Hlavní obsah
Sport

Sparta si smlsla na Pardubicích. V Kodani to bude nejspíš jiné utkání

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Jan Mareš
6. 8. 10:24

Sparta hostila Pardubice. Měla to být povinná výhra. A byla. Brzy bylo rozhodnuto. Pardubice byly neškodné. Sparta si zastřílela. Odehrála pohodový zápas. V úterý v Kodani to však nejspíš bude jiné.

Článek

Sparta nastoupila opět před výbornou návštěvou skoro 17 tisíc diváků proti Pardubicím na Letné nezvykle už v 15 hodin. Jako hlavní utkání dne od 18 hodin dostal přednost duel Hradce Králové s Českými Budějovicemi, který slavnostně otevřel novou, moderní hradeckou arénu pro více než devět tisíc diváků.

V bráně Sparty se představil poprvé Dán Peter Vindahl. Jeho krajan, kouč Sparty Brian Priske tak dal všem jasnou odpověď, na jakou pozici s novou posilou počítá. Smutný Vojtěch Vorel, který odchytal předchozí dvě ligová utkání s nulou, tak musel přepustit pozici sparťanské jedničky, kterou krátce zastával, a usedl jen na lavici náhradníků.

Sparta nastoupila v celkem očekávané sestavě. Zarazila jen absence Asgera Sorensena, organizátora sparťanské defenzivy. Snad nejsou jeho problémy vážnější a jedná se víc o preventivní opatření. Kdyby chyběl ve středu v Kodani, byl by to jistě mnohem větší problém. Obrana Sparty se Sorensenem je výrazně jistější, než bez něj. To ostatně ukázala i jarní část sezony, kdy měl několikazápasový výpadek. Každopádně, pokud bude Sorensen do Kodaně v pořádku, není to ani tak zcela ideální. Vindahl chytal s Pardubicemi poprvé a oběma Dánům, brankáři a stoperovi, tak chybí společná sparťanská zápasová praxe.

Brzy bylo rozhodnuto. V 24. minutě 3:0. Trenér Pardubic Radoslav Kováč pak určitě hodně přivítal, že se zranil jeden z rozhodčích a následovala přestávka na výměnu. Tlak Sparty se tak přerušil a Kováč mohl z plných plic hráčům u lajny vyčinit, protože ze strany jeho svěřenců to opravdu bylo „baroko“. Sparta hrála dobře, ale měla ke svým akcím od pardubických hráčů také spoustu času a prostoru.

Pardubice mají hodně mladý tým, který prošel v létě velkými změnami. Hráči, kteří se v Pardubicích v minulé sezoně na hostování „vykopali“, jsou pryč. Například oba stopeři, Vlček ve Slavii a Hranáč v Plzni. Jejich místa zaujali noví mladíci, 20 letý Halinský a 21 letý Donát. Talentovaní hráči, kteří ale sbírají za pochodu první ligové zkušenosti. Zápas na Spartě pro ně byl moc velkým soustem. Zkušenosti do budoucna ale obrovské.

Sparta po třetí brance polevila, ale i tak přidala v druhé půli další góly a nakonec zvítězila 5:2. Nevadilo jí tak ani, že pokutový kop na Karabce byl po konzultaci u videa odvolán. Na tuto záležitost budou jistě rúzné názory. Každopádně Karabec pádu hodně přidal a VAR s hlavním rozhodčím si mohli tentokrát dovolit penaltu odvolat. Sparta už v té době vedla 4:0 a nepotřebovala ji.

V této souvislosti jedno malé odbočení. Kdo viděl zápasy Bohemians s Bodo/Glimt, viděl také jeden rozdíl mezi českými hráči a Nory. Hosté využívali každé situace k rychlému přechodu do útoku, šli velmi rychle do brejku na pár doteků, tělem si kryli výborně míč a především chtěli každou situaci dohrát do gólu. Nespekulovali, nepadali. Rozdílné chování oproti Matouškovi z Bohemians ve stejném utkání, Karabcovi v utkáni Sparty i jiných českých hráčú, kteří při sebemenším kontaktu hned padají s cílem vymodlit si penaltu.

Z poklidného rázu utkání ještě vybočil zákrok Kairinena na Hlavatého. Šlapák zepředu na stojnou nohu. Tmavě žlutá záležitost. Při přísnějším výkladu možná červená karta. Rozhodčí ale kupodivu nedal sparťanskému záložníkovi ani žlutou kartu.

Kontroverze způsobil také zákrok domácího Krejčího, který vypadal jako penaltový, ale penalta se proti Spartě nekopala. Obě tyto situace neměly vliv na výsledek, ale obě byly vyřešeny pro Spartu.

Vindahl čisté konto neudržel. Inkasoval gól až za stavu 5:0 pro Spartu, kdy její obrana polevila. Za gól nemohl. Zdálo se, že je to jednorázová výjimka, ale sparťanská obrana bez Sorensena a také Krejčího, který za rozhodnutého stavu vystřídal, v bezstarostném bránění pokračovala a umožnila soupeři vstřelit druhý gól. Pro Vindahla nepříliš šťastné utkání. Na míč si moc nesáhl a dostal dva góly. Za ani jeden nemohl, ale sparťanští obránci mu to tedy při premiéře moc neusnadnili.

Pro Spartu to jinak bylo ideální utkání. Pohodové, soupeř neškodný. Sparta brzy rozhodla, mohla druhou půli prostřídat a některé hráče základní sestavy ve zbytku utkání pošetřit. Kuchta si dvěma góly zvedl náladu, která v úvodu sezony nebyla úplně dobrá. Snad se mu forma a pohoda vrací.

V úterý čeká Spartu v nesmírně důležitém předkole Ligy mistrů v Kodani nejspíš úplně jiné utkání. FC Kodaň hraje nejčastěji v rozestavení 4-3-3 s častým napadáním ihned po ztrátě míče. Tým bez velkých hvězd má velmi dobrou fyzickou kondici, hraje běhavý, agresivní fotbal. Prosazuje se také po standardních situacích. Pro Spartu to určitě nebude taková pohodička jako s Pardubicemi. Čeká ji náročný duel. Snad uspěje a vytvoří si dobrou pozici pro odvetu. Jako fanoušek českého fotbalu jí to, i nám všem, přeji.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz