Hlavní obsah
Sport

Těžký program po pohárové Evropě: Sparta a Slavia to zvládly. Plzeň doma překvapivě padla

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Jan Mareš
13. 11. 9:28

Opět se potvrdilo, že není snadné přepnout z čtvrtečního utkání v evropském poháru na českou ligu. Tentokrát to nezvládla Viktoria Plzeň. Přitom měla papírově nejlehčí úkol. Hrála doma se Slováckem. Sparta mířila do Ostravy. Slavia do Olomouce.

Článek

Baník měl více ze hry, ale fotbal se hraje na góly

Sparta nastoupila v Ostravě hodně vlažně. Projevil se na ní neúspěch ve Skotsku i náročné cestování. První půli přečkala s velkým štěstím. Baník měl výrazně více ze hry. Jen za prvních 45 minut zahrával 10 rohových kopů. Obléhání branky Sparty ale gól nepřineslo. Opět se ukázalo, že fotbal se nehraje na územní převahu či držení míče, ale jen a jen na góly. Ten vstřelil v 49. minutě hlavou po centru Birmančeviče a krásném náběhu a mohutném výskoku sparťanský stoper Filip Panák, který ve čtvrtek Spartě ve Skotsku hodně chyběl. Sparta už si to pak ve zbytku utkání celkem bez problémů pohlídala. Baník k ničemu vážnému nepustila.

Sparta to v Ostravě bodově zvládla. Nebyla v utkání rozhodně lepším týmem, nehrála nijak oslnivý fotbal. To ale není v této fázi sezony a při náročném programu, který má, podstatné. Pro týmy, které hrají v pohárové Evropě, je důležité naplno bodovat i v ligových utkáních, kdy se jim tak úplně nedaří. Cíl, se kterým Sparta do Ostravy přijela, se ji podařilo splnit. Tři body si odvezla do Prahy. Baník odehrál možná zatím nejlepší zápas v sezoně. Ve všech statistikách byl lepší než Sparta. Měl 60 procent držení míče, kopal šestnáct rohů, Sparta jen čtyři, měl 21 střel na branku, Sparta jen osm. V kolonce góly však vyhrála Sparta.

Místo Filipa Panáka je v nominaci reprezentace David Zima

Filip Panák dal gól a patřil k nejlepším hráčům na hřišti. Opět se tedy vrátila otázka: Proč není v nominaci trenéra Šilhavého pro utkání v Polsku a s Moldavskem? Proč byl místo Panáka už v sobotu do nominace doplněn jiný stoper, David Zima z AC Turín, který přitom hraje v klubu dlouhodobě minimálně? Panák naproti tomu nastupuje pravidelně, s jedinou výjimkou nevydařeného utkání v Mladé Boleslavi, hraje celý podzim velmi dobře. Podle čeho se trenér Šilhavý rozhoduje, je záhadou. Aktuální výkonnost a zápasové vytížení to však rozhodně nejsou.

„Zápas blbec“ plzeňské Viktorie se Slováckem

Viktorii Plzeň potkal se Slováckem „zapas blbec“. Po čtvrtečním evropském poháru byla na rozdíl od Sparty v pohodě. Také vedla gólem Tomáše Chorého. Pak vstřelila Jirkou dokonce druhý. Vypadalo to na hladký průběh utkání. Gól však nebyl po zásahu VARu pro ofsajd uznán.

Trenér Koubek o půli vystřídal tři hráče. Nechal odpočinout Buchu, Holíka a Sýkoru. Do hry přišli Traoré, Kopic a Šulc. Plzni to však neprospělo. Mezi 63. až 72. minutou třikrát inkasovala! Studená sprcha. Odpočaté Slovácko mělo tentokrát svůj den. Vyhrálo v lize po více než měsíci.

Veterán Petržela a střelec Havlík

V sestavě vítězů odehrál 73 minut 40 letý veterán Milan Petržela, který prožil nejlepší roky kariéry ve Viktorii spolu s Horváthem, Limberským a spol. Sbíral s ní ligové tituly a zahrál si Ligu mistrů. V lize stále bývalý reprezentant stíhá. Hraje pravidelně, byť už ne celá utkání. V Plzni se tentokrát podílel na druhé brance Slovácka, když jeho střelu dorazil do sítě Juroška. Mužem utkání byl však dvougólový Marek Havlík.

Olomouc - Slavia: Návrat kreativního Petra Ševčíka

Slavia hrála ve čtvrtek v Evropské lize s AS Řím výborně. Čekalo se, jak poté zvládne náročné utkání v Olomouci. V ligové sestavě se poprvé od 21.září objevil po zranění Petr Ševčík, který už střídal v závěru čtvrtečního zápasu s AS Řím. Ševčík zastoupil v sestavě Zafeirise a opět ukázal, jaká škoda je, že jeho zdravotní stav je takový, jaký je. A také důvod, proč je mu i přesto ve Slavii opakovaně prodlužována smlouva. Tak jako třeba kdysi Tomáši Rosickému v Arsenalu. Už ve 4. minutě Ševčík připravil krásným centrem možnost pro Wallema, který se hlavou nemýlil.

Ševčík byl jedním z nejlepších hráčů na hřišti. Dlouhý výpadek na něm vůbec nebyl znát. Takových kreativních hráčů nemá český fotbal moc. Být Ševčík zdravý, byl by oporou reprezentace a už dávno by působil na nějaké atraktivní adrese předního evropského klubu. Ševčík bohužel zdravý není. Poslední roky se opakuje stále stejný scénář. Po odehrání třech čtyřech utkání obvykle přijde další z dlouhé řady zranění.

V Olomouci se hrál dobrý fotbal na výborném trávníku

Jak Slavia utkání otevřela, podobně ho Sigma vyrovnala. Po centru Vodháněla skóroval Pokorný. Překvapená Slavia se však „oklepala“ a začala zase hrát. Těsně před půlí šla do vedení. Po přízemním centru Provoda zakončoval z bezprostřední blízkosti Tomič. Asi rozhodující moment utkání. Výhru Slavie pak pečetil třetím šťastným gólem po tečované střele v 56. minutě Jurečka. Slavia už si výhru poté pohlídala. Olomouc ještě mohla snížit po pěkné hlavičce Fialy, kterou Mandous skvěle vytáhl na roh. To však bylo všechno.

V Olomouci se hrál na české ligové poměry velmi dobrý, otevřený fotbal. Běhavý, kombinační, bez ošklivých zákroků a ostrých soubojů, které bývají pro Fortuna ligu bohužel často typické. Oba týmy tentokrát chtěly hrát. Rozhodčí proto mohl utkání „pustit“. Hra měla spád. Utkání se tak více podobalo těm v evropských pohárech. Slavii to prospělo. Ke cti Olomouci svědčí, že se nesnížila ke „kopané“. Chtěla hrát fotbal. Ke kvalitě utkání přispěl i velmi dobrý hybridní trávník na Andrově stadionu. Dal se na něm hrát fotbal „po zemi“. Mimochodem bude se na něm hrát velmi důležité utkání o postup na EURO s Moldavskem.

K utkání se váže i jedna zajímavost, která nebyla na hřišti viditelná. Jako náhradník byl k utkání na střídačce Slavie v Olomouci připraven vedle Jana Bořila také Stanislav Tecl, který ještě dopoledne, tedy pár hodin předtím, odehrál v Praze 59 minut v utkání „B“ týmu Slavie proti Hostouni v ČFL. Jeho jméno na soupisce pro utkání bylo ale asi spíše symbolické a sloužilo zejména k tomu, aby mohl být přítomen na střídačce jako morální podpora pro mladší hráče.

Zdroj: přímé přenosy O2 TV + statistiky Livesport

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz