezi těmito obzvlášť. Jsou zatíženy mnoha historickými křivdami a nespravedlnostmi z dávné i nedávné doby. Z obou stran konfliktu. Českým pohledem je to asi těžko srozumitelná záležitost.

Sparta nejspíš tuto otázku poněkud podcenila, když k jednomu Srbovi a dvěma Albancům přivedla v létě do týmu ještě dva Kosovany. Zdá se, že pozici Birmančeviče v týmu to výrazně změnilo a jeho pohoda i výborné výkony byly pryč.

Před utkáním s Baníkem Ostrava vešla ve známost zpráva, že Veljko Birmančevič je zraněný a utkání se nezúčastní. Zároveň se také začaly šířit zvěsti, že po neúspěšném utkání v Plzni došlo ke konfliktu mezi manažerem týmu Sivokem a hráčem Birmančevičem, který se měl týkat také právě situace v týmu. Sparta utkání s Baníkem ostudně prohrála. „Do ohně při něm přilil“ také sparťanský kotel, který se Birmančeviče zastal transparentem, srbskou vlajkou a skandováním jeho jména. Klub s odstupem k situaci vydal na svém webu velmi obecné prohlášení.

Trochu více napověděl rozhovor sportovního ředitele Tomáše Rosického pro iSport.cz, v kterém pro spřatelené médium, vlastněné majitelem Sparty, přiznal konflikt manažera Tomáše Sivoka, své „pravé ruky“, se srbským útočníkem. Rosický zároveň zdůraznil, že Birmančevič není suspendovaný, ale zraněný.

Tomáš Rosický ve zmíněném rozhovoru na adresu Birmančeviče řekl: „V těžké chvíli vždycky poznáš charakter hráče, vyprofiluje se ti ten, kdo je schopný hrát pod obrovským tlakem neúspěchu. To samé platí pro Birmu. Když k nám přicházel, nikdo ho neznal, po sezoně, v níž nehrál, nedal ani gól. Odehrál nadstandardní rok, když si vezmeš historii jeho produktivity. Nikdy takovou neměl. Takže si přeješ, aby ji zopakoval, ale vlastně čekáš, že se to nestane.“

Z mého pohledu je to poměrně překvapivě chladné hodnocení hráče, který byl nejlepším fotbalistou minulé sezony Sparty i celé české ligy. Týmu významnou měrou pomohl k titulu a k postupu do Ligy mistrů. Vydělal Spartě velké peníze. Byl donedávna příkladným bojovníkem, oblíbencem fanoušků, za Spartu by se rozdal.

Na úterní tiskovce před utkáním Ligy mistrů s francouzským Brestem se k Birmančevičovi opět vyjádřil také současný hlavní trenér Lars Friis, který znovu zopakoval, že hráč je zraněný a doplnil, že se už odjel léčit do Srbska. Máme tomu prý věřit. Tak tomu tedy věřím.

Nechci zpochybňovat tvrzení Sparty, že Veljko Birmančevič je opravdu zraněný. Klidně tomu tak může být. Je však otázkou, zda by Birmančevič byl v nominaci na další utkání, kdyby zraněný nebyl. Dle aktuálních indicií to spíše vypadá, že nikoliv. Uvidíme, jestli Birmančevič nakonec v rámci regenerace ve vlasti nenastoupí v reprezentační přestávce za srbský národní tým. Hraje 15.listopadu ve Švýcarsku a o tři dny později hostí Dánsko. Ale to je asi nepravděpodobné. To by bylo opravdu hodně „silné kafe“.

Fakt, že se Birmančevič odjel léčit do Srbska už bez tak o něčem svědčí. Je zřejmé, že rozkol mezi hráčem a Spartou je velký. V době, kdy se Spartě nedaří a čekají ji do reprezentační přestávky ještě dva zápasy, ve středu důležité utkání Ligy mistrů s Brestem a v neděli neméně důležitá liga v Mladé Boleslavi, donedávna klíčový hráč opouští tým a jede se léčit domů do Srbska.

Přitom jindy se v takových případech vyzdvihuje, jak zraněný hráč dál žije s týmem, chodí do kabiny, na utkání, mužstvo podporuje. Klub navíc obvykle chce, aby měl hráče pod dohledem, aby ten podstupoval potřebné procedury s klubovými fyzioterapeuty, aby se co nejdříve uzdravil. Nic z toho teď v případě Birmančeviče najednou neplatí. Friis v klidu prohlásí, že se odjel léčit do Srbska.

Jistě, dá se to také vykládat tak, že si jel Birmančevič domů „vyčistit hlavu“. V lednu se vrátí a zapojí se zase do týmu. Sparta totiž oficiálně mluví o tom, že léčení má trvat zhruba šest týdnů. To tedy, volně přeloženo, znamená, že se Birmančevič už v podzimní části, která končí v polovině prosince, v sestavě Sparty zcela jistě neobjeví.

Logicky tedy vyvstává otázka, zda se ještě vůbec někdy srbský útočník do týmu vrátí. Z poněkud chladných vyjádření trenéra Friise a sportovního ředitele Rosického se totiž dá spíše usuzovat, že by bylo překvapením, kdyby Veljko Birmančevič ještě někdy v dresu Sparty vůbec nastoupil.

Spíše to vypadá, že Letnou v zimní přestávce opustí. Pokud se tak stane, bude to poněkud nešťastný a překvapivý konec nejlepšího zahraničního fotbalisty, který ve Spartě v posledních letech hrál. Jeho odchod po minulé skvělé sezoně byl tak trochu ve hře. Ale to měl být velký přestup za neodolatelnou nabídkou ze západní Evropy. To se nestalo a teď to vypadá spíš na nenápadný odchod „zadní branou“.

Jedna velmi úspěšná etapa Sparty, i když poměrně krátká, spojená také s výrazným zápisem srbského fotbalisty, nejspíš končí. Odešel už Kuchta. Pravděpodobně odejde Birmančevič. Je otázka, jak to dál bude bavit v této podobě Haraslína. Sparta dá v dalším období zřejmě přednost kosovsko-albánské ofenzívě. Čas ukáže, jestli to je správné rozhodnutí Tomáše Rosického a spol. Mnoho fanoušků Sparty je nejspíš na velkých pochybách.

Další zdroj: statistiky Livesport

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz