Hlavní obsah
Sport

V derby nepřesvědčil. Bude Preciado posilou Sparty?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Jan Mareš
29. 9. 7:05

Angelo Preciado, nová posila Sparty za tři miliony eur, derby nezvládl. Zavinil penaltu a měl být vyloučen.

Článek

V poslední době se na pozici pravého halfbeka střídali Jan Mejdr a Tomáš Wiesner. Ani jeden z nich nesplňoval komplexní požadavky a představy Briana Priskeho o hráči, který by měl být velmi dobrý v ofenzivě i defenzivě. Mejdr je lepší v obranné fázi. Je vysoký, soubojový typ, který neuhne, maká, bojuje. Snaží se podporovat útok. Má ale značné herní a technické nedostatky, které ho limitují. Wiesner je o poznání fotbalovější, lepší v ofenzivě, ale zase mívá problémy v soubojích a při bránění. Občas nepokryje útočníka soupeře.

Sparta se rozhodla zareagovat a slabinu na tomto postu odstranit. Překvapivě angažovala Angela Preciada z belgického Genku. 25letý Ekvádorec má reprezentační zkušenosti. Hrál v základní sestavě Ekvádoru na posledním Mistrovství světa. V Genku nastupoval v posledních třech sezonách celkem pravidelně. V té právě probíhající ale ze sestavy vypadl, nastoupil jen dvakrát na necelé utkání.

Spartu stál Preciado údajně zhruba 3 miliony eur. Sparťanský manažer Rosický mluvil pří jeho příchodu o tom, že Angelo Preciado je zkušený reprezentant své země v ideálním věku. Je prý zvyklý na různé herní systémy. Dle Rosického dobře zapadne do stylu hry Sparty, zkvalitní její kádr. Tomáš Sivok, „pravá ruka“ Tomáše Rosického, doplnil, že Preciado je muž do základní sestavy.

Už při bližším zkoumání vizitky hráče překvapila jedna věc: Za tři sezony v Genku odehrál Preciado 57 ligových utkání, ale v kolonce góly má nulu. V belgickém poháru za tři sezony 6 utkání a také nula gólů. V Evropské lize v sezoně 2021/22 sehrál 5 utkání a nula branek. Preciado nevstřelil za tři sezony v Genku ani jeden gól! V reprezentaci Ekvádoru odehrál v letech 2017-23 zatím 34 utkání, také bez vstřelené branky. To je na pravého wingbeka, který má být hotovou posilou Sparty do základní sestavy pro Evropskou ligu, dost překvapivá okolnost.

O to víc se čekalo, jak Preciado uspěje v derby. Na jednu stranu je třeba ocenit, že Brian Priske nebyl alibista. Sparta koupila Preciada za velké peníze jako hráče pro velké zápasy. Priske na nic nečekal a poslal Preciada do hry hned od první minuty v Evropské lize s Limassolem i v následném derby se Slavií.

Priskeho tah hodnotí někteří experti zpětně jako chybu. Osobně se domnívám, že Priske udělal dobře. Preciado sice derby se Slavií nezvládl, ale toto derby bylo teprve první a nebylo rozhodně tím nejdůležitějším v sezoně. Zápasů bude ještě moc. Rozhodovat o ligovém titulu se bude mnohem později. Čekají nás ještě nejméně dvě ligová derby. Možná i pohárové. Proto je pro Spartu dobře, že si nepovedené derby odbyl Preciado nyní, když ještě zdaleka o tolik nešlo. Preciado poznal atmosféru největšího českého derby, získal v neděli potřebné zkušenosti z takového vyhroceného zápasu, které by měl později zúročit.

Angelo Preciado v derby způsobil v 57. minutě penaltu, z které šla Slavia do vedení. Do souboje v pokutovém území šel hodně nešikovně, fauloval Tijaniho. Za tento zákrok mohla přijít žlutá karta. Rozhodčí ji neudělil.

Především však Preciado už neměl být na hrací ploše. Už v 21. minutě totiž nedaleko rohového praporku brutálně atakoval slávistu Lukáše Provoda. Trefil ho kopačkou pod koleno. Jasně úmyslný faul. Zbytečný, hloupý, navíc nic neřešící. Zřejmě vyplývající z přemotivovanosti hráče. Jen díky štěstí to neznamenalo pro Provoda vážné zranění. Jen díky benevolenci rozhodčího Sziksaye skončil zákrok Preciada jen žlutou kartou. Dle verdiktu komise rozhodčích měl být za tento surový zákrok Preciado vyloučen.

Minimálně z těchto dvou situací je zřejmé, že Preciado derby „v hlavě nezvládl“. Zatím se tedy jako zkušená posila pro velké zápasy nepředvedl. Ve středečním MOL Cupu v Líšni odpočíval, stejně jako většina sparťanů ze základní sestavy. V sobotním utkání s Viktorií Plzeň se ale dá Preciado opět očekávat v základu. Pro takové zápasy především ho Sparta koupila. Bude to tedy další ostrá prověrka Preciadových kvalit.

Preciado je technicky velmi slušně vybavený fotbalista, jak je ostatně u Jihoameričanů zvykem. Je to výbušný a rychlý hráč. Sám o sobě řekl, že rád hraje tvrdě. V derby to ale s tvrdostí notně přehnal. O jeho slabší koncovce už byla řeč v úvodu. Přesto z jeho dosavadních vystoupení zdá, že lepší bude v ofenzivě. Otázkou je, jak na tom bude s bráněním proti kvalitnějším soupeřům. Na první pohled je jeho limitem subtilnější postava a výška jen 173 cm.

Sparťanský termínový kalendář je náročný. Zápasy jdou v rychlém sledu za sebou. Příští týdny dají odpověď na otázku, jestli se Preciado za tři miliony eur Spartě vyplatí a stane se oporou, či bude jeho angažmá vyhodnoceno jako omyl. Zatím je kolem jeho osoby a hry více otazníků. První těžká zkouška v derby mu nevyšla. Už v sobotu čeká Preciada druhá, s Viktorií Plzeň.

Zdroj: statistiky Livesport

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz