Hlavní obsah
Sport

Vaclík do bundesligy? Možná jako dvojka

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pixabay
28. 7. 13:14

Bundesligový 1. FC Köln má údajně zájem o českého reprezentanta.

Článek

Brankáři to mají někdy s hledáním nového angažmá složité. Počet míst je omezen. Chytat může vždy jen jeden. Navíc mladší progresivní trenéři mají představu, že gólman bude jedenáctým hráčem, dalším stoperem, který umí dobře hrát nohama. Chytá hodně „nahoře“, zachytává dlouhé přihrávky soupeře, neodkopává jen „naslepo“ do prostoru, ale kvalitně a přesně rozehrává na hráče na delší vzdálenost. Průkopníkem v této činnosti byl v české lize slávistický Ondřej Kolář. Z mladých v poslední době dnes už ex-sparťanský Matěj Kovář.

Ten v současnosti vyhlíží nové angažmá a čeká, s kým se Manchester United domluví. Před pár dny se objevila zpráva, že individuálně trénoval s dalším českým brankářem „na čekané“, Tomášem Vaclíkem.

Tomáš Vaclík, stále ještě český reprezentant, má za sebou bohatou kariéru. Z Vítkovic se dostal přes Viktorii Žižkov do pražské Sparty, kde se stal jedničkou a po dvou letech zamířil do švýcarské Basileje. Tam strávil úspěšně čtyři roky. Nejlepší švýcarský tým té doby, jehož fanouškem je i Roger Federer, hrál pravidelně evropské poháry, včetně Ligy mistrů. Vaclík byl jedničkou a výbornými výkony si vysloužil angažmá v FC Sevilla, předním týmu španělské ligy, několikanásobném vítězi Evropské ligy. V Seville byl Vaclík dva roky jedničkou. V třetím roce ale tuto pozici, i vinou zranění, ztratil a po uplynutí smlouvy odešel do řeckého Olympiakos Pireus. Mnozí tehdy říkali, jestli to pro něj není málo, ale Vaclík si asi logicky vybral angažmá, u kterého předpokládal, že spojí slušnou sportovní úroveň s příjemným rodinným životem v hezké destinaci.

V první sezoně chytal pravidelně a pomohl týmu k titulu. Tak trochu se čekalo, že v Olympiakosu vydrží do závěru kariéry. Bohužel se však v druhé sezoně brzy zranil, chytnul se řecký gólman a pro Vaclíka po uzdravení už najednou nebylo místo. Chtěl chytat, proto se v lednu letošního roku objevil v Championship, anglické druhé nejvyšší soutěži, v dresu Huddersfield Town, kterému se zranil první gólman a sháněl rychle zkušenou výpomoc. Vaclík pomohl týmu k záchraně, ale uzdravil se kmenový brankář a český brankář z týmu odešel.

Tomáš Vaclík nyní trénuje individuálně a čeká na nové angažmá. Poté, co Kovář musel opustit Spartu, hodně sparťanských fandů řešilo možný Vaclíkův návrat na Letnou. Rádi by ho tam znovu viděli. Vaclík sám se tomu nebránil, ale zájem Sparty se nedostavil. Trenér Priske má o brankáři Sparty asi trochu jiné představy. Vaclík je přece jen gólmanem „staršího střihu“. Kvalitní na lajně, ale nehraje tak aktivně v poli, neumí tolik nohama.

V posledních dnech se mluví o zájmu bundesligového 1.FC Köln, 11. týmu posledního ročníku. Bundesliga patří mezi pět TOP evropských lig. Takový zájem jistě potěší.Věc má však háček. V klubu by měl Vaclík dělat dvojku. V 34 letech nic neobvyklého. Spousta gólmanů by to okamžitě brala. Tomáš Vaclík ale ještě nedávno mluvil o velkých ambicích, chtěl chytat v dobrém klubu, udržet se v reprezentaci, kde byl před zraněním jedničkou a oblíbencem trenéra Šilhavého.

V poslední době je českou reprezentační jedničkou Pavlenka z Werderu Bremen, dalšího bundesligového klubu. Vaclík by ale asi ještě rád zůstal v týmu aspoň jako dvojka. V reprezentaci je nejdéle sloužícím hráčem. Debutoval už před 11 lety. Dlouho trpělivě kryl záda Petru Čechovi. Po něm převzal pozici jedničky. Přestup do Kölnu a přijetí pozice dvojky v klubu by asi znamenalo definitivní ukončení reprezentační kariéry.

Příští dny a týdny ukážou, kam nakonec kroky Tomáše Vaclíka povedou. Zda ustoupí z ambic, oželí pokračování reprezentační kariéry a spokojí se s jistou pozicí dvojky v 1. FC Köln, nebo zabojuje o jiné angažmá, kde by se stal ještě jedničkou.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz